Preskúmanie

iPhone 8 (Plus) - Búrka v pohári

IPhone 8 (a iPhone 8 Plus) nahradí iPhone 7. Tento rok teda žiadna verzia 7S. Zdá sa však, že je v tieni pripravovaného iPhone X. Je to oprávnené, alebo je iPhone 8 (Plus) stále hodný?

iPhone 8 (Plus)

cena 809 EUR - (iPhone 8), 898 EUR - (iPhone 8 Plus)

OS iOS 11

Obrazovka 4,7 palca (1334x750p) (iPhone 8), 5,5 palca (1920x1080p) (iPhone 8 Plus)

procesor Apple A11 Bionic

RAM 2 GB (iPhone 8), 3 GB (iPhone 8 Plus)

Skladovanie 64 GB / 256 GB

Batéria 1 821 mAh (iPhone 8), 2 691 mAh (iPhone 8 Plus)

fotoaparát 12 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 7 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS

Formát 138,4 x 67,3 x 7,3 mm (iPhone 8), 158,4 x 78,1 x 7,5 mm (iPhone 8 Plus)

Iné Rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie cez Qi

Kúpiť Kieskeurig.nl 7 Skóre 70

  • Pros
  • Bezdrôtové nabíjanie
  • Rýchlo
  • Krásne obrázky
  • Negatíva
  • Obrazovka
  • Malá správa
  • Žiadny port pre slúchadlá
  • Životnosť batérie

IPhone 8 a 8 Plus sú celkom zvláštne. Nakoniec žijeme v nepárnom roku, čo by malo znamenať, že tento rok dostaneme zariadenie so S (7S). Apple sa, naopak, vydal po iPhone 8, čo môže súvisieť s tým, že sa dizajn zariadenia konečne na niekoľko rokov opäť zmenil.

Sklo, sklenené sklo

Na túto zmenu nemusíte čakať veľa, zásadne sa líši iba to, že zadná strana prístroja je teraz tiež vyrobená zo skla. Podľa Apple ide o najodolnejšie sklo, aké sa kedy v smartfóne použilo, avšak odvážime sa staviť, že ak zariadenie zhodíte, bude mať hrubú prasklinu. V minulosti ste mali 50-percentnú pravdepodobnosť, že sa to skončí dobre, ale teraz viete, že ak zariadenie spadne na roh, bude prasknuté spredu aj zozadu (to znamená, že by vám iPhone nemal spadnúť) ). Toto sklo má však veľmi funkčný dôvod: bezdrôtové nabíjanie. Je to možnosť, na ktorú sme čakali dlho, aj keď už samozrejme existovali kryty, pomocou ktorých ste mohli pridať funkčnosť. Škoda, že nedostanete bezdrôtovú nabíjačku, ale za pár dolárov si ich môžete kúpiť všade, pretože (hurá) Apple podporuje protokol Qi. Bezdrôtové nabíjanie ešte nie je skutočne rýchle, ale nebudeme sa na to sťažovať, Apple sľúbil, že upgrade firmvéru čoskoro poskytne dobré rýchlosti.

Retina HD

IPhone 8 Plus stále používa Retina displej. U zariadenia s touto cenou si myslíme, že je skutočne zastarané, OLED je ostrejší, tenší a energeticky efektívnejší (iPhone X OLED má), ale zatiaľ si budeme musieť v tomto prístroji vystačiť s LCD. Spoločnosť Apple sľubovala, že displej je oveľa krajší, a dokonca ho premenoval na Retina HD. Spočiatku na nás zmena pri praktickom použití veľmi nepôsobila, pri každodennom používaní zariadenia je rozdiel viditeľný, ale vo všetkom spravodlivý nie príliš zaujímavý. Rozdiel sa stal skutočne zreteľným, keď sme sa pozreli na fotografiu, ktorú sme nasnímali na iPhone 8 Plus, a zhodli sme sa, že je krajšia ako fotografie zo 7. Malý detail: bola to fotografia iPhone 7, ale cez iCloud to bolo synchronizované s iPhone 8. Fotografie (a teda aj videá) vyzerajú na iPhone 8 lepšie, aj keď nás zaujíma, či je to tak lepšie, že si displej zaslúži pridanie HD.

fotoaparát

Apple sa vracia, pokiaľ ide o fotografovanie na smartfónoch. Každý, kto sa pozrie na stránku spoločnosti Apple (alebo na prezentáciu), uvidí, že kamera bola dôkladne prepracovaná. Apple: „Fotoaparát s rozlíšením 12 MP a väčším a rýchlejším snímačom, novým farebným filtrom a vylepšenou technológiou pixelov.“ To znie pekne, ale samozrejme je to trochu neurčité. Jedinou otázkou, na ktorú chceme odpovedať, je: robí ten iPhone 8 Plus skutočne lepšie fotografie? Odpoveď je áno. Nemožno poprieť, že fotografie, ktoré snímate pomocou svojho iPhone 8 Plus, majú krajšie a teplejšie farby ako tie, ktoré máte na svojom iPhone 7 (Plus), aj keď treba povedať, že Retina HD displej tento efekt ešte vylepšuje (na vašom PC je rozdiel príklad oveľa menší). Fotoaparát predovšetkým robí veľký rozdiel pri slabom osvetlení. Na fotografii samozrejme zostáva viditeľný šum, ale celok je oveľa menej tupý a banán je v tme úhľadne žltý, namiesto sivastého. V natáčaných videách sme nevideli veľký rozdiel. Apple hrdo hovorí o optickej stabilizácii obrazu, tú však už mal aj iPhone 7 Plus. Pomalý pohyb v rozlíšení 1080 namiesto 720 je samozrejme výrazné vylepšenie, aj keď by vás mohlo zaujímať, koľko ľudí to skutočne používa.

Portrétne osvetlenie

Samostatným bodom pozornosti, ktorý by sme chceli zdôrazniť (ha!), Je portrétne osvetlenie. V prípade iPhonu 7 Plus predstavila spoločnosť Apple režim na výšku a sme z toho nesmierne nadšení. Tento režim by sa v tomto zariadení vylepšil, ale pri všetkej spravodlivosti nevidíme žiadny rozdiel (ide hlavne o kompliment pre iPhone 7 Plus). Portrétové osvetlenie je ďalším krokom v tomto režime, pretože sa môžete hrať so svetlom. Apple zdôrazňuje, že nejde o filter, ale o efekt v reálnom čase (ktorý môžete tiež neskôr upraviť). Akokoľvek sme touto funkciou (najmä osvetlením divadla) boli nadšení, nie sme veľmi spokojní. Samozrejme, sme rozmaznaní, ale sila režimu portrétu spočíva v tom, že pri najlepšej vôli na svete nevidíte, že ide o umelý efekt (okrem občasných veľmi malých závad). Počas testu sme to vyskúšali so štandardným svetlom, ale pre túto recenziu sme fotili na plnom slnku. Účinok je v pohode, ale veľmi nedokonalý. Uši sú odrezané, deliace čiary medzi tmavou a svetlou sú príliš tvrdé (namiesto jemných, ako by to bolo pri skutočnom osvetlení), skrátka okamžite máte predstavu, že sa to robí pomocou Photoshopu. Teraz je to nová časť a kto vie, že by sa to mohlo zlepšiť, ale v tomto stave nie je dôvod, aby sme si kupovali iPhone 8 Plus. O fotoaparáte FaceTime sa toho veľa povedať nedá.

Fotoaparáty iPhone 8 Plus na nás urobia dojem, ale s príchodom Galaxy Note 8 od Samsungu a čoskoro Pixel 2 od Google je konkurencia tvrdá. Ako si iPhone drží svoje, sa dozvieme v pripravovanom teste fotoaparátu.

Čip A11 Bionic

Počas prezentácie bol Apple obzvlášť nadšený čipom A11 Bionic, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre iPhone 8 a iPhone X. Podľa spoločnosti výrazne zlepšuje výkon: „Štyri jadrá účinnosti sú až o 70 percent rýchlejšie ako čip A10 Fusion. A dve výkonové jadrá sú až o 25 percent rýchlejšie “. Pekné špecifikácie, ale čo to vlastne znamená? Stručne povedané, znamená to, že iPhone 8 je smiešne rýchlejší ako jeho predchodca, ba dokonca viac ako ktorékoľvek z konkurenčných zariadení na trhu. Na snímke obrazovky môžete vidieť, že iPhone 8 Plus v GeekBench dosahuje viacjadrové skóre 10207. To samo o sebe nič nehovorí, ale ak to porovnáte s 5411 iPhonu 7 Plus, je zrejmé, že toto zariadenie urobilo gigantické skok Porovnajte to s výsledkom 7101 Galaxy S8 Plus (ktorý v tom čase lámal rekordy) a viete, že s iPhone 8 Plus máte skutočne vo svojich rukách rýchlovku. Otázka však znie: záleží na tom. Pokiaľ ide o nás, momentálne nie. IPhone 7 Plus beží ako hodinky a dokonca aj AR aplikácie, pre ktoré by mal byť procesor Bionic mimoriadne vhodný, fungujú na iPhone 7 Plus dobre. Ako však bolo spomenuté aj v praktickom príklade: toto sa samozrejme môže rýchlo zmeniť, ak sa AR uchytí a vývojári pre to začnú vytvárať ťažké aplikácie. To je však veľa „ak“.

Batéria

Potom batéria. Je samozrejme pôsobivé, že sa spoločnosti Apple podarilo zabudovať procesor, ktorý je oveľa výkonnejší, bez rýchlejšieho vybíjania batérie. Celkom spravodlivo by sme však neprijali batériu, ktorá vydrží ešte kratšiu ako batéria iPhone 7 a 7 Plus. Je pravda, že plusová séria vydrží oveľa dlhšie ako bežná séria, ale aj tak je stále riedka. IPhone 8 Plus by mal v priemere vydržať 14 hodín, ale keď sme vo vlaku do Amsterdamu a na náš rambam Candy Crush, zariadenie je už 50 percent predtým, ako sa tam dostaneme. To bol prípad iPhone 7 Plus a iPhone 8 Plus sa nijako nelíši. Je pravda, že na svojom iPhone neustále pracujete, ale áno, preto si kupujeme aj zariadenie za takmer tisíc eur, však? Ak iba telefonujete a príležitostne pracujete na e-mailoch, surfujete na webe, môžete s prístrojom ušetriť celý deň. Stále sa ale pýtate, prečo Apple nevenuje väčšiu pozornosť výdrži batérie.

Reproduktory

Čo nás týmto prístrojom veľmi zaujme, je neuveriteľná hlasitosť, ktorá vychádza z malých reproduktorov. Minulý rok už Apple samozrejme urobil skok tým, že nainštaloval nie jeden, ale dva reproduktory, a tentoraz pribudlo 25% hlasitosti. To nemusí znieť až tak veľa, ale je to rozdiel medzi „Počujem tu zvonenie tohto človeka“ a „Môj Bože, ktorý upozornil na nálet“. Ideálne pre chvíle, keď chcete niekomu dovoliť počuť pieseň na rušnom mieste.

Port pre slúchadlá, ktorý bol prevzatý z predchádzajúcej generácie, sa na iPhone 8 samozrejme nenachádza. Pre milovníkov hudby to vytvára zbytočné ťažkosti a skutočne neponúka žiadne výhody, okrem finančných pre samotný Apple.

iOS 11

Nie je to samozrejme funkcia iPhonu 8 Plus, pretože ho majú aj predchádzajúce zariadenia, ale treba povedať: iOS 11 veľmi prispieva k lepšiemu zážitku. Začína sa to konfiguráciou, stačí podržať zariadenia, naskenovať kód a váš iPhone je nakonfigurovaný. Väčšina noviniek v iOS 11 je určená pre iPad, ale sme skutočne spokojní s možnosťou písania jednou rukou, ktorá nám konečne umožňuje normálne písať na iPhone 8 Plus (alebo 7 alebo 6 Plus) bez použitia dvoch rúk.

Záver

IPhone 8 Plus je veľmi dobrý smartphone. Je super rýchly, fotí vynikajúco a podporuje bezdrôtové nabíjanie. V tomto ohľade nemáme tomuto zariadeniu čo vytknúť ... až na to, že iPhone 7 Plus mu skutočne nerobí oveľa horšie veci. Bezdrôtové nabíjanie môžete ľahko pridať pomocou puzdra a potom zostane iba fotoaparát a rýchlosť. Tú rýchlosť ešte nepotrebujeme a fotoaparát je lepší, ale ani o toľko lepší. Stručne povedané, ak máte iPhone 5 alebo 6, je iPhone 8 (Plus) príjemným krokom vpred. Ak ale máte 6S alebo 7 Plus, potom na to ťažko máte dôvod.