Blog

17 najlepších zosilňovačov WiFi v súčasnosti

Sotva niekedy budete mať dostatočné pokrytie WiFi a pokrytie často nie je dosť dobré všade v domácnosti. Zosilňovač WiFi je na prvý pohľad elegantný spôsob, ako umožniť bezdrôtovej sieti dosiahnuť všetky kúty vášho domova. Pozreli sme sa tu bližšie a otestovali sme sedemnásť.

Z dôvodu kvality bezdrôtovej siete v ich domácnosti budú pravdepodobne po celý deň ľudia chodiť so širokým úsmevom. To je pravdepodobne veľká menšina. Väčšina obyvateľov občas reptá na dosah a / alebo rýchlosť prenosu WiFi. Bezdrôtové smerovače sú v oblasti WiFi čoraz výkonnejšie, ale to platí najmä pre pásmo 5 GHz. Jeho šírka pásma sa od príchodu štandardu 802.11ac mohla značne zvýšiť, ale dosah zostáva pomerne zlý. Pre dosah musíte byť stále na 2,4 GHz, ale táto frekvencia tiež často klesá. Ak už máte dosah na ťažko prístupnom mieste, často ho nemôžete použiť, pretože signál je príliš slabý. Prečítajte si tiež: 10 tipov na rýchlejšiu a lepšiu WiFi sieť.

Ak chcete prekonať vyššie uvedený problém, môžete postupovať tromi spôsobmi: kladením káblov, inštaláciou siete napájacích adaptérov (s WiFi) alebo nákupom opakovača. V tomto článku sa budeme zaoberať touto poslednou možnosťou.

Opakovač je na prvý pohľad elegantné riešenie, ak máte problémy s dosahom bezdrôtovej siete. Robí všetko bezdrôtovo: signál prichádza bezdrôtovo do zosilňovača a prenáša sa bezdrôtovo do pripojených zariadení. Pretože drvivú väčšinu opakovačov na trhu je možné zapojiť priamo do zásuvky v stene, môžu pracovať aj pomerne nenápadne. Pre tento článok sme testovali minimálne sedemnásť opakovačov. Rozdiely medzi nimi nie sú také, že by sme ich všetky rozoberali osobitne, zameriavame sa na niektoré všeobecné trendy, ktoré sú viditeľné. Pozeráme sa na výkon, ale samozrejme aj na možnosti.

Šírka pásma sa znížila na polovicu

Ak je pre opakovače v porovnaní s inými sieťovými zariadeniami typická jedna vec, je to, že sa nepoužívajú žiadne káble. Všetko je teda bezdrôtové.

Opakovacie zosilňovače v spotrebiteľskom segmente používajú jedno rádio na každú frekvenciu. To znamená, že na 2,4 GHz aj 5 GHz (u dvojpásmových modelov) sa príjem aj vysielanie uskutočňuje pomocou jedného čipu (mimochodom, každé z týchto dvoch frekvenčných pásiem má svoj vlastný rádiový čip). Logickým dôsledkom je, že dostupná šírka pásma, ktorá zostáva pre zosilnený smerovaný signál, je oveľa nižšia ako šírka prichádzajúceho signálu. V praxi smerovaný signál prirodzene tiež trochu slabne, než sa dostane ku klientovi, takže ku klientovi skutočne dorazí o niečo menšia šírka pásma. Všeobecne by ste mali mať na pamäti, že niekedy vám nezostane oveľa viac ako tridsať percent pôvodnej šírky pásma, čím myslíme signál prichádzajúci k opakovaču. To tiež znamená, že zdrojový signál (bezdrôtový signál zo smerovača) musí byť tiež kvalitný. Slabému smerovaču s dobrým opakovačom nepomôžete.

Aby bol signál použiteľný pre väčšinu aplikácií, musí signál prichádzať do zosilňovača cez pásmo 2,4 GHz, ktoré ponúka šírku pásma viac ako 50 Mbit / s. To môže byť celkom výzva, ale je to veľmi dôležité, pretože na základe našich testov zostáva vo väčšine prípadov maximálne 20 - 25 Mbit / s. Ak klesnete (hlboko) pod túto šírku pásma, stále vám môže zostať veľmi silný signál, ale je vám málo užitočný. Určite nie, ak sa chcete k nemu pripojiť pomocou viacerých zariadení.

Umiestnenie

Správne umiestnenie je pre opakovač zásadné. Ak ho zapojíte príliš blízko k zdrojovému signálu v zásuvke, máte vynikajúci prichádzajúci signál, ale je pravdepodobné, že stále nemáte dostatočný dosah všade. Ak zvolíte zásuvku, ktorá je príliš ďaleko od zdroja, signál prichádzajúci z opakovača už nie je dosť dobrý. V rohoch domu potom budete mať vynikajúci dosah, ale veľmi obmedzenú šírku pásma.

Pri inštalácii ste samozrejme závislí od dostupnosti zásuviek. Na určitom mieste si stále môže prísť na svoje, ak v blízkosti nie je žiadna elektrická zásuvka, musíte hľadať ďalej. Ak chcete umiestniť repeater na správne miesto v dome, môžete použiť aplikáciu ako WiFi Analyzer (iba pre Android) alebo začať používať softvér Metageek inSSIDer. K tomu samozrejme pomáha aj osvetlenie opakovača. Všeobecne by ste mali umiestniť opakovač tam, kde stále môžete merať dobrú až veľmi dobrú silu signálu. LED indikátory na opakovačoch môžu mať značku maximálnej sily, viac by sme však neodporúčali. Ak umiestnenie zakladáte na údajoch zo softvéru tretích strán, odporúčame vám ubezpečiť sa, že váš signál je najviac medzi -50 a -60 dBm.

V praxi budete pri inštalácii dvojpásmového zosilňovača takmer vždy musieť niečo skompromitovať a vyskúšať niekoľko umiestnení. Optimálne pre 2,4 GHz môže byť pre 5 GHz príliš ďaleko. To isté samozrejme platí aj naopak.

Simultánne dvojpásmové pripojenie

Ak máte dvojpásmový smerovač, v dnešnej dobe si môžete vybrať zo širokej ponuky dvojpásmových opakovačov, teraz už tiež do veľkej miery s podporou protokolu 802.11ac. Varianty, s ktorými sme sa počas testovania stretli, sú AC750, AC1200, AC1750 a AC1900. AC750 používa jeden dátový tok na 802.11ac (5 GHz), AC1200 dva a AC1750 a AC1900 tri. S posledným variantom sa v skutočnosti stretávame iba v prípade desktopových modelov s veľkosťou routera. Pre tento článok sme ich netestovali. AC1750 je vložený do zásuvkových modelov, ale robí tieto dosť statné zariadenia. V každom prípade sa na to pojem „nenápadný“ nevzťahuje. Rozlišuje sa tiež medzi zariadeniami, ktoré sú súčasne (v angličtine: súbežné alebo simultánne) dvojpásmové, a zariadeniami, kde sa k smerovaču môžete pripojiť cez 2,4 alebo 5 GHz (obe pripojenia nie sú možné súčasne). D-Link DAP-1620 a Eminent EM4596 patria do druhej kategórie, všetky ostatné dvojpásmové modely sa môžu k routeru pripojiť súčasne cez 2,4 a 5 GHz.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found