Preskúmanie

OnePlus 6T - vyrovnaný

Smartfón OnePlus 6T je malou aktualizáciou v porovnaní s predchodcom OnePlus 6, ktorý vyšiel minulú jar. Stále je to veľký krok pre OnePlus, ktorý mení smer. Prešľap alebo logický kurz?

OnePlus 6T

cena od 559 €, -

Farby lesklá čierna, matná čierna

OS Android 9.0 (Pie)

Obrazovka 6,4 palca amoled (2340 x 1080)

procesor Oktacore 2,8 GHz (Snapdragon 845)

RAM 6 alebo 8 GB

Skladovanie 64, 128 alebo 256 GB

Batéria 3 700 mAh

fotoaparát 16 a 20 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 16 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS

Formát 15,8 x 7,5 x 0,8 cm

Váha 185 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, usb-c, dualsim

Webová stránka www.oneplus.com 6 Skóre 60

  • Pros
  • Oxygen OS
  • Budujte kvalitu
  • Špecifikácie
  • Životnosť batérie
  • Negatíva
  • Žiadny port pre slúchadlá
  • Nie lepšie ako predchodca

Otázka, ktorú som položil v úvode, je vlastne viac-menej už zodpovedaná v bloku špecifikácie vyššie. OnePlus 6T je skôr bočný krok ako krok vpred. Finančne OnePlus 6T spoločnosti nijako neublíži: vďaka dohode s T-Mobile v USA si OnePlus nepochybne zarobí veľké predajné úspechy na (pre nich) relatívne novom trhu: USA.

Predaj (bezdrôtových) náhlavných súprav nepochybne naštartuje aj vďaka rozhodnutiu vynechať port pre slúchadlá. Tiež: keď vyberiete OnePlus 6T z krabice, uvidíte nálepku, ktorá varuje pred použitím chráničov obrazovky iných značiek, ktoré by mohli zhoršiť činnosť skenera odtlačkov prstov (ktorý sa nachádza pod obrazovkou). Aj keď je to samozrejme logické, skoro by ste si mysleli, že OnePlus 6T je vyvinutejší podľa želania finančného oddelenia, než od používateľov a nadšenej komunikatívnosti, ktorou sa OnePlus rád chváli. Boj medzi pochybnými rozhodnutiami a udržaním spokojnosti verných fanúšikov je viditeľný už pred zapnutím zariadenia. Okrem výstražnej nálepky nájdete v krabici list od generálneho riaditeľa Carla Peiho, ktorý vás víta v „komunite OnePlus“.

OnePlus nabral iný kurz. Až donedávna bol OnePlus výrobcom smartfónov, ktorý bral to najlepšie z ostatných špičkových smartfónov a spojil ho do smartfónu za polovičnú cenu - ktorý zodpovedal sloganu „Never Settle“ a prezývke „Flagship Killer“. OnePlus 6T tento kurz opúšťa. Nielen pri uskutočňovaných možnostiach výberu to už ceny nemôžu ospravedlniť: OnePlus 6T stojí 559 eur, čo je drahšie ako iná, lepšia „vlajková loď“: Galaxy S9 od Samsungu, ktorého cena za posledné týždne výrazne poklesla . LG G7 Thinq dokonca 460 a hoci tento smartphone nie je o nič lepší ako OnePlus 6T, ušetrí sto eur.

Kurz OnePlus bol tiež upravený iným spôsobom, namiesto sledovania samotného výrobcu smartfónov chce inovovať. Odráža sa to na 6T v skeneri odtlačkov prstov pod obrazovkou. Vďaka tomu je OnePlus (spolu s Huawei Mate 20 Pro) prvou v Holandsku, ktorá to ponúka. Aké dobré sú inovácie OnePlus, vidíme na tejto 6T.

„Vybalenie“ OnePlus 6T je zážitkom vyvolávajúcim strach.

OnePlus 6 vs 6T

OnePlus 6T sa na papieri málo líši od OnePlus 6, ktorý bol v recenzii vynikajúci. V skutočnosti je medzi recenziami OnePlus 6 vždy ten smartphone, ktorý osobne používam. Najmä vďaka peknému Android shell Oxygen OS sa vždy vraciam k OnePlus. Špecifikácie sú rovnaké: procesor Snapdragon 845, s (v závislosti od verzie, ktorú si vyberiete) 6 alebo 8 GB RAM. V ideálnom prípade si z pohľadu posledných aplikácií môžete vybaviť aplikáciu, ktorú ste naposledy použili pred týždňom, a pokračovať tam, kde ste prestali. Verzia so 64 GB úložiskom už nie je k dispozícii, môžete si zvoliť 128 GB alebo 256 GB, ktoré sú dostatočne priestranné na to, aby akceptovali nedostatok slotu na pamäťovú kartu. Rovnaký dualcam je umiestnený vzadu.

Je trochu čudné, že OnePlus 6T ponúka rovnaké špecifikácie ako jeho predchodca. Viem, že zatiaľ nie je k dispozícii žiadny nový procesor Snapdragon, ale prečo vydávať nový smartphone?

Nie všetko je rovnaké. Kapacita batérie sa výrazne zvýšila, na 3 700 mAh namiesto 3 300 mAh, ktoré má OnePlus 6. V kryte, ktorý má približne rovnakú veľkosť, bol umiestnený ďalší amoled panel obrazovky, ktorý vykazuje niekoľko kvalitatívnych rozdielov oproti OnePlus 6: rozlíšenie Full-HD a mierne lepší kontrast. Skrátka vynikajúca kvalita obrazu. Rozdiel je v tom, že OnePlus dokázal pre obrazovku použiť ešte väčšiu časť prednej strany. OnePlus to dosiahol tým, že okraj obrazovky v dolnej časti bol o niečo menší a vytvoril sa zárez (zárez) v tvare obrazovky. Kompromisom, ktorý umožnil dosiahnuť tento stupeň, je to, že kontrolné svetlo muselo opustiť pole. Škoda, ale pochopiteľné. Pomer strán tejto 6,4-palcovej (16,3 cm) veľkej obrazovky je teraz 19,5 x 9. Je obzvlášť dobré, že sa spoločnosti OnePlus podarilo umiestniť ešte väčšiu obrazovku bez toho, aby bola väčšia veľkosť smartfónu.

Skener odtlačkov prstov

Okrem formátu zostala do značnej miery rovnaká aj vysoká kvalita zostavenia, pričom sklenená zadná strana je zrkadlová alebo matná čierna. Zrkadlový variant je, bohužiaľ, stále magnetom na špinavé odtlačky prstov ... a keď už hovoríme o odtlačkoch prstov, skener odtlačkov prstov zmizol zozadu, pretože je teraz zabudovaný pod obrazovkou vpredu. Je pekné, že skener odtlačkov prstov bol opäť umiestnený vpredu. Zadná strana je vždy trochu nepríjemne „hľadajúca“ skener, aj keď ideálne umiestnenie je samozrejme veľmi osobné. Ten snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou, to je pekná technológia. Snímač nie je kapacitný, ako je to v prípade iných smartfónov, ale fotoaparát pod obrazovkou. Odtlačok prsta sa číta podľa svetla vychádzajúceho z obrazovky. Testy spoločnosti OnePlus preukázali, že odtlačok prsta je možné najlepšie prečítať zeleným svetlom. Preto sa po odomknutí OnePlus zelená časť obrazovky, pod ktorou je umiestnený senzor, rozsvieti nazeleno.

To znamená, že pred odomknutím zariadenia musí byť obrazovka zapnutá, inak senzor nebude „vidieť“, že je na obrazovke prst. To je trochu nepríjemné, ak máte napríklad zariadenie na stole. V nastaveniach sa aktivuje nastavenie, ktoré spôsobí, že sa obrazovka smartfónu zapne, keď sa zistí pohyb zariadenia. Dvojitým klepnutím na obrazovku ju zapnete. Praktické, ale tieto nastavenia spotrebúvajú časť extra kapacity batérie OnePlus 6T. Bohužiaľ technológia skeneru odtlačkov prstov pod obrazovkou pre mňa nie je celkom tu, v praxi skener nie je taký rýchly ako ten starý na zadnej strane OnePlus 6. Skener je tiež menej presný, často som potreboval niekoľko pokusov odomknúť zariadenie. Preto nenájdem skener odtlačkov prstov pod obrazovkou zatiaľ žiadny pokrok v porovnaní so skenerom vzadu. Tiež som si všimol, že rozpoznávanie tváre je praktickejší a rýchlejší spôsob odblokovania. Zarážajúce je tiež to, že OnePlus vsádza na tento skener pod obrazovkou, zatiaľ čo iní výrobcovia, ako napríklad Apple, vynechávajú skener odtlačkov prstov úplne v prospech rozpoznávania tváre.

Výdrž batérie naozaj stojí za to.

Batéria

Časť kapacity batérie sa preto spotrebuje na optimálne využitie skenera odtlačkov prstov. Napriek tomu si všimnete rozdiel od väčšej batérie. Pretože výdrž batérie naozaj stojí za to. Keď chodím v noci spať, často mi zostáva viac ako polovica kapacity batérie. Celý druhý deň je preto uskutočniteľný. Celkom pôsobivé. Navyše, ako ste už zvyknutí, k vášmu OnePlus dostanete rýchlu nabíjačku, ktorú už z dôvodu práv na meno nemožno nazvať Dash Charge, ale v súčasnosti sa volá jednoducho Fast Charge. Nabíjačka je navyše rovnaká: do niekoľkých minút máte dosť nabitia batérie na to, aby ste prešli pol dňa. Ideálne. Aby bolo možné batériu úplne nabiť, potrebuje nabíjačka trochu viac času, pretože kapacita batérie je samozrejme vyššia.

Väčšia batéria samozrejme zaisťuje lepšiu výdrž batérie, ale prispieva k tomu aj dobré vyladenie softvéru. Toto je časť, kde OnePlus stále získava veľa bodov. Vzhľad Oxygen OS, ktorý bol zavedený cez Android, je výhodou pre ostatných výrobcov a navyše OnePlus zaisťuje slušné obdobie podpory a pomerne rýchle zavedenie aktualizácií. Napríklad OnePlus 6 bol minulý rok v septembri jedným z prvých smartfónov, ktorý dostal aktualizáciu z Androidu 8 na Android 9. Táto verzia pre Android je na OnePlus 6T už štandardne nainštalovaná. Oxygen OS nemá bloatware ako klamlivé vírusové skenery, čo je úľava. Frutselaars si tiež môžu dopriať všetky druhy možností nastavenia.

fotoaparát

Aktualizoval sa aj softvér: fotoaparát dostal nočný režim. Tento nočný režim používa na snímanie fotografií v tme mierne kratšiu rýchlosť uzávierky a viac fotografií. Tento nočný režim nie je taký pôsobivý ako režim Huawei P20 Pro, napriek tomu je praktickým doplnkom. Fotografie sú viditeľne lepšie: je možné vidieť oveľa viac detailov a minimalizovať hluk. Nevýhodou však je, že fotografie vyzerajú trochu „plasticky“, pred časťami, ktoré sú lepšie osvetlené umelým svetlom.

Fotoaparát je navyše rovnaký ako fotoaparát OnePlus 6. Veľmi solídny fotoaparát, ktorý si začal počínať oveľa lepšie, najmä vďaka aktualizácii z minulého leta. Fotografie sú jemné za každých svetelných podmienok a hlavne farebná reprodukcia je veľmi krásna. Pri priblížení, a teda pri použití druhého objektívu, si všimnete výrazný rozdiel. Tieto fotografie sú oveľa menej podrobné, drsnejšie a majú väčšie ťažkosti so zložitými svetelnými podmienkami.

Napriek tomu, že je možné duálnemu fotoaparátu OnePlus 6T vytknúť len málo, je škoda, že neboli zvolené lepšie snímače fotoaparátu alebo vylepšené funkcie fotoaparátu. Najmä v oblasti kamerovej súťaže nestojí na mieste: vývoj ide rýchlo. Od pokročilého rozpoznávania objektov a scén, ktoré automaticky preberá správne nastavenia a aplikuje samotný postprocesing, až po snímače, ktoré vidia viac v tme, ako vy sami. Vývoj ide veľmi rýchlo a OnePlus 6 s nimi ťažko mohol držať krok. Vďaka niekoľkým vylepšeniam na 6T začína OnePlus zaostávať za ostatnými vlajkovými loďami od Samsungu, Huawei a Apple.

Niektoré možnosti sú kompromisom, ktorý je v rozpore so zásadou „Nikdy sa neusporiadam“.

Alternatívy

Ako som už naznačil na začiatku tohto článku: vlastne najvyššie zariadenie Samsungu, Galaxy S9 je lepšou voľbou ako OnePlus 6T. Ceny sú približne rovnaké, zatiaľ čo špičkové zariadenie od spoločnosti Samsung ponúka viac: krajší dizajn, oveľa lepší fotoaparát, lepšia obrazovka a konektor pre slúchadlá. Čo sa týka rýchlosti a výdrže batérie, výkon je zhruba rovnaký, iba v softvéri je variant OnePlus lepšou voľbou. Vo všetkých ostatných oblastiach ponúka Samsung S9 viac. Najlepšou alternatívou k OnePlus 6T je však samotný OnePlus 6. Verzia T nie je lepším, ale ani horším smartfónom ako jeho predchodca. Môžete to vidieť skôr ako krok do strany: technické parametre zostali rovnaké. Iba obrazovka sa zmenila minimálne a výdrž batérie sa znateľne zlepšila. Naproti tomu snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou nie je praktickým pokrokom a možnosti týkajúce sa portu pre slúchadlá, kontrolky upozornenia a rovnakej kamery sú kompromisom, ktorý je v rozpore so zásadou „Never Settle“. Preto je OnePlus 6 vlastne najlepšou alternatívou k 6T. Je poľutovaniahodné, že nie je jasné, či bude OnePlus 6 naďalej ponúkať. Ostatné webové obchody stále predávajú OnePlus 6, a ak narazíte na zaujímavú ponuku. Potom by mohol byť OnePlus 6 lepšou voľbou.

Záver

Je zaujímavé, že OnePlus sa snaží prevziať úlohu inovátora, OnePlus 6T však nie je vylepšením oproti svojmu predchodcovi. Skener odtlačkov prstov pod obrazovkou je pôsobivý, ale žiadny pokrok. Obrazovka a zárez sú o niečo krajšie, ale hlavne výdrž batérie je pozitívna. Na druhej strane mohol OnePlus investovať viac do inovácií a spoločnosť nemôže dostatočne zdôvodniť pochybné rozhodnutia, ktoré odcudzujú nadšenú komunitu.

Pokračovanie dobrého smartphonu nerobí z 6T zlé zariadenie alebo absolútnu nevyhnutnosť, to určite nie! Odráža sa to však na konečnom verdikte tejto recenzie, sú tu jednoducho lepšie možnosti a vôbec nechápem, prečo bol model 6T vôbec vyvinutý. Ak teda hľadáte nové zariadenie OnePlus, mohol by byť lepší nápad poobzerať sa po peknej ponuke OnePlus 6, ktorá sa stále predáva v rôznych webových obchodoch. Alebo počkať pol roka na OnePlus 7, ktorý má, dúfajme, trochu viac. Cena Samsung Galaxy S9 sa tiež znížila do takej miery, že je na rovnakej úrovni ako OnePlus 6T. S9 je lepšou voľbou takmer vo všetkých ohľadoch.