Ako

Všetko o duálnom zavedení systému Linux: Nainštalujte a bezpečne odstráňte

Ak chcete vyskúšať systém Linux bez toho, aby ste museli okamžite opustiť systém Windows, môžete si nainštalovať systém Linux dual boot. V tomto článku vysvetlíme, ako to funguje, a tiež vysvetlíme, ako môžete tento oddiel znova bezpečne odstrániť.

V každom prípade predpokladáme, že máte v systéme spustený Windows 10. Pred zvážením inštalácie s dvojitým spustením v systéme Linux si najskôr urobte úplnú zálohu systému. Z bezpečnostných dôvodov tak urobíte aj v prípade, že chcete systém Linux odstrániť neskôr.

Skontrolujte tiež, či máte takzvaný systém UEFI alebo (o niečo starší) systém BIOS. To môže byť dôležité pri kompilácii vášho živého USB kľúča (pozri nižšie). Stlačte kláves Windows a zadajte systém, potom spustite aplikáciu Systémové informácie začiatok. V sekcii Prehľad systémuVčela Režim BIOS čítate tiež UEFI vypnuté Zastarané.

Tiež skontrolujete, či máte ešte dostatok voľného miesta na disku. Stlačte kláves Windows + R, klepnite na diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter. Najlepšie máte minimálne 20 GB nepridelené miesto na disku. V prípade potreby musíte najskôr zmenšiť oddiel.

Potom deaktivujte funkciu rýchleho spustenia v systéme Windows, pretože pri dvojitom zavedení môže byť ťažké urobiť. Stlačte kláves Windows, zadajte konfiguráciu a otvorte ju Ovládací panel. Vyberte si Systém a bezpečnosť a Zmeňte správanie tlačidiel napájania v sekcii Správa napájania. kliknite na Zmeňte nastavenia, ktoré momentálne nie sú k dispozícii a zrušte začiarknutie Povoliť rýchle spustenie. Potvrďte pomocou Ukladajú sa zmeny.

Nainštalujte si Linux spolu s Windows 10

Ak chcete spustiť inštaláciu systému Linux, musíte umiestniť požadovanú verziu na živé bootovacie médium. Ako príklad si berieme populárnu distribúciu Ubuntu. Najprv si stiahnete Ubuntu. Potom si stiahnite bezplatný nástroj Rufus portable a spustite ho. Vložte (prázdny) kľúč USB do počítača a vyberte ho na Zariadenie. The Výber pri spustení prispôsob sa Obrázok disku alebo ISO a cez tlačidlo VÝBER odkáže na stiahnutý iso súbor.

Ak máte systém UEFI, môžete si vybraťGPT Včela Rozloženie oddielov a UEFI (bez CSM) Včela Cieľový systém. Nebolo to „EUFI“, ale „zastarané? Potom si vyberiete resp MBR a BIOS alebo UEFI. Ostatné možnosti nechajte nedotknuté, potom môžete začať proces s navrhovanými predvolenými možnosťami).

Potom nabootujete systém z USB kľúča. Okamžite po zavedení bude možno potrebné stlačiť špeciálne tlačidlo, napríklad Esc, Del, F2 alebo F12. Ak všetko pôjde dobre, objaví sa bootovacie menu a môžete si zvoliť USB kľúč.

O chvíľu neskôr nastavíte požadovaný jazyk, ako napr Holandsky, rovnako ako správne rozloženie klávesnice. O kúsok ďalej si vyberiete Nainštalujte si Ubuntu spolu s Windows 10. Nastavíte správne časové pásmo, zadáte meno používateľa a počítača a heslo a inštalácia môže začať.

Po dokončení a reštarte systému sa vám zobrazí špeciálne bootovacie menu z Ubuntu: grub2. Vďaka tomu si môžete vybrať (okrem iného) z Ubuntu alebo Windows 10. Váš duálny boot je pripravený!

Odstráňte oddiel systému Linux

Dali ste Linuxu férové ​​šance, ale nakoniec vás operačný systém aj tak nepresvedčí. Potom samozrejme nemá zmysel nechať tomuto OS, aby zaberal cenné miesto na disku. Teraz ideme znova odstrániť OS. Než budeme pokračovať, je veľmi dôležitá jedna vec: čoskoro budete potrebovať USB kľúč, pomocou ktorého si môžete nainštalovať Windows 10. Prečítajte si inde na tomto webe, ako môžete umiestniť Windows 10 na USB kľúč.

Vymazanie oddielu Linux je proces pozostávajúci z dvoch krokov: najskôr odstránite oddiely systému Linux a potom upravíte zavádzací program tak, aby sa systém Windows namiesto rozbaľovacej ponuky grub2 znova automaticky zavádzal.

Začneme odstránením oddielov systému Linux. Pretože na to nie je k dispozícii žiadny konkrétny odinštalačný program, urobíme to pomocou tupej sekery. Stlačte kláves Windows + R, klepnite na diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter. V Správa diskov Windows pravdepodobne poznáte oddiely Linuxu.

Môže ich byť niekoľko, v závislosti od inštalácie systému Linux. Na rozdiel od oddielov Windows, oddiely Linux zvyčajne nemajú písmeno jednotky a nie je uvedený žiadny systém súborov.

Kliknite pravým tlačidlom myši na taký oddiel systému Linux v grafickom znázornení aplikácie Správa diskov a vyberte príkaz Odstrániť zväzok. V prípade potreby to zopakujte pre ostatné oddiely Linuxu. Neskôr si môžete prečítať, ako obnoviť dostupné miesto na disku.

Obnovte zavádzací program

Teraz môžete reštartovať počítač. Vidíte, že Linuxový zavádzač grub2 je stále neporušený a chce ho prevziať. Pretože nikde nedokáže detekovať oddiel Linuxu, grub2 sa prepne do panického režimu. Takmer všetko, čo sa stále zobrazuje, je výzva grub záchrana>. Koniec príbehu.

Stačí teda vypnúť počítač a reštartovať ho pomocou predtým pripraveného inštalačného modulu Windows 10. Možno budete musieť pri štarte znova stlačiť špeciálny kláves, po ktorom si môžete zvoliť USB kľúč z bootovacej ponuky.

O chvíľu neskôr sa spustí postup inštalácie systému Windows. Po nastavení jazyka, časového pásma a klávesnice kliknite na Ďalší a potom ďalej Resetujte počítač. Teraz si vyberáte postupne Riešenie problémov a Príkazový riadok.

Zadajte príkaz bootrec.exe / fixmbr a potvrďte klávesom Enter. Potom zatvorte okno a vyberte si Nastúpte. Váš systém by sa mal teraz pekne reštartovať v systéme Windows 10.

V nepravdepodobnom prípade, že to nefunguje, skúste to s Riešenie problémov, oprava pri štarte.

Vyčistite zvyšky

Linux je preč a Windows opäť fungujú ako kúzlo. Stále existuje niekoľko zvyškov, ktoré je potrebné vyriešiť. Napríklad je tu uvoľnené miesto na disku, ktoré momentálne nemá žiadnu funkciu. Našťastie ich môžete znova použiť. V článku sa budeme venovať možnostiam, ako zväčšiť oddiely Windows 10.

Nakoniec, ak ste v systéme Windows zakázali funkciu rýchleho spustenia pri inštalácii s dvoma systémami, nič vám nebude brániť v aktivácii tejto funkcie. Urobíte to presne tak, ako je to popísané vyššie, len tentokrát začiarknete políčko Povoliť rýchle spustenie (odporúčané).