Preskúmanie

f.lux - Upravte obrazovku na denné svetlo

Unavený? Bolesť hlavy Častejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí trávia celý deň pred obrazovkou počítača. Freeware f.lux upravuje farbu obrazovky podľa denného svetla tak, aby vaše oči boli unavené menej rýchlo.

f.lux

Jazyk:

Angličtina

OS:

Windows XP / Vista / 7/8

Mac OS X 10.5 alebo novší

Linux

iOS (vyžaduje sa útek z väzenia)

Webová stránka:

www.justgetflux.com

8 Skóre 80
  • Pros
  • Užívatelsky prívetivý
  • Pre všetky platformy
  • Menej únavné pre vaše oči
  • Negatíva
  • Chce si zvyknúť

f.lux je nástroj pre každého, kto sa každý deň pozerá na obrazovku počítača príliš veľa hodín. Cez deň nie je bielo-modré svetlo veľkým problémom, ale v noci by mohlo pôsobiť negatívne, čo by malo za následok únavu, bolesti hlavy alebo problémy so spánkom.

Riešenie? f.lux. Program pracuje na pozadí a automaticky upravuje farebnú teplotu obrazovky, keď bude večer. f.lux je k dispozícii aj pre Windows, Mac OS X a Linux.

Teplá žiara

Po inštalácii sa zobrazí malé okno s programom. Hneď ako prejdete nastavenie zadajte svoje bydlisko, f.lux presne vie, kedy vo vašej oblasti zapadá a vychádza slnko. V predvolenom nastavení používa f.lux odporúčanú intenzitu svetla (napríklad 6500 K počas dňa), ale v prípade potreby ich môžete upraviť manuálne.

Večer obrazovka zažltne, čo menej unavuje vaše oči.

Môžete tiež ovládať rýchlosť prechodu. Môžete si vybrať z rýchleho režimu v trvaní asi 20 sekúnd a pomalého prechodu, ktorý trvá hodinu, a preto je ťažko viditeľný. Okrem toho existuje aj špeciálny Filmový režim čo neovplyvňuje farby dve a pol hodiny. Chcete pozastaviť alebo dokonca vypnúť f.lux? To je tiež veľmi jednoduché a dá sa to vykonať jedným kliknutím myši.

Nastavenia sú rovnaké, ale rozhranie sa medzi verziami pre Mac OS X a Windows mierne líši.

Záver

Žltá žiara na obrazovke? Na začiatku si treba trochu zvyknúť. Najmä keď máte zapnutú prechodovú rýchlosť Rýchlo nastaviť. Sme však presvedčení, že takáto teplejšia teplota farieb menej unavuje vaše oči. Naša rada? Určite tento nástroj vyskúšajte! Koniec koncov, f.lux je úplne zadarmo a jeho použitie je veľmi jednoduché.

Ak si na žltú obrazovku nemôžete zvyknúť po niekoľkých dňoch alebo týždňoch, program jednoducho odstráňte. Mimochodom, program sa neodporúča, ak je dôležitá farebná stálosť vašej obrazovky.