Blog

Všetko, čo potrebujete vedieť o Android One

Operačný systém Android One si získava popularitu aj v Holandsku. S Androidom One sa objavuje čoraz viac smartfónov, ale čo to je? A čím sa Android One líši od štandardnej verzie pre Android nainštalovanej takmer na všetkých telefónoch? Počítač! Total vám povie všetko, čo potrebujete vedieť o Android One.

Android: upravovaný operačný systém

Operačný systém Android vo vašom smartfóne a tablete vyrába spoločnosť Google. Okrem spoločnosti Apple si všetky známe značky inštalujú Android do svojich telefónov. Softvér napriek tomu nevyzerá a nefunguje rovnako na všetkých smartfónoch s Androidom. Je to tak preto, lebo výrobcovia môžu v systéme Android upravovať napríklad inštaláciou ďalších aplikácií a pridaním funkcií. Mnoho značiek tiež upravuje vzhľad a štýl softvéru zmenou častí, ako je obrazovka nastavení, ikony aplikácií a aplikácia fotoaparátu, podľa vlastného vkusu.

Spoločnosť Google ako tvorca systému Android nenamieta proti zmenám, ktoré vykonali výrobcovia telefónov, pokiaľ dodržiavajú určité pravidlá. Google certifikuje zariadenia a umiestňuje na ne svoje aplikácie, vrátane Fotiek Google a Gmailu.

Android One: z neprispôsobeného softvéru pre lacné smartphony….

Android One bol navrhnutý v roku 2014 pre lacné smartphony v krajinách tretieho sveta. Vďaka obmedzenému hardvéru špina lacných telefónov s Androidom, ktoré sa tam predávali, neprinášala používateľský zážitok, aký mal Google na mysli. Android nefungoval dobre na zariadeniach s malou pracovnou a úložnou pamäťou a pomalším procesorom.

Google preto prišiel s Androidom One, optimalizovanou verziou systému Android, s ktorou si výrobcovia nesmeli pohrávať. Menších výrobcov telefónov s rozpočtovými modelmi motivovala spoločnosť Google k inštalácii softvéru na svoje zariadenia a vydávaniu aktualizácií, Android One však nemal veľký úspech.

... k rovnakému softvéru pre všetky typy zariadení

Z tohto dôvodu Google o dva roky neskôr zmenil svoju stratégiu a začal propagovať softvér Android One na veľké značky pomocou vlastnej verzie systému Android. Koncept zostal rovnaký: nezmenený

To fungovalo lepšie: v posledných rokoch začali spoločnosti Motorola, HTC a Xiaomi okrem iného predávať smartfóny s Androidom One. Spoločnosti Nokia a General Mobile v skutočnosti takmer výlučne predávajú modely Android One. Koncept softvéru je stále rovnaký: výrobca nie je oprávnený softvér upravovať.

čistý softvér a dlhodobá podpora

Popularita systému Android One medzi niektorými značkami a spotrebiteľmi telefónov sa dá ľahko vysvetliť. Softvér Android One je čistá verzia pre Android, ako ju vyrába spoločnosť Google, bez akýchkoľvek úprav výrobcu. To je pre výrobcu skvelé, pretože sa nemusia obávať softvéru. To šetrí personál, a teda aj peniaze. Zákazník, ktorý si kúpi telefón s Androidom One, si vyberie zariadenie (čiastočne), pretože chce používať štandardný softvér pre Android.

Politika aktualizácií je ďalším faktorom, ktorý prispieva k rastúcemu úspechu Android One. Výrobca, ktorý kupuje softvér Android One od spoločnosti Google, sľubuje, že bude dodržiavať pravidlá aktualizácií, ktoré spoločnosť Google stanovila. Smartfón s Androidom One bude dostávať aktualizácie systému Android vrátane upgradov verzií najmenej na dva roky. Výrobca tiež zaručuje, že bude pravidelne minimálne po dobu troch rokov sprístupňovať aktualizácie zabezpečenia. Google vydáva aktualizáciu zabezpečenia každý mesiac a väčšina smartfónov so systémom Android One ju dostane do niekoľkých dní.

Bežné smartphony s Androidom dostávajú menej aktualizácií

Takéto dlhé - rýchle - softwarové zabezpečenie sa všeobecne nevzťahuje na zariadenia s bežnou verziou systému Android. Lacnejšie modely zvyčajne dostanú niekoľko aktualizácií, zatiaľ čo telefóny strednej triedy sú podporované jeden až dva roky. Drahé smartfóny môžu rátať s dlhšou dobou podpory, ale mnoho výrobcov nechce dávať záruky o tom, ako dlho a ako často budú naďalej aktualizovať svoj top model.

Značky ako OnePlus a Essential dokazujú, že telefóny iné ako Android One je možné aktualizovať aj rýchlo a dlho, ale vo všeobecnosti je softvérová podpora zariadení Android One lepšia.

Ktoré smartphony Android One sa predávajú v Holandsku? (September 2018)

Ponuka telefónov Android One rýchlo rastie. Čoraz viac (známych) značiek vydáva smartphony so softvérom Android One a tieto zariadenia sú čoraz viac vydávané aj v Holandsku. Nokia je najznámejší výrobca, ktorý ponúka telefóny s Androidom One v Holandsku. Softvér používajú všetky najnovšie modely, od cenovo dostupnej Nokie 5.1 až po špičkovú Nokiu 8 Sirocco. Spoločnosť Xiaomi tu predáva modely Mi A1, Mi A2 a Mi A2 Lite - všetky tri dostupné modely s dobrými špecifikáciami a veľkými obrazovkami.

Ak hľadáte zariadenie Motorola s Androidom One, môžete si vybrať zo strednej triedy Moto X4. V októbri vyjde aj Moto One Power, telefón s obrovskou batériou a softvérom Android One. Distribútor tureckého General Mobile ponúka v našej krajine niekoľko mobilných telefónov General Mobile so softvérom Android One a spoločnosť HTC predáva starší softvér U11 Life with Android One. Poznámka: jeho nástupca, U12 Life, nemá Android One.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found