Ako

Takto nastavíte virtuálny stroj s Windows 10

Inštalujete často nové programy, ktoré potom odstránite? Existuje veľká šanca, že v počítači zostane dosť zvyškov. Čas pre virtuálny stroj: na rovnakom počítači nainštalujete druhý Windows, ktorý môžete bez problémov použiť na „znečistenie“ a experimentovanie. Pracovať!

Tip 01: Virtualizujte to!

Virtuálne stroje sa tradične používali hlavne v obchodných a technických prostrediach. Vďaka značnému zlepšeniu hardvéru (čítajte: výpočtový výkon) v posledných rokoch je to už nejaký čas zaujímavý spôsob práce pre domáce použitie. Princíp je pomerne jednoduchý: s virtuálnym strojom môžete nainštalovať operačný systém „v rámci“ vášho súčasného operačného systému. Veľký rozdiel tu spočíva v tom, že nový operačný systém je aktívny v definovanom prostredí. Operačný systém preto nemá žiadny vplyv na zvyšok systému a beží v prostredí „karantény“.

To vám ponúka rôzne výhody, napríklad teraz môžete na virtuálnom stroji nerušene vykonávať experimenty. Napríklad nainštalujete softvér, ktorý to vyskúšate, bez toho, aby ovplyvnil zvyšok vášho počítača. Pokiaľ si ešte nie ste istí výsledkom, môžete vykonať zmeny v registri Windows na virtuálnom stroji. V nepravdepodobnom prípade, že sa niečo pokazí, môžete virtuálny stroj obnoviť do minulosti alebo ho jednoducho „vyhodiť“ a začať znova s ​​čistým štítom.

Tip 02: VM VirtualBox

Existuje niekoľko programov, ktoré môžete použiť na vytvorenie virtuálneho stroja. Vybrali sme si VM VirtualBox od spoločnosti Oracle: je to kompletný balík s potrebnými funkciami, ktorý je možné bezplatne použiť aj v domácich situáciách. Najnovšia verzia VirtualBoxu je k dispozícii na www.virtualbox.org. VirtualBox môžete spustiť vo Windows 8.1 a Windows 10. Po inštalácii spustite program. V ľavej časti okna vidíte prehľad nainštalovaných virtuálnych strojov: prvýkrát je prehľad samozrejme stále prázdny.

Pravá časť okna bude čoskoro obsahovať podrobnosti o virtuálnom stroji. VirtualBox na začiatok podporuje niekoľko režimov. Týmto spôsobom môžete vytvoriť prázdny virtuálny stroj a potom nainštalovať požadovaný operačný systém. Ak nemáte trpezlivosť alebo máte radšej pohodlie, môžete si stiahnuť spustený virtuálny stroj a importovať ho do VirtualBoxu. Výhodou je, že môžete ihneď začať.

Požiadavky na systém

Virtuálny stroj kladie na váš počítač potrebné požiadavky. Nie je to také zvláštne: koniec koncov si do svojho počítača nainštalujete „ďalší počítač“. Pre bezproblémovú prácu s virtuálnym strojom musí váš počítač obsahovať minimálne 8 GB pamäte RAM. Čím viac tým lepšie.

Tip 03: Pripravené na použitie

Samotný VirtualBox je pre vás málo užitočný. Potrebujete tiež, aby samotný operačný systém fungoval vo virtuálnom stroji. Existuje niekoľko možností. Môžete napríklad použiť licenciu systému Windows, ktorá sa ešte nepoužíva, a nainštalovať systém Windows s týmto licenčným kľúčom do virtuálneho počítača. Existuje však veľká šanca, že toto nemáte. Spoločnosť Microsoft ponúka niekoľko verzií systému Windows dostupných online, ktoré majú dobu platnosti 90 dní. Týmto si nemusíte kupovať ďalšiu licenciu.

Najnovšie verzie systému Windows sú k dispozícii na adrese developer.microsoft.com. Včela Virtuálny prístroj vyberáš si MSEdge na Win10 (x64) stabilný. Potom vyberte na Vyberte platformu pre VirtualBox. Venujte zvláštnu pozornosť heslu, ktoré nájdete aj na webových stránkach. Potrebujete ho na prihlásenie do virtuálneho počítača so systémom Windows. V čase písania tohto článku je heslo pre tieto stroje pripravené na použitie „Passw0rd!“. Virtuálny stroj pripravený na použitie má veľkosť približne 7 GB.

Používate úplnú inštaláciu systému Windows vo virtuálnom stroji

Tip 04: Nainštalujte sa

V predchádzajúcom tipe ste si stiahli pripravený virtuálny stroj z Windows. Namiesto toho si môžete sami nainštalovať verziu systému Windows. Majte na pamäti, že na to si musíte kúpiť samostatnú licenciu pre Windows: koniec koncov sa to počíta ako úplná inštalácia. stlač tlačidlo Stiahnite si utilitu. Zobrazí sa sprievodca, ktorý vám pomôže stiahnuť inštalačný súbor. Môžete tiež použiť súbor ISO alebo inštalačný disk DVD so systémom Windows, ktoré už vlastníte.

Pohľad do budúcnosti

Príjemnou vecou na virtuálnych strojoch je schopnosť vyskúšať si veci bez toho, aby ste ohrozili prostredie Windows, na ktoré ste každý deň závislí. Vďaka tomu je virtuálny stroj ideálny na pozeranie sa na budúce verzie systému Windows, ktoré sú stále vo vývoji, a preto sú menej stabilné. Inštalačné súbory pre verzie Windows 10 Insider si môžete stiahnuť zo stránok spoločnosti Microsoft. Najprv sa musíte zaregistrovať ako Windows Insider. Inštalácia je rovnaká ako u bežnej verzie systému Windows.

Tip 05: Import

Ak ste si stiahli pripravený virtuálny stroj, môžete ho ľahko otvoriť vo VirtualBoxe. Najprv extrahujte stiahnutý súbor vo svojom bežnom systéme (nie v rámci VirtualBoxu): otvorte program Explorer, prejdite do priečinka, kde je súbor uložený, a kliknite pravým tlačidlom myši na súbor zip. Vyberte si Všetko vybaliť. Po rozbalení súboru otvorte VirtualBox. V hlavnom okne VirtualBoxu zvoľte Importovať súbor / zariadenie. Teraz prejdite na predtým stiahnutý súbor virtuálneho počítača a vyberte ho. kliknite na Ďalší.

Samotný VirtualBox na základe súboru určí, ktoré nastavenia sú najoptimálnejšie. Napríklad VirtualBox navrhuje množstvo vnútornej pamäte (RAM), ktoré virtuálny stroj potrebuje. Vychádzame zo štandardných návrhov a súhlasíme s nimi. stlač tlačidlo Import. To bude chvíľu trvať, v závislosti od veľkosti virtuálneho stroja. Po importe bol virtuálny stroj pridaný do hlavného okna VirtualBoxu. Zoznam nájdete v ľavej časti okna. Jedným kliknutím na virtuálnom počítači zobrazíte podrobnosti v pravom paneli.

Tip 06: Nainštalujte sa

Nepoužívate pripravený virtuálny stroj, ale máte stiahnutý alebo pripravený inštalačný súbor systému Windows? V hlavnom okne VirtualBoxu kliknite na tlačidlo Nový. Zadajte názov virtuálneho počítača Názov a operačný systém. Vyberte správny operačný systém na adrese Typ (napr Microsoft Windows) a označte verziu (napr Windows 10). Na základe toho VirtualBox vyberie niekoľko predvolených nastavení, ako napríklad veľkosť rezervovanej vnútornej pamäte. Sami sa rozhodnite, či je to dostatočné: čím viac vnútornej pamäte, tým plynulejší bude virtuálny stroj.

Vyberte si na Pevný disk pred Vytvorte nový virtuálny pevný disk a kliknite na Vytvoriť. Potom označte, kde by mal byť súbor virtuálneho počítača uložený a koľko miesta vyhradíte. Odporúčame použiť dvojnásobnú odporúčanú veľkosť: napríklad 32 GB pre Windows 10. At Typ súboru pevného disku súhlasíme s rozhodnutím VirtualBoxu. Včela Uloženie na fyzický pevný disk vyberáme Dynamicky pridelené. Po sprievodcovi môžete spustiť virtuálny stroj. kliknite na Počnúc. Po zobrazení výzvy vyhľadajte inštalačný súbor systému Windows ISO. Teraz môžete nainštalovať Windows na virtuálny počítač.

Tip 07: Štartovanie

Na tom, ako ste nainštalovali operačný systém do virtuálneho stroja, odteraz nezáleží. Rovnako ako skutočný počítač, aj virtuálny stroj musí byť spustený. Po kliknutí na virtuálny stroj v okne VirtualBox sa niektoré tlačidlá zobrazia v pravom hornom rohu. kliknite na Počnúc. Otvorí sa nové okno a načíta sa virtuálny stroj. Zobrazí sa prihlasovacie okno. Po prihlásení môžete začať používať virtuálny počítač. Aby bola práca s virtuálnym strojom ešte príjemnejšia, inštalujeme doplnky pre hostí. Jedná sa o konkrétne ovládače a doplnky pre virtuálny stroj, vďaka ktorým je systém plynulejší. Vyberte si Zariadenia / Vložte obraz CD doplnku hosťa.

Tip 08: Nakrájajte a nalepte

Je možné vystrihnúť a vložiť informácie medzi virtuálnym strojom a hostiteľským počítačom (čítať: počítač, na ktorom virtuálny stroj spustíte). Je to užitočné, napríklad ak chcete pracovať vo virtuálnom počítači na dokumente, ktorý je uložený na hostiteľskom počítači. Alebo keď chcete skopírovať webovú adresu z hostiteľského počítača na virtuálny počítač. Existuje niekoľko spôsobov výmeny informácií medzi týmito dvoma počítačmi. V okne VirtualBox zvoľte Spotrebiče / Presuňte myšou. Presunutie myšou je predvolene zakázané. Teraz vyberte možnosť Obojsmerne. To zaisťuje, že môžete ťahať objekty (napríklad súbor) z okna virtuálneho stroja, napríklad na lokálnu pracovnú plochu a naopak. Ak chcete obmedziť presúvanie myšou na jeden smer (napríklad z hostiteľského počítača na virtuálny počítač, ale nie naopak), zvoľte príslušné nastavenie (Hostiteľ pre hosťa alebo Hosť na hostiteľa).

Vďaka doplnkom VirtualBox pre hostí je virtuálny stroj plynulejší

Tip 09: Zdieľané priečinky

Zdieľané priečinky používame na štruktúrovanejšiu výmenu súborov. K týmto priečinkom má prístup hostiteľský počítač aj hosť (virtuálny počítač), vďaka čomu sú ideálne na výmenu súborov medzi týmito dvoma systémami. V okne virtuálneho stroja zvoľte Zariadenia / Zdieľané priečinky / Nastavenia zdieľaných priečinkov. Otvorí sa nové okno. stlač tlačidlo Pridajte zdieľaný priečinok, rozpoznateľné podľa piktogramu s plusom. Potom zadajte cestu k zdieľanému priečinku a pomenujte priečinok. Ak sa na priečinku nedá nič zmeniť, môžete vedľa neho zaškrtnúť políčko Iba na čítanie. Tiež aktivujte túto možnosť Automatické párovanie: Vďaka tomu bude priečinok vždy k dispozícii na začiatku virtuálneho počítača. Potvrďte kliknutím na Ok. Priečinok sa zobrazí v zozname. Priečinok je potom k dispozícii na virtuálnom stroji napríklad prostredníctvom programu Prieskumník (kláves Windows + E). Kliknite na Tento počítač a zobrazte zoznam na Sieťové umiestnenia.

Cloudové priečinky

Na rýchlu výmenu súborov medzi virtuálnym strojom a hostiteľským počítačom môžete tiež použiť cloudovú službu, napríklad Dropbox alebo OneDrive. Posledná uvedená služba je štandardne zabudovaná do systému Windows 10 a je k nej pomerne ľahký prístup prostredníctvom programu Explorer. Po prihlásení do virtuálneho počítača pomocou OneDrive a umiestnení súborov do priečinka OneDrive budú k dispozícii aj na ostatných počítačoch s OneDrive (vrátane hostiteľského počítača). Cloudový priečinok je preto dobrou alternatívou k zdieľaným priečinkom VirtualBox.

Vďaka snímke môžete Windows používať prakticky oveľa dlhšie ako 90 dní zadarmo

Tip 10: Spravte snímku

Môžete nasnímať snímku virtuálneho stroja. Systém sa zaznamenáva taký, aký je v danom okamihu, ktorý sa nazýva aj snímka. Snímka umožňuje obnoviť stav virtuálneho stroja do tohto okamihu. Ak ste nepreinštalovali Windows 10, ale používate hotovú verziu, rozhodne odporúčame urobiť si snímku. Už sme písali, že takáto pripravená verzia je platná 90 dní. Ak urobíte snímku hneď po prvom spustení virtuálneho stroja, môžete sa po 90 dňoch ľahko vrátiť k predchádzajúcemu bodu a virtuálny stroj „znova použiť“.

Snímka sa hodí aj v prípade, že sa chystáte nainštalovať program na virtuálny stroj a chcete si ho vyskúšať bez rizika. V okne virtuálneho stroja zvoľte Stroj / urobte snímku. Poskytnite snímke vhodný názov a krátky popis (napríklad „Snímka vytvorená okamžite po inštalácii 1. augusta 2020). kliknite na Ok. Ak sa chcete vrátiť k snímke neskôr, kliknite na tlačidlo ponuky (označené tromi bodkami) vybraného virtuálneho počítača v hlavnom okne VirtualBox. Vyberte si Momentky. Zobrazí sa prehľad nasnímaných snímok. Vyberte požadovanú snímku a kliknite na tlačidlo Obnoviť.

Tip 11: Nastavenia displeja

Spôsob, akým je virtuálny stroj zobrazený, silne určuje užívateľskú skúsenosť. Napríklad, ak sa rozhodnete spustiť virtuálny stroj v okne, môžete rýchlo prepínať medzi hostiteľským a hosťujúcim počítačom. Na druhej strane, ak sa rozhodnete zobraziť virtuálny stroj na celej obrazovke, dojem z virtuálneho prostredia zmizne. Nastavenia displeja sa nachádzajú v ponuke vyhliadka. Možnosť Režim celej obrazovky spôsobí, že sa virtuálny stroj zobrazí bez okrajov okna. Prostredníctvom možnosti Plynulý režim môžete „skryť“ okno virtuálneho stroja a zobraziť iba programy virtuálneho stroja. Potom sa zobrazia v prostredí hostiteľského počítača, takže vyzerajú, akoby programy bežali na lokálnom počítači. Tento režim je obzvlášť užitočný, ak chcete vo virtuálnom stroji spustiť konkrétny program, ale inak virtuálny stroj nepotrebujete. The Zmenšený režim prispôsobí sa veľkosti okna. Keď zväčšíte okno, zväčšíte so sebou aj plochu virtuálneho stroja.

Pred otvorením nastavení virtuálny počítač vždy vypnite

Tip 12: Nastavenia

Prostredníctvom hlavného okna VirtualBoxu máte prístup k nastaveniam virtuálnych strojov. Veľkú časť nastavení je však možné zmeniť, iba ak je virtuálny počítač nečinný. Nezabudnite teda najskôr vypnúť virtuálny stroj. Potom vyberte virtuálny stroj v okne VirtualBox a kliknite na tlačidlo nastavenie. Okno je zložené z dvoch častí. Na ľavej strane okna uvidíte kategórie vrátane Systém, displej a Zvuk. Kliknutím na kategóriu sa jej nastavenia zobrazia vpravo. Mnohé z kategórií tiež používajú podkarty s ďalšími možnosťami. Takže nájdete na Systém ďalšie karty s možnosťami pre základnú dosku, procesor a akceleráciu. Ak virtuálny stroj beží pomaly, máte prístup Systém / základná doska upraviť množstvo pridelenej pamäte.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found