Ako

14 tipov na metadáta na fotografiách

Fotografie, ktoré nasnímate digitálnym fotoaparátom, obsahujú všetky druhy osobných informácií a to ešte viac platí pre snímky nasnímané pomocou inteligentného telefónu alebo tabletu. Informácie, ktoré sa automaticky pridávajú k fotografii, sú samozrejme citlivé na ochranu súkromia, ale značky, ktoré pridáte sami, sú často užitočné na rýchle zoradenie, zoskupenie alebo ochranu vašich autorských práv. Dávame 14 tipov na metadáta na vašich fotografiách.

Tip 01: Metadáta

Pri každej fotografii, ktorú nasnímate pomocou digitálneho zariadenia, fotoaparát nielen zachytí obrázok, ale do súboru pridá aj množstvo ďalších informácií o tejto fotografii. Tieto metaúdaje, čo znamená „údaje o údajoch“, tvoria akoby priložený informačný list fotografie. Metadáta sa generujú a ukladajú pomocou digitálnych fotoaparátov, ale aj integrovaných fotoaparátov, ako sú napríklad fotoaparáty vo vašom smartfóne alebo tablete.

Tip 02: Údaje Exif

Metadáta nie sú v skutočnosti skryté, ale musíte ich požiadať, aby ste ich videli. Existujú rôzne typy metadát. Je to tak preto, lebo tieto údaje nie sú štandardizované. Najznámejšie sú značky exif, ktoré znamenajú „výmenný formát obrázka“. Obsahuje dátum a čas záznamu, značku a model zariadenia, miniatúru, režim programu a prehľad všetkých nastavení (ISO, clona, ​​rýchlosť uzávierky, ohnisková vzdialenosť, blesk atď.).

Ak nechcete zdieľať všetky informácie citlivé z hľadiska ochrany osobných údajov, môžete tieto údaje odstrániť

Tip 03: Poloha GPS

Ak vaše zariadenie podporuje geolokáciu, systém vo vašom fotoaparáte alebo smartfóne pridá súradnice miesta, kde ste fotografiu nasnímali. To je zaujímavé, ak si neskôr budete chcieť fotografiu automaticky zobraziť na mape. Ak zdieľate túto fotografiu cez internet, mali by ste vedieť, že to umožňuje celému svetu zistiť, na akom ihrisku sa vaše batoľatá často hrajú a na ktorej adrese ste urobili nádherné fotografie interiéru. Našťastie, ak nechcete zdieľať všetky tieto informácie citlivé na súkromie, môžete údaje vymazať.

Zistite polohu

Ak má fotografia súradnice GPS, nemusíte byť počítačovým guru, aby ste mohli sledovať, kde bol záber nasnímaný. Prejdite napríklad na Pic2Map. Nahrajte fotografiu z pevného disku presunutím myšou. O chvíľu neskôr sa poloha zobrazí vo forme červeného špendlíka na mape alebo na satelitnej snímke. Posunutím nadol zobrazíte informácie o fotoaparáte, informácie o súbore a informácie o dátume a čase. Pomocou programu Pic2Map môžete tiež zistiť umiestnenie fotografií, ktoré sú v blogu niekoho iného.

Tip 04: Prieskumník

Ak chcete zobraziť a odstrániť informácie exif zo súboru s fotografiou v systéme Windows, môžete to ľahko urobiť pomocou programu Windows Explorer. Nevýhodou tohto spôsobu je, že odstránite iba základné údaje: nemôžete odstrániť všetky údaje exif. Otvorte program Prieskumník Windows stlačením kombinácie klávesov Windows + E a prejdite na súbor s fotografiou. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte si Vlastnosti. Potom otvorte záložku Detaily. Tam nájdete informácie exif. kliknite na Odstráňte vlastnosti a osobné informácie zmeniť údaje exif.

Mýty

S nadsázkou sa dá povedať, že lepšie by bolo vymazať metadáta, aby boli online súbory s fotografiami oveľa menšie. Zisk, ktorý vďaka tomu dosiahnete, je koniec koncov minimálny. Vyskúšali sme to a pridali sme k fotografii 244 polí podrobných metaznačiek. To zvýšilo veľkosť súboru iba o 39,2 kB. Pri fotografii s vysokým rozlíšením je to v skutočnosti zanedbateľné. Druhým mýtom je, že odstránenie metadát je v rozpore so zákonom. Informácie o autorských právach samozrejme nemôžete odstrániť z fotografií iných ľudí, ale pokiaľ sa týkajú vašich vlastných obrázkov, môžete s nimi robiť, čo chcete.

Pomocou aplikácie TrashExif môžete rýchlo vymazať metadáta z fotografií urobených pomocou vášho iPhone

Tip 05: Android

Ak robíte väčšinu fotografií mobilným telefónom, stojí za to si nainštalovať aplikáciu na odstránenie údajov exif na cestách. Takto nemusíte najskôr načítať fotografie do počítača, aby ste tam mohli vyčistiť. V službe Google Play existujú desiatky aplikácií pre Android, ktoré zbavujú exif informácií. Na prezeranie a úpravu týchto informácií používate Photo Exif Editor od Banana Studio. Je uložený čas, dátum alebo rýchlosť uzávierky nesprávna? Môžete to ľahko upraviť. Veľmi užitočná je aplikácia na zmenu umiestnenia. Ak použijete geografické označovanie, môže sa to niekedy pokaziť. Nakoniec môžete túto bezplatnú aplikáciu použiť aj ako striptérku exif.

Tip 06: iOS

Existujú aj vynikajúce gumy exif pre zariadenia so systémom iOS. TrashExif je zadarmo. Môžete zaregistrovať metadáta, ktoré chcete vymazať, v rôznych predvoľbách. Týmto spôsobom určíte, čo sa má a čo nemá vymazať. Potom vyberiete predvoľbu a potom vyberiete fotografie, ku ktorým chcete pridať tieto ďalšie informácie. Aplikácia má dokonca funkciu QuickRemove na rýchle vymazanie metadát z posledných nasnímaných fotografií jednoduchým spustením aplikácie.

Prípad na Facebooku

Väčšina webových stránok sociálnych médií, ako je Facebook, Twitter a Instagram, automaticky odstráni údaje exif, keď používateľ nahrá svoje fotografie. Pre neznalého je koniec koncov príliš riskantné zisťovať týmto spôsobom údaje GPS používateľov. Nie všetci sú s tým však spokojní. Koncom minulého roka Rainer Steußloff, fotograf z Berlína, vyhral súdny spor s Facebookom za odstránenie informácií o autorských právach z údajov exif jeho fotografií. Tento postup je v rozpore s nemeckým zákonom o autorských právach, ktorý chráni informácie, ktoré fotograf pridá k svojim snímkam. Je nepravdepodobné, že Facebook zmení svoju politiku v tejto oblasti iba pre nemeckých používateľov.

Tip 07: iPhone

Ak máte iPhone alebo iPad a úplne sa chcete vyhnúť prepojeniu údajov GPS so snímkami, ktoré robí s týmto zariadením, je lepšie vypnúť údaje o polohe pre aplikáciu Fotoaparát. Ísť do nastavenie a vyber si Ochrana osobných údajov. Potom vyberte Služby určovania polohy a vyber si teba fotoaparát. Tu si všimnete, že výberom tejto možnosti môžete lokalizačné služby úplne vypnúť Nikdy zvoliť, ale to málokedy dáva zmysel. Pre každú aplikáciu je lepšie určiť, ktoré z nich môžu používať údaje o polohe.

Prezeranie a odstraňovanie informácií Exif je možné aj pomocou online nástroja VerExif