Ako

Správa fontov: takto spravujete svoje písma

Fonty určujú vzhľad dokumentu. Výber správneho písma je predovšetkým vecou osobného vkusu, ale ak je vaša knižnica typografie nabitá stovkami nainštalovaných typov písma, ako ho môžete inteligentne využiť a nenechať sa zahltiť?

Tip 01: Inštalácia

Máloktorá je taká ľahká ako inštalácia nového písma. Dvakrát kliknete na súbor písma a zobrazí sa vám ukážka všetkých písmen a čísel a ukážka vety. Ak ste spokojní s tým, ako to vyzerá, môžete ľahko pridať písmo do svojho systému kliknutím na tlačidlo inštalovať kliknúť. Keď potom otvoríte program ako Word, nováčik sa zobrazí v zozname písiem. Prečítajte si tiež: 15 tipov a trikov pre Microsoft Word.

Tip 02: Upratujte

Ak máte - možno krátko po prečítaní tohto článku - nainštalovaných veľa typov písma, je užitočné vedieť, ako udržiavať čisté písmo. V systéme Windows existujú dve možnosti: skryť alebo odstrániť. Otvorte časť Písma cez Ovládací panel. Ak kliknete pravým tlačidlom myši na písmo, môžete ho vložiť odstrániť alebo Skryť. Prvá voľba, vymazať, je konečná. Skryté písma zostávajú v systéme, ale nie sú viditeľné vo vašich programoch. Ak chcete získať skryté písmo, vyberte ho a kliknite naň pravým tlačidlom myši vyhliadka aby bola znova aktívna.

Tip 03: Príklad

Keď v prehľade nainštalovaných typov písma kliknete pravým tlačidlom myši na súbor písma, zobrazí sa vám aj táto možnosť Príklad. Ak je to potrebné, môžete tento náhľad písma odoslať priamo do tlačiarne. Ak chcete vyhľadať špeciálne znaky, napríklad symbol autorských práv, použite v okne Písma úloha Vyhľadajte znak. V hornom poli vyberte písmo, ktoré chcete použiť, a potom kliknite na požadovaný znak v mriežke. Potom môžete znak jednoducho skopírovať a vložiť do textového dokumentu.

V dnešnej dobe si môžete nainštalovať strašne veľa fontov, než to spomalí váš PC

Písmo verzus písmo

Slovo „písmo“ označuje latinské slovo pre casting. Termín sa datuje do doby, keď boli písmená ešte odlievané do olova, antimónu alebo cínu. Pojmy písmo a typ písma sa často používajú zameniteľné. Tlačiareň potrebovala rôzne sady blokov písmen rovnakého písma. Pre Garamond Standard 10 mala samostatný zásobník s fontami a pre Garamond Italic 12 iný zásobník s fontami. Písmo je stále písmo v určitom štýle písma, napríklad štandardné, tučné, kurzíva alebo tučné kurzíva.

Tip 04: Štandardné písma

Na súčasnú generáciu počítačov môžete nainštalovať strašne veľa typov písma bez toho, aby to ovplyvnilo váš počítač. Akékoľvek oneskorenie si všimnete, až keď program vytvorí ponuku na výber písma príliš pomaly. Ale aj na počítači s malou pamäťou RAM môžete bez problémov pracovať s 1 000 písmami. V dolnej časti okna Písma nájdete počet fontov vo vašom operačnom systéme.

Kliknutím na v okne sa vrátite k pôvodnej sade písma, ktorá bola dodaná so systémom Windows Písma naľavo Nastavenia písma a vyberte si to Obnovte predvolené nastavenie písma. Tieto štandardné písma sú súčasťou operačného systému, a preto by sa nemali odstraňovať. Sú optimalizované pre obrazovku a nie pre tlač. Keď sťahujete nové písma z Internetu, zvyčajne ide o súbory TrueType (.ttf). Tieto písma môžete ľubovoľne zväčšovať bez straty kvality. Písmo OpenType (.otf) bolo vyvinuté spoločnosťou Microsoft, a preto sa objavuje hlavne v aplikáciách pre Windows. Nakoniec máte k dispozícii písma PostScript (.pfb), ktoré spoločnosť Adobe štandardne poskytuje na profesionálne použitie.

Tip 05: Banky písma

Prostredníctvom online bánk s fontami máte široký výber typov písma. Navrhovanie dobrého písma je však špecializované povolanie a medzi bezplatnými typmi písma bohužiaľ nájdete veľa problémov. Webové stránky ako www.dafont.com alebo www.1001freefonts.com rozdeľujú svoju ponuku do rôznych kategórií. Okrem toho oba zdroje obsahujú veľa rybačiek. Čípky sú obrázky, ikony alebo ozdoby, ktoré zadávate rovnako ako písmená pomocou klávesnice. Chcete použiť písmo Metallica, Apple, Walt Disney alebo Coca Cola? V abecednom poradí ich nájdete na www.flexfonts.nl.

Google ponúka viac ako 800 kvalitných skupín písiem

Comic Sans nenávidia

Z tisícov typov písma sa stále viac zahrieva: Comic Sans. Písmo Microsoft bolo navrhnuté začiatkom 90. rokov pre sériu kreslených filmov. Typograficky je toto písmo skutočne drak. Rozloženie hmotnosti (hrúbka čiar) nie je dobré a rovnováha medzi písmenami v slove je narušená. Dizajnéri hromadne odporujú písmu, zatiaľ čo kutiloví dizajnéri sa často vracajú k tejto ľúbivej klasike. Medzitým existuje dokonca niekoľko nenávistných stránok týkajúcich sa tohto písma.

Tip 06: Fonty Google

Google vás zaobchádza s viac ako 800 kvalitnými rodinami písiem. Ak chcete rýchlo nájsť správne písmo, použite možnosti na pravej strane obrazovky. Môžete si vybrať z pätkových písmen (Pätkové) alebo bezpätkové písmená (Bez pätky), pozri tiež rámček „Naprieč serge“. Existujú písma, ktoré sa podobajú rukopisu (Rukopis) a písma, ktoré majú rovnakú šírku (Jednopriestorový). Ak chcete tieto písma stiahnuť, najskôr vykonajte výber kliknutím na znamienka plus vedľa rodiny fontov. Potom kliknite na čiernu lištu dole, kde si ich môžete pomocou šípky sťahovania stiahnuť do svojho počítača.

Na uľahčenie inštalácie typov písma Google slúži nástroj SkyFonts. Po inštalácii zvoľte na Služby pred Fonty Google. Od tejto chvíle budete musieť inštalovať iba písmo Fonty Google vyberte, stlačte SkyFonts kliknutím a potvrdením pomocou Pridať. Pri spustení tejto aplikácie v systéme Windows alebo macOS môžete použiť funkciu synchronizácie, aby boli vo všetkých vašich počítačoch k dispozícii rovnaké písma Google.