Ako

Všetky vaše e-maily na jednom mieste s Mozilla Thunderbird

Pretože program Windows Live Mail 2012 už neprijíma e-mailové účty od spoločnosti Microsoft, môžete hľadať alternatívu. Mozilla Thunderbird je najkomplexnejší e-mailový klient v súčasnosti, a preto je logickou voľbou. Ale aj keď ste nepoužívali Windows Live Mail, Thunderbird je cenný program na prácu s vašimi e-mailmi. Stručne povedané, dosť dôvodov na to, aby ste sa oboznámili s týmto krásnym freewarom.

1 Inštalácia

Thunderbird je k dispozícii pre rôzne operačné systémy, konkrétne Windows, OS X a Linux. Prejdite sem a stiahnite si správnu verziu a spustite inštaláciu. Nechajte kliešť pred Použiť Thunderbird ako svoju predvolenú e-mailovú aplikáciu. Vďaka tomu sa program automaticky otvorí, keď niekde kliknete na e-mailovú adresu. Môžete sa bezpečne rozhodnúť pre štandardnú inštaláciu. Skrz Ďalší a inštalovať dokončíte inštaláciu. Potom spustite freeware. Prečítajte si tiež: Ako pridať ďalšie e-mailové účty v systéme Windows 10 Mail.

2 Prvýkrát

Pri prvom otvorení Thunderbirdu sa zobrazí dialógové okno, v ktorom môžete nastaviť rôzne veci. Pomocou vyhľadávacej funkcie systému Windows uveďte, či chcete indexovať e-maily, aby ste ich mohli nájsť aj mimo okna programu. Vyberte si Nastaviť ako predvolenú. Na nasledujúcej obrazovke dostanete príležitosť vytvoriť novú e-mailovú adresu. Skrz Preskočte to a použite moju existujúcu e-mailovú adresu zadajte svoju existujúcu e-mailovú adresu, napríklad adresu hotmail.com alebo outlook.com. Nezabudnite zadať správne heslo a potvrdiť pomocou Nastúpte.

3 POP3 alebo IMAP?

Thunderbird pristupuje k databáze online a importuje údaje o serveri vášho e-mailového účtu. Spravidla máte na výber, či chcete správy načítať cez server POP3 alebo IMAP. Pomocou protokolu POP3 Thunderbird importuje všetky správy z poštového servera a ukladá ich lokálne na disk. Keď sa k poštovému serveru pripojíte znova pomocou iného zariadenia, správy budú preč. Z tohto dôvodu vyberáte pre IMAP to najlepšie. Tento protokol je schopný synchronizovať rôzne zariadenia s poštovým serverom, takže máte všade prístup k rovnakým e-mailom.

4 Nastavenia servera

Väčšina e-mailových služieb a poskytovateľov internetu v súčasnosti podporuje protokoly POP3 aj IMAP, napríklad Gmail, Ziggo, KPN, Outlook.com a Telfort. Thunderbird bohužiaľ vo všetkých prípadoch nevyberá správne servery. Napríklad pri e-mailových adresách poskytovateľov internetu je niekedy potrebné zadať správne adresy serverov sami. Vyberte si Ručná konfigurácia, potom upravte server prichádzajúcej a odchádzajúcej pošty, ako uznáte za vhodné. Ak je to potrebné, môžete si od poskytovateľa internetu vyžiadať správne informácie. V prípade potreby tiež upravíte čísla portov. Venujte zvýšenú pozornosť tomu, či chcete zbierať digitálnu poštu cez POP3 alebo IMAP, a potvrďte pomocou Pripravený.

5 Prečítajte si e-mail

Ak ste nakonfigurovali nový e-mailový účet, všetky správy sa zobrazia v Thunderbirde. Stačí kliknúť na Doručená pošta. Neprečítané správy sú zvýraznené tučným písmom. V predvolenom nastavení sú všetky e-mailové správy zoradené v chronologickom poradí (od starej po novú). Chcete radšej zobraziť posledné správy v hornej časti. Potom kliknite na hornú časť stĺpca Dátum na zoradenie správ od najnovších po najstaršie. Kliknutím na riadok predmetu zobrazíte obsah v dolnom paneli. Po dvojitom kliknutí sa e-mail zobrazí na novej karte. Thunderbird z bezpečnostných dôvodov blokuje obrázky zo vzdialených webových umiestnení. Ak dôverujete odosielateľovi, kliknite postupne Zobraziť možnosti / externý obsah v tejto správe.

6 Exportujte e-mail

Windows Live Mail ukladá e-maily lokálne. Ak ste vždy používali poštový program Live Mail, mali by ste samozrejme preniesť všetky existujúce správy do Thunderbirdu, aby ste mali všetko pohromade v jednom programe. Toto zariadite exportom e-mailov. V programe Windows Live Mail prejdite na File / Export Email / Email Messages. Vyberiete Microsoft Windows Live Mail a kliknite Ďalší. Skrz Listy vyberte umiestnenie na pevnom disku. Je dôležité, aby ste vybrali prázdny priečinok, takže podľa potreby ho najskôr vytvorte. kliknite na Ďalší a rozhodnite sa, ktoré priečinky chcete preniesť. Je zrejmé, že v každom prípade vyberiete Doručená pošta. Potvrďte pomocou Ďalší a Dokončené.

Ako ďalej?

Spoločnosť Microsoft chvíľu neaktualizovala program Windows Live Mail 2012. Ešte donedávna stále existovalo veľa ľudí, ktorí radi využívali tento bezplatný e-mailový klient. Od 30. júna pomocou tohto programu už nie je možné načítať e-maily z adries hotmail, live, msn a outlook. Webová poštová služba spoločnosti Microsoft Outlook.com nedávno začala používať nové synchronizačné techniky, čo znamená, že program už nemôže importovať správy zo spomenutých domén. Posielanie e-mailov už tiež nie je možné. Ak používate e-mailovú adresu od spoločnosti Microsoft, je prechod na iného e-mailového klienta nevyhnutnosťou.

7 Importujte e-mail

V kroku 6 ste uložili načítanie súborov EML. Teraz ho idete pridať do Thunderbirdu. Otvorte tohto e-mailového klienta a vyhľadajte systém v priečinku obsahujúcom súbory eml. Stlačte Ctrl + A vyberte všetky e-maily. Potom potiahnite výber do svojej doručenej pošty v rámci Thunderbirdu a všimnite si, že správy sa zobrazia v prehľade. Nezabúdajte, že chvíľu trvá, kým program načíta všetky údaje.

8 Export adresára

Môžete tiež ľahko preniesť adresár Windows Live Mail do Thunderbirdu. V zahodenom e-mailovom programe spoločnosti Microsoft kliknite na položku Kontakty vľavo dole. Potom vyberte Export / Súbor s hodnotami oddelenými čiarkou (.CSV). Vyberáte cez Listy miesto na pevnom disku na uloženie dátového súboru, po ktorom kliknete na Uložiť / Ďalej. Vyberte údaje, ktoré chcete exportovať, napríklad priezvisko, e-mailovú adresu a číslo mobilného telefónu. Potvrďte pomocou Dokončené. Na pevnom disku sa teraz nachádza súbor CSV. Tento súbor môžete otvoriť v programe Excel a skontrolovať, či sú skutočne uvedené kontaktné údaje.

9 Import adresára

V aplikácii Thunderbird kliknite hore adresár a postupne zvoliť pre Nástroje / Import. Potom si vyberiete v sprievodcovi Adresáre. Ako typ súboru vyberte možnosť Textový súbor (LDIF, .tab, .csv, .txt). Na nasledujúcej obrazovke ukážte na miesto, kde ste uložili súbor CSV. Ak chcete zobraziť uložený súbor CSV, vyberte z rozbaľovacej ponuky za sebou Názov súboru možnosť Oddelená čiarka (* .csv). Skrz Na otvorenie zistiť, či sa údaje v adresári zhodujú s poľami Thunderbirdu. V prípade potreby použite tlačidlá Posuňte sa hore a Posunúť nadol aby ste správne nastavili všetky polia. Nakoniec kliknite Ok a Dokončené.

10 štítkov

Štítky sú veľmi praktické v preplnenej poštovej schránke. Môžete to použiť na vyfarbenie dôležitých alebo obchodných e-mailov, aby ste ich rýchlo našli v doručenej pošte. Vyberte jednu alebo viac správ. Kliknite hore Etikety a urobiť si výber. S predvoleným nastavením si môžete vybrať Dôležité, pracovné, osobné, treba urobiť a Neskôr. Skrz Nový štítok podľa želania môžete vytvoriť nový. Vymyslite vhodný názov a farbu pripojte k štítku. Prostredníctvom možností rýchleho filtra v hornej časti doručenej pošty môžete doručenú poštu ľahko triediť podľa prítomnosti štítkov.

11 Funkcia vyhľadávania

Thunderbird má výkonnú funkciu vyhľadávania, pomocou ktorej môžete rýchlo nájsť požadované e-maily. Súčasťou vyhľadávania nie je iba predmet, pretože freeware tiež kontroluje obsah správ. Do vyhľadávacieho poľa v hornej časti zadajte kľúčové slovo a stlačte Zadajte. Výsledky vyhľadávania sa zobrazia na novej karte. Upozorňujeme, že výsledky môžete filtrovať podľa osoby, štítku a priečinka pomocou ľavej ponuky. Kliknutím na logo grafu v hornej časti zobrazíte kalendárne roky, z ktorých správy pochádzajú.

12 Program

Rovnako ako ste si možno zvykli na Windows Live Mail, aj Thunderbird má svoju vlastnú agendu. Napríklad na pravej table môžete vidieť, ktoré schôdzky sú naplánované na dnes. Nie je možné vidieť žiadny program? Potom kliknite vpravo dole Dnes okno otvorte túto tablu. Skrz nová udalosť môžete si ľahko zapísať nový termín alebo aktivitu. Vyplňte všetky podrobnosti, napríklad dátum, čas a umiestnenie. Je užitočné nastaviť si pripomienku, aby ste nezabudli na schôdzku. Skrz Pozvite pozvaných pošlite e-mail so všetkými podrobnosťami kalendára príslušným kontaktným osobám. kliknite na OK / Uložiť a zavrieť.

13 Režim offline

V offline režime môžete ľahko pokračovať v práci, aj keď budete na chvíľu odpojení od internetu. Kliknite na ikonu s dvoma monitormi v ľavom dolnom rohu. Zobrazí sa správa s otázkou, či si chcete stiahnuť správy pred trvalým prechodom do režimu offline. Takto budú všetky e-mailové správy stále k dispozícii. Vyberte si Stiahni teraz ked suhlasis. Vytváranie nových e-mailov tiež nie je problémom bez aktívneho pripojenia na internet. Kliknite na panel ponúk zostaviť a napíš e-mail. Potom sa rozhodnete pre Odoslať neskôr. Hneď ako budete znova online, Thunderbird okamžite odošle e-maily, ktoré ste vytvorili počas obdobia, kedy ste boli offline.

14 Filtre správ

Ak chcete udržiavať poriadok v doručenej pošte, môžete ľahko vytvoriť filtre správ. E-maily, ktoré spĺňajú zadané kritériá, automaticky umiestňujete do konkrétneho priečinka. Otvorte ponuku vpravo hore (tlačidlo s tromi vodorovnými čiarami) a prejdite na Filtre správ / Filtre správ. Skrz Nový vytvorte filter. Vymyslite si tento názov a určite, ktorým pravidlám musí filter správ vyhovovať. nižšie Vykonajte tieto činnosti označíte, do ktorého priečinka chcete správy umiestniť. Zatvorte dialógové okno pomocou Ok.

Písať si

Okrem e-mailového klienta má Thunderbird zabudovaný aj chatovací klient. Kliknite na v hornej časti panela s ponukami Chat. S Začať Vy sa rozhodnete, ktoré účty chcete pridať. Môžete si vybrať medzi službami Google Talk, IRC a Twitter. V prípade druhej webovej služby sa na obrazovke zobrazí celá vaša časová os. Pamätajte, že Thunderbird vyžaduje heslo. Ak je to potrebné, vyberte alias a pomocou zvyšných krokov integrujte klienta chatu. Nie je možné sa pripojiť k vášmu účtu? Reštartovanie Thunderbirdu zvyčajne pomáha. V prípade Twitteru sa zobrazí samostatná vyskakovacia obrazovka so žiadosťou o zadanie hesla.

15 doplnkov

Vďaka podpore doplnkov môžete ľahko pridávať ďalšie funkcie. Zaujíma vás ponuka? Kliknite na tlačidlo ponuky vpravo hore a vyberte Doplnky. Ako ste si mohli všimnúť, rozšírenie je už aktívne pod menom Lightning. Toto rozšírenie je zodpovedné za agendu v aplikácii Thunderbird. Prejdite do sekcie Získať doplnky a prechádzajte ponuku. Ak sa vo svojej schránke často stretávate s nepríjemnými reklamami, doplnok je Adblock Plus zaujímavé. Je tiež možné okrem iného nainštalovať alternatívny adresár, digitálny poznámkový blok a množstvo malých trikov. Otvorte príslušnú stránku doplnku a potvrďte pomocou Pridať do Thunderbirdu / Nainštalovať teraz.

16 motívov

Ako každý e-mailový klient, aj rozhranie Thunderbirdu vyzerá trochu nudne. S tým niečo urobíte nainštalovaním farebného motívu. V ponuke prejdite na ikonu Získajte doplnky / doplnky. Vpravo dole si vyberiete Všetky témy. Výber je obrovský! Ak je to potrebné, usporiadajte ponuku na najlepšie hodnotené témy. Našli ste peknú kópiu? Kliknite na meno a skontrolujte, či je motív k dispozícii aj pre vašu verziu Thunderbirdu. Okrem toho starostlivo preskúmajte obrázky, aby ste zistili, či sa vám rozhranie páči. Nakoniec si vyberte Pridať do Thunderbirdu / Nainštalovať teraz. Reštartujte program a aktivujte vybranú tému.