Preskúmanie

Waterfox - Ochrana súkromia, alternatíva k Firefoxu

Aj keď sú dnes známe prehliadače plné funkcií, Waterfox sľubuje svojim používateľom ešte väčšiu slobodu. Napríklad tento program tvrdí, že nezhromažďuje údaje o používateľoch a že je možné inštalovať neoficiálne doplnky. Je Waterfox hrozbou pre zavedený poriadok?

Waterfox

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10, macOS, Linux, Android

Webová stránka

www.waterfoxproject.org 6 Skóre 60

  • Pros
  • Široké rozšírenia podpory
  • Nezhromažďuje údaje používateľov
  • Negatíva
  • Nie veľmi výrazný
  • Pomalšie ako Firefox

Waterfox roky využíval výhodu v tom, že Mozilla neposkytovala 64bitovú verziu Firefoxu. V roku 2011 to bol jeden z prvých 64bitových prehľadávačov, po ktorom sa programu rýchlo podarilo prilákať vernú skupinu používateľov. Špeciálne chválili tento alternatívny prehliadač za rýchlosť. Od konca roku 2015 však existuje aj 64bitová verzia Firefoxu. Vlajkový produkt spoločnosti Mozilla navyše nedávno zaznamenal výrazné zvýšenie rýchlosti. Waterfox sa preto musí odlišovať odlišným spôsobom. Ľahšie povedané ako urobené!

Lepšie ako Firefox?

Používatelia systému Windows si môžu vybrať verziu pre inštaláciu alebo prenosnú verziu. Prehliadač ďalej funguje aj v systémoch macOS a Linux. Pre Android je k dispozícii samostatný súbor apk. Používateľské prostredie je v predvolenom nastavení anglické, v nastaveniach ho však môžete ľahko zmeniť na holandské. Waterfox je založený na open source platforme Mozilly, takže je samozrejmé, že s Firefoxom existujú veľké podobnosti. Napríklad ponuka, panel s nástrojmi a dostupné funkcie takmer presne zodpovedajú staršiemu vydaniu prehľadávača Mozilla. Predtým bol Waterfox známy ako ultrarýchly prehliadač. Sme zvedaví, ako to v dnešnej dobe chodí. Test Speedometer 2.0 ukazuje, že Waterfox je v dnešnej dobe míľovými krokmi za Firefoxom. Aj keď sa pozrieme na využitie pamäte, zaťaženie systému alternatívnym prehliadačom je podstatne vyššie.

Hľadajte rozdiely

Existujú nejaké rozdiely v (starom) prehliadači Firefox? V skutočnosti ťažko, hoci Waterfox na rozdiel od svojho veľkého brata akceptuje neoficiálne rozšírenia. Nové aj staré doplnky navyše fungujú dobre. Výrobca sa tiež zaväzuje, že nebude zhromažďovať údaje o používateľoch. Tento prehľadávač sa preto profiluje ako alternatíva k Firefoxu, ktorá je priaznivejšia pre súkromie. Nakoniec sa výsledky vyhľadávania predvolene zobrazia v aplikácii Ecosia. Tento etický vyhľadávací nástroj používa viac ako osemdesiat percent svojich príjmov na výsadbu nových stromov. V nastaveniach môžete určiť Google ako vyhľadávací nástroj.

Záver

Waterfox funguje ako prehliadač, hoci výkonovo zaostáva za výkonmi prehliadačov Firefox a Chrome. Táto alternatíva navyše ponúka relatívne málo dôvodov na zmenu. Waterfox je zaujímavý iba pre tých, ktorí si cenia súkromie alebo si chcú nainštalovať neoficiálne rozšírenia.