Preskúmanie

Testované: 7 najlepších audiosystémov pre viac miestností

Streamované audio sa z výklenku stalo masovým produktom asi za desať rokov. Predtým ste potrebovali bezprecedentné množstvo technických znalostí: teraz môže ktokoľvek inštalovať a prevádzkovať systém viacerých miestností. Pozeráme sa na ponuku siedmich najväčších značiek, ktoré stavajú audio systémy, ako sú Sonos, Denon a Samsung.

 • Teufel Supreme On - to najlepšie z oboch svetov 19. decembra 2020 15:12
 • Päť najlepších prevodníkov MP3 pre videá YouTube 8. decembra 2020 16:12
 • Slúchadlá do uší Bose Sport - dáva vám krídla 21. októbra 2020 17:10

Každý, kto počuje „zvuk viacerých miestností“, takmer automaticky myslí na Sonos. Kalifornská značka predstavila prvé ZonePlayers asi pred dvanástimi rokmi. Vďaka robustnej súkromnej bezdrôtovej sieti a - v tom čase - bezkonkurenčnej ľahkej inštalácii prehrávačov bolo streamované audio zrazu veľmi dobre prístupné. Tiež pre používateľov, ktorí nie sú tak technicky zdatní. Teraz je to už viac ako desať rokov a svetlo sveta uzrel aj ustálený poriadok v audio svete. Spomeňte si na NAD, ktorý prišiel s Bluesound. Alebo Denon, ktorý ustanovil priameho konkurenta spoločnosti Sonos s HEOS. A čo Yamaha? Alebo nemecký Teufel, ktorý sa pred pár rokmi spojil s Raumfeldom. A Bose? A Samsung ... v skratke: teraz veľa možností.

Rozdiely

Hlavné rozdiely medzi rôznymi systémami možno nájsť v niekoľkých oblastiach. V prvom rade samozrejme vzhľad. To, čo je krásne, je vecou vkusu, takže o tom nebudeme veľa hovoriť. Rozsah sa navyše líši podľa značiek. Sonos, HEOS, Bose a Samsung sa zameriavajú hlavne na reproduktory typu všetko v jednom. Spoločnosti Bluesound, Raumfeld a Yamaha sa zameriavajú aj na iné typy riešení. Myslite na samostatné streamery, ripovacie systémy alebo aktívne systémy, ku ktorým musíte pripojiť iba reproduktory. Yamaha, Denon a v istom zmysle aj NAD (Bluesound) majú tiež zosilňovače, ktoré obsahujú ich streamovací systém.

Ďalším pozoruhodným - a dôležitým - rozdielom je sieťová technológia. Tam, kde Bluesound a Sonos používajú svoj vlastný systém, zvyšok používa upnp. K obom možnostiam je potrebné niečo povedať. Vytvorením vlastného systému výrobca obmedzuje možnosti spotrebiteľa. Zariadenie nemôže hrať iba z operačného systému nas a nemôže byť obsluhované pomocou všeobecných aplikácií. Patentovaný systém je však v mnohých prípadoch stabilnejší, pretože výrobca môže všetko koordinovať: výkon nezávisí od výkonu napríklad siete alebo NAS používateľa. Upnp však ponúka väčšiu flexibilitu. A mnohým spotrebiteľom sa to tak páči.

Sonos

Začneme tým najslávnejším zo zoznamu: Sonos. Spoločnosť Sonos svojou zostavou skutočne nastavila trend. A musíme tiež pripustiť: je to jasné a dobre premyslené. Existuje niekoľko reproduktorov: od malých po veľké, sú to Play: 1, Play: 3 a Play: 5. Hra Play: 5 bola nedávno úplne obnovená: znie to odlišne, má viac funkcií (dotykové tlačidlá a senzory určujúce polohu) a vyzerá oveľa modernejšie ako jej predchodca. Okrem toho je tu soundbar Playbar a zodpovedajúci subwoofer. Soundbar hrá aj na 3,0 kanáloch. Ak chcete priestorový zvuk (je podporovaný formát Dolby 5.1), potom sú nevyhnutnosťou dva zadné reproduktory (napríklad Play: 1 alebo Play: 3, ale je možné aj „5“) a subwoofer.

Pre tých, ktorí už majú dobrý hi-fi systém, je možnosťou Sonos Connect: to je samostatný streamer, ktorý môžete pripojiť k existujúcemu systému. Ak chcete kompaktný systém, môžete si zvoliť zosilňovač Connect:. Obsahuje zosilňovač (55 W na kanál), takže stačí pripojiť iba reproduktory.

Sila systému Sonos spočíva v jednoduchej inštalácii, podpore mnohých streamovacích služieb a vynikajúcej aplikácii. Dovoľujeme si tvrdiť, že ktokoľvek si môže nainštalovať produkty Sonos a ovládať aplikáciu. Celý sa cíti neuveriteľne intuitívny. Existuje však jeden bod kritiky: kvalita zvuku nie je viac ako priemerná. V tomto teste sme počuli systémy, ktoré kvalitou zvuku výrazne prevyšujú systém Sonos. Spomeňte si na Raumfeld, HEOS a určite Bluesound. Rovnako chýba podpora zvukových súborov s vysokým rozlíšením a bluetooth a chýbajú aj vstupy na zariadeniach. Dnes by nemali chýbať najmä digitálne vstupy. Okrem prehrávača Playbar nemá žiadne zariadenie Sonos digitálny vstup. Stručne povedané: v spoločnosti Sonos nám chýba flexibilita.

Sonos

cena

Webová stránka

8 Skóre 80

 • Pros
 • Veľmi pekná aplikácia
 • Ľahká inštalácia
 • Podporované sú všetky streamovacie služby
 • Negatíva
 • Sonos bol zvukovo predbehnutý
 • Pripojiteľnosť je neštandardná

Zvuk vo vysokom rozlíšení?

Pri kontrole systému Sonos sme sa zmienili o zvuku vo vysokom rozlíšení. Ale čo to vlastne je? Pri nahrávaní hudby sa analógový signál - priamy elektrický hudobný signál - rozdeľuje na vzorky analógovo-digitálnym prevodníkom. V mnohých prípadoch sa to stane 96 000-krát za sekundu. Takzvaná vzorkovacia frekvencia je potom 96 kHz. Čím viac vzoriek za sekundu, tým presnejšia prebehne konverzia. Potom existuje ešte jeden faktor: veľkosť bitu. To určuje dynamický rozsah. Štúdiá pracujú s 24bitovými vzorkami. To dáva (teoretický) dynamický rozsah 144 dB. To je užitočné pri úprave zvuku.

CD dokáže spracovať digitálny signál s bitovou veľkosťou 16 bitov a vzorkovacou frekvenciou 44 100 vzoriek za sekundu. To je stanovené v norme červenej knihy. Streamery toto obmedzenie nemajú a často môžu spracovávať aj vysoké rozlíšenie, takže 24bitový zvuk so vzorkovacou frekvenciou 48 kHz alebo vyššou. Myslite na 24 bit / 96 kHz alebo 24 bit / 192 kHz alebo ešte viac. A v mnohých prípadoch je to jasne počuť.

Raumfeld

Nemecká značka Raumfeld je súčasťou skupiny Teufel. Sortiment je pomerne rozsiahly a dosť odlišný od napríklad Sonos, HEOS alebo Bluesound. To je zvlášť zrejmé v rade „Stereo“. Jedná sa jednoducho o reproduktory - stojan a stojan na police - obsahujúce streamer a zosilňovač. A prečo nie? Znejú vyslovene dobre. A pre tých, ktorí hľadajú veľkolepý a plný zvuk: už nemusíte hľadať!

Potom existujú menšie modely typu all-in-one: One M a malý variant One S. K dispozícii je aj kocka: trochu zvláštna, pretože ide skôr o dizajnový reproduktor. Ani to neznie dobre. Nakoniec má Raumfeld pre televíziu Cinebar a Sounddeck. Raumfeld má tiež samostatné streamovacie zariadenie: konektor 2. A Expand: kontrolná jednotka s prístupovým bodom WiFi.

Všetky streamovacie zariadenia Raumfeld podporujú zvuk vo vysokom rozlíšení. Raumfeldova reprodukcia zvuku sa nám veľmi páči. Stereo L a M jednoducho znejú dobre. One M idem, ktorý patrí k našim obľúbeným, pokiaľ ide o riešenia typu „všetko v jednom“. Cinebar vyžaduje jemné doladenie pomocou subwoofera, ale tiež pozitívne prekvapuje.

Inštalácia je jasným desaťkrokovým plánom. Naozaj sa nemôže pokaziť, vyžaduje to však viac úsilia ako v prípade systémov Sonos alebo napríklad Bluesound a HEOS. Aplikácia je prehľadná, ale je možné ju sem-tam vylepšiť. Chýba mu intuitívne ovládanie, kde je presne, ťažko povedať. Možno je to tým, že na jednej obrazovke je veľa.

Raumfeld

cena

Webová stránka

9 Skóre 90

 • Pros
 • Znie to veľmi solídne
 • Cena je ostrá
 • Ľahká inštalácia
 • Negatíva
 • Stereo L a M sú statné
 • Aplikácia je trochu zaneprázdnená

Bose SoundTouch

Bose je jednou z najznámejších zvukových značiek na svete. Značka prerazila potlačením hluku a samozrejme slávnymi bielymi „kartónmi od mlieka“. Je zrejmé, že Bose v 90. rokoch nezdržoval. Táto značka má tiež audiosystém pre viac miestností: SoundTouch. Systém sa skladá z niekoľkých reproduktorov, zosilňovača SoundTouch SA-5 a bezdrôtového prijímača Wave SoundTouch IV.

Spoločnosť Bose nikdy nezverejňuje špecifikácie svojich produktov. Museli sme teda sami zistiť, či systém podporuje zvuk vo vysokom rozlíšení, akú WiFi technológiu Bose používa a aké zosilňovače obsahuje. Vidíme, že Bose vybavil SoundTouch 10, 20 a 30 2,4 GHz Wi-Fi-n. Wave má stále WiFi-g, čo nie je užitočné, pretože teoreticky môže spomaliť celú bezdrôtovú sieť. Našťastie je na ňom aj káblový ethernet, takže sa nemusí používať WiFi.

Spoločnosť Bose sa zameriava na jednoduché použitie. Aplikácia je dizajnovo veľmi jasná a fungovanie na zariadeniach je logické. Tu však výhody systému Bose končia. Najskôr sa musíme zaregistrovať, aby sme mohli systém používať. To sa nám nepáči. Navyše to jednoducho neznie dobre. Desiatka mi pripadá veľmi holá. Dvadsiatke chýbajú finesy a tridsiatka je opäť príliš plná a trochu neohrabaná zvukom. Nemali sme ruky na vlne a zosilňovači SA-5.

Bose

cena

Webová stránka

5 Skóre 50

 • Pros
 • Diaľkové ovládanie
 • Tlačidlá na zariadeniach
 • Negatíva
 • Znie to priemerne
 • cena
 • Vyžaduje sa registrácia v aplikácii

Yamaha MusicCast

Málokto bude vedieť, že Yamaha ako prvá uviedla na trh multiroom systém prostredníctvom siete (s bezdrôtovým pripojením). V tom čase - 2003 - bola spoločnosť jednoducho príliš skoro. Teraz však musí byť trh pripravený. Yamaha MusicCast je trochu zvláštny prípad. V skutočnosti hovoríme o sieťovom streamovacom module, ktorý je možné zabudovať kdekoľvek. Či už sa jedná o malý reproduktor typu „všetko v jednom“, alebo o vysoko pokročilý, špičkový AV prijímač: na tom nezáleží. S týmto vedomím pochopíte, že je takmer nemožné načrtnúť produktovú radu Yamaha MusicCast. Takže sme ostali pri MusicCast Trio: balení, ktoré sa skladá zo zvukového panelu YSP-1600, reproduktora WX-030 a ISX-80 (akési nástenné hodiny so zabudovaným reproduktorom).

Inštalácia Yamahy je veľmi jednoduchá. Po nainštalovaní aplikácie môžete vyhľadať reproduktory a zaznamenať ich do systému. Aj bezdrôtová časť funguje bez problémov alebo zložitých operácií. Ide iba o stlačenie tlačidla pre pripojenie. Upozornenie: ISX-80 nemá ethernetové pripojenie, čo môže stále spôsobovať problémy. Tento reproduktor má tiež dosť statný adaptér. Stačí sa len na chvíľu zbaviť. Aplikácia je mimochodom pozoruhodne dobrá. Má veľmi vizuálny prístup: všetky izby majú fotografiu a môžete si ju zvoliť sami. Párovanie je trochu iné ako obvykle: zvyčajne klepneme na zónu a potom ju spárujeme, funguje to však tak, že klepnete na spojovník a potom vyberieme zóny. To si vyžaduje určité zvyknutie.

Príjemným doplnkom aplikácie MusicCast je, že dokáže zobraziť a zobraziť upnp aj AirPlay zdroje. Je tiež možné pripojiť sa cez bluetooth a preniesť tento stream na ďalšie reproduktory. Niečo ako Harmanov Omni ReStream nápad.

Potom kvalita zvuku. K tomu sa nedá veľa povedať, pretože existuje toľko produktov. Čo môžeme povedať o balíčku Trio-Pack je, že soundbar a ISX-80 znejú skvele. Reproduktor WX-030 je trochu nevyvážený.

Yamaha MusicCast

cena

Webová stránka

8 Skóre 80

 • Pros
 • Veľa možností
 • Krásna aplikácia
 • Dobrá inštalácia
 • Negatíva
 • Veľký adaptér s ISX-80
 • Zatiaľ nepodporuje veľa služieb

Všetko o WiFi?

Takmer všetky systémy, ktoré sme testovali, majú WiFi. Teraz je samozrejme skvelé, že nemusíte ťahať káble, ale uvedomte si, že bezdrôtový systém nemá vždy stabilitu a šírku pásma potrebnú na správne streamovanie. Okrem toho je rozumné pripájať pevné zariadenia v sieti ku káblu. Nielen kvôli prevádzkovej spoľahlivosti, ale aj kvôli tomu, aby bola bezdrôtová sieť zadarmo pre zariadenia, ktoré to potrebujú. Takto bude vaša WiFi sieť rýchla a stabilný zvukový tok.

HEOS

HEOS je pod značkou Denonu a takmer doslova kopíroval produktový rad Sonos. K dispozícii je HEOS 1, 3, 5 a ešte väčší: HEOS 7. Potom je tu Link, ktorý môže vysielať iba stream, a zosilňovač pre tých, ktorí hľadajú riešenie typu „všetko v jednom“ so zosilňovačom. Ak hľadáte soundbar, môžete ísť do HEOS HomeCinema. HEOS robí dobre to, že zaisťuje, aby užívateľ nemal nedostatok vstupov a výstupov. Napríklad každá nová generácia HEOS má bluetooth a Link a Amp tiež digitálne a analógové vstupy. Veľmi užitočné pre tých, ktorí chcú prepojiť iné veci. Po zvukovej stránke je HEOS podľa nás o niečo lepší ako Sonos. Najmä Link a Amp (2 x 100 W) hrajú oveľa krajšie a výkonnejšie ako Sonos. Pridajte k tomu viac možností pripojenia a HEOS v skutočnosti prináša lepší produkt.

Inštalácia je hračka, dokonca aj bezdrôtová. Jedná sa o pripojenie a vykonanie niekoľkých krokov v aplikácii. Úprava knižnice nie je nutná, pretože HEOS pracuje s upnp. Faktom je, že záleží na tom, ako dobre nas indexuje všetko, ako rýchlo je a ako odosiela údaje do HEOS. Samotná aplikácia je trochu iný príbeh. Najmä prepájanie rôznych zón nie je veľmi intuitívne. To sa deje pomocou „drag and drop“, ale ktorá zóna je teraz master? Tiež nám príde nepríjemné, že aby sme mohli využívať všetky funkcie, musíme si vytvoriť účet.

HEOS

cena

Webová stránka

9 Skóre 90

 • Pros
 • Znie to dobre
 • Pevný rozsah
 • Pripojiteľnosť
 • Negatíva
 • Aplikácia môže byť lepšia

Bluesound

Bluesound bol uvedený na trh v roku 2013 a potom prišiel s radom trochu zvláštnych streamovacích zariadení v tvare kocky. Aj keď to celé bolo poskladané dobre, dizajn sa naozaj nechytil. Stručne povedané: druhá generácia má trochu konvenčnejší dizajn.

Produktová rada Bluesound je podobným spôsobom ako Sonos. Existuje niekoľko reproduktorov (Pulse Flex, Pulse Mini, PulseBar a Pulse) a tri streamovacie zariadenia bez vstavaných reproduktorov (Node, PowerNode (2 x 60 W) a Vault). Druhá generácia má oficiálne za číselnými znakmi „2“. Ibaže s Flex a Pulse Mini, pretože sú nové. Cieľ Bluesound je jednoduchý: priniesť najlepšiu možnú kvalitu zvuku v rámci cenového segmentu. A to sa nám podarilo. Bluesound znie najlepšie zo všetkých testovaných zariadení. Mimochodom, je to aj najdrahší systém v tomto teste s pomerne širokou rezervou. Ale áno: tí, ktorí chcú niečo pekné ... Názory na aplikáciu Bluesound sú rôzne. Od novej verzie zmizlo veľa rozmarov. Niektoré veci však môžu byť logickejšie a o niečo pokojnejšie. Napríklad ponuka zdrojov vyzerá dosť zaneprázdnená. Na návrat na hlavnú obrazovku tiež niekedy trvá príliš veľa klepnutí. Zvyknete si na to, ale nie je to veľmi výhodné.

Bluesound

cena

Webová stránka

10 Skóre 100

 • Pros
 • Znie to naozaj dobre
 • Príležitosti na rast
 • Skvelá aplikácia
 • Negatíva
 • Cena môže byť minimálna

Bezdrôtové audio Samsung

Aktuálna produktová rada spoločnosti Samsung nie je prvým vpádom značky na trh s audio systémami pre viac miestností. Pred chvíľou mala čiaru M. Úplné zlyhanie, pretože systém neznel správne a bol plný chýb. Takže teraz nový pokus a povedzme si pravdu: je to veľmi solídne! Rad pozostáva z piatich streamovacích reproduktorov: R1, R3, R5, R6 a R7. Všetci rečníci sú všesmeroví; zvuk ide vsetkymi smermi. R1, R3 a R5 vyzerajú rovnako, v rôznych veľkostiach. R6 a R7 majú mierne odlišný dizajn: viac vajcovitý. Určite to vyzerá pekne. Spoločnosť Samsung sa rozhodla ponúkať iba bezdrôtové pripojenie. Trochu škoda, pretože ak vaša WiFi nie je v poriadku, môže to spôsobiť problémy a chcete mať možnosť pripojiť sieťový kábel.

Inštalácia je našťastie hračkou. Aplikácia reproduktory nájde bez problémov a po zadaní hesla môžeme hrať. Prostredníctvom upnp okamžite nájdeme naše mediálne servery. Navigácia v aplikácii je celkom príjemná a intuitívna. Len tak všetko nájdeme, aj keď je to všetko veľmi farebné, čo pôsobí rušivo. Môžete vytvoriť stereofónny pár s ľubovoľným reproduktorom, čo je zábavné, ale nie je to úplne zvukovo zvukovo-technické: poskytuje krížový zvuk a stereofónny obraz. Reprodukcia je veľmi príjemná, čiastočne kvôli všesmerovému charakteru týchto reproduktorov. U bežných reproduktorov ide o to, že často znejú trochu nahlas „mono“. Iba so stereofónnym párom to začne znieť o niečo výraznejšie. Tieto Samsungy sú tým ovplyvnené oveľa menej.

Bezdrôtové audio Samsung

cena

Webová stránka

8 Skóre 80

 • Pros
 • Znie to pekne
 • Dá sa flexibilne pripojiť
 • Vyzerá pekne
 • Negatíva
 • Aplikácia je veľmi farebná
 • Externé adaptéry
 • Iba bezdrôtové pripojenie

Záver

Sedem testovaných systémov má odlišný prístup ... niekedy dokonca úplne inú cieľovú skupinu. Sonos ide o pohodlie, a nie o optimálnu kvalitu zvuku, to je to, čo robí Bluesound. A napríklad Yamaha sa hlási k gigantickému ekosystému, kde má spotrebiteľ veľa možností na výber. HEOS opäť ide o cenovo dostupný systém, ktorý znie skvele. Raumfeld to rieši nemeckým spôsobom: základom je solídny reproduktor a zabudované streamovacie zariadenie. Skrátka: niečo pre každého. Aj keď v oblasti ľahkého použitia aplikácií určite existujú nuansy, všetci výrobcovia si navzájom rastú, pokiaľ ide o užívateľskú príjemnosť.

Ak sa pozrieme na celkový obraz, Bluesound testoval najlepší systém, ktorý odmeňujeme známkou Najlepšia kvalita. Bluesound je však veľmi drahý, čo robí náš Redakčný tip Denon HEOS, ktorý tiež znie vynikajúco, možno zaujímavejšie. Aj keď udeľujeme dve známky kvality, je nakoniec na vás, aby ste určili, čo je rozhodujúce. Majte tiež na pamäti, že zvuk viacerých miestností je návykový a možno budete chcieť mať reproduktory umiestnené vo viacerých miestnostiach, čo vám zvýši náklady. Preto si svoj nákup dobre premyslite a skutočne si sami vypočujte niektoré odlišné systémy a vyskúšajte, či kvalita zvuku a prevádzka vyhovujú vašim potrebám.

V tabuľke (pdf) nájdete výsledky testov 7 testovaných multiroom audio systémov.

Copyright projectwriteasmile.com 2021