Preskúmanie

9 najlepších testovaných inteligentných termostatov

V zime nie je nič nepríjemnejšie prísť po namáhavom dni domov do chladného domu. Výrobcovia inteligentných termostatov sľubujú, že vždy prídete domov v teple a zároveň sa vyhnete zbytočnému vykurovaniu. Testovali sme deväť inteligentných termostatov, ktoré vďaka aplikácii môžete ovládať odkiaľkoľvek.

Čo vlastne robí inteligentným termostatom inteligentným? V praxi je inteligentná časť hlavne v pripojení k internetu. Vďaka tomu môžete ovládať termostat kdekoľvek na svete pomocou svojho smartphonu alebo počítača a samozrejme môžete svoj smartphone ovládať aj doma. Rovnako ako hodinový termostat, aj všetky inteligentné termostaty môžete naprogramovať tak, aby automaticky zapínali a vypínali kúrenie, kedykoľvek si vyberiete. Veľkou výhodou inteligentného termostatu je, že programovanie hodinového programu cez aplikáciu alebo webovú stránku je oveľa jednoduchšie ako na tradičnom hodinovom termostate, ktorý pracuje s ošemetnými tlačidlami a obrazovkami, ktoré sú príliš malé. Niektoré inteligentné termostaty nakoniec podporujú funkciu geofencing, ktorá na základe polohy vášho smartphonu určuje, či ste doma.

Inteligentný môže byť tiež v spojení s inými produktmi. V tabuľke uvádzame, či je možné prepojenie s IFTTT a Domoticz. Prepojenie s vašimi vlastnými systémami domácej automatizácie, ako je Domoticz, je obvykle vytvárané používateľmi a často nie je oficiálne. Tieto informácie teda používajte len na orientáciu a pred nákupom si pozorne prečítajte, ak ich chcete použiť. Záruky na správne fungovanie sú v každom prípade ťažko poskytnuté.

Víťazi

Šetrite energiu

Výrobcovia radi sledujú úspory energie, ktoré vám inteligentný termostat prinesie. Nepredpokladajte slepo napríklad percentuálny podiel, pretože záleží na vašom aktuálnom správaní, či skutočne idete šetriť. Ak momentálne zapínate kúrenie iba keď ste doma a pekne ho stíšite, keď idete spať alebo odchádzate z domu, neušetríte nijakú energiu. Mnoho ľudí má hodinový termostat, ktorý sa programuje zložito a ktorého platnosť vyprší raz nastaveným programom. Tento program sa už nemusí zhodovať so súčasným životným štýlom. Alebo ešte horšie: nebol nastavený žiadny program a termostat je vždy nastavený na príjemných 21 stupňov. Inteligentný termostat sa ľahko programuje a kedykoľvek nie ste doma, môžete prostredníctvom smartphonu kedykoľvek znížiť teplotu. Inteligentný termostat vám tiež môže ponúknuť optimálny komfort v kombinácii s čo najmenšou spotrebou energie, pretože ak viete, že idete domov, môžete už zapnúť kúrenie.

Superlatívom z hľadiska pohodlia je zónové riadenie, ktoré v kombinácii s inteligentnými termostatickými batériami umožňuje regulovať teplotu v miestnosti. Môžete tiež vykurovať jednu izbu, zatiaľ čo zvyšok vášho domu zostane chladnejší - a ušetríte tak energiu. Jednotlivé tlačidlá stoja zhruba 70 až 80 eur. V tomto článku naznačujeme, či je možné termostat rozšíriť o zónové vykurovanie, ale všetky termostaty pre tento článok hodnotíme ako centrálny izbový termostat.

Nariadenia

Existuje niekoľko spôsobov, ako je možné pripojiť termostat k vášmu vykurovaciemu systému. Najjednoduchšou metódou je takzvaná regulácia zapnutia / vypnutia, pri ktorej termostat skratuje dva kontakty, po ktorých sa kotol spustí. Moderné kotly ústredného kúrenia používajú modulačný riadiaci systém, ktorý pracuje s rôznymi teplotami vody. Vďaka tomu je potenciálne príjemnejšie vykurovať konštantnou teplotou a vďaka modulácii je možné ušetriť plyn. Pre optimálnu prevádzku je tiež potrebný modulačný termostat, ktorý môže vyžadovať rôzne teploty vody. Spravidla sa na to používa protokol OpenTherm. Niektorí výrobcovia kotlov, napríklad Nefit, používajú vlastný modulačný protokol, ktorý nie je kompatibilný s OpenTherm. Títo výrobcovia potom ponúkajú svoje vlastné modulačné (inteligentné) termostaty.

Ak máte diaľkové alebo blokové vykurovanie v kombinácii s centrálnym termostatom, môžete ho obvykle vymeniť za inteligentný termostat, ktorý používa ovládanie zapnutia / vypnutia. Ak používate podlahové kúrenie, dôkladne skontrolujte, či inteligentný termostat skutočne ponúka veľa pridanej hodnoty. Podlahové kúrenie sa ohrieva pomalšie a zvyčajne má nižší nočný útlm ako pri radiátoroch. Diaľkové ovládanie je samozrejme užitočné, ale niečo ako geofencing môže byť menej užitočné. Takže buďte o tom dobre informovaní.

Inštalácia

Rovnako ako tradičný termostat je možné niektoré termostaty pripojiť priamo k kotlu pomocou dvojžilového drôtu. Inštalácia je vo väčšine prípadov o niečo náročnejšia, pretože veľa inteligentných termostatov pracuje s extra modulom kotla. Tento modul kotla je umiestnený medzi kotlom a termostatom. Okrem komunikácie medzi termostatom a kotlom dodáva modul kotla aj termostat energiu. Pri inštalácii modulu kotla môžete prerušiť existujúci vodič, ktorý vedie z kotla, k nástennému termostatu. Je rozumnejšie kúpiť si zvlášť vhodný kábel a spojiť ho medzi kotlom ústredného kúrenia a modulom kotla.

Ovládanie zóny

Zónovanie podporujú okrem iného spoločnosti Itho Daalderop, Tado, Netatmo a Honeywell (EvoHome). Každý radiátor má v zásade svoj vlastný inteligentný gombík termostatu, aby ste mohli nastaviť teplotu v danej miestnosti. Možno si pomyslíte: Mám už gombíky termostatu, pomocou ktorých môžem nastavovať teplotu. Takéto tlačidlá majú zvyčajne polohy vyjadrené v číslach, pričom 3 obvykle zodpovedajú 21 stupňom. V tradičnom vykurovacom systéme s centrálnou obývacou izbou (termostatom) sa sleduje teplota jednej miestnosti. Ak hrozí, že teplota v miestnosti klesne pod nastavenú hranicu, bude nasledovať potreba tepla a do radiátorov bude prúdiť teplá voda. Táto teplá voda samozrejme neprúdi iba na radiátor v miestnosti s termostatom, ale aj na radiátory v ďalších miestnostiach. Aby ste zabránili prílišnému prehriatiu v iných (menších) miestnostiach, môžete na obmedzenie teploty použiť termostat. S takýmto tlačidlom nemáte istotu, že miestnosť s takýmto termostatickým tlačidlom zostane na správnej teplote. Ak vo vašom vykurovacom systéme nie je požiadavka na teplo, potom cez váš systém nepreteká žiadna teplá voda a radiátor sa jednoducho nemôže zohriať.

Gombíky inteligentného termostatu môžu sami vytvárať požiadavku na teplo systému ústredného kúrenia, takže zaručene prúdi teplá voda do príslušného radiátora. Pretože v zásade je každý radiátor vybavený takýmto tlačidlom, môžete vykurovať svoj dom na izbu.

Qupit Anna

Anna je známa z Holandskej energetickej spoločnosti, kde si ju môžete prenajať, ale je možné ju kúpiť aj samostatne bez ďalších nákladov. Annu pripojíte prostredníctvom kotlového modulu, ktorý poskytuje aj pripojenie k vašej bezdrôtovej sieti. Nemusíte si vytvárať účet pre Annu, pripojíte sa v aplikácii pomocou kódu, ktorý nájdete na module kotla. Okrúhly termostat je vyrobený z bieleho plastu obklopený kovovým krúžkom, obrazovka sa zapne, keď budete stáť pred termostatom. Krúžok je rozdelený do troch častí, ktoré slúžia ako dotykové tlačidlá na zmenu teploty a prepínanie medzi rôznymi režimami prítomnosti.

Anna má webové rozhranie, ktoré beží lokálne na adaptéri kotla. Môžete sa k nej dostať iba v miestnej sieti prostredníctvom adresy IP alebo tu. Aplikácia je jasne štruktúrovaná, jej načítanie však niekedy trvá veľmi dlho. Hodinový program môžete nastaviť prostredníctvom aplikácie aj webového rozhrania. Anna sa učí z tvojho používania, ale hodinový program sama nezmení. Navrhujú sa zmeny, potom ich musíte sami schváliť. Prostredníctvom aplikácie a fyzického termostatu môžete prepínať medzi stavmi, ako je ochrana domácnosti, noc, cesta, dovolenka a mráz. Hodinový program má prioritu a je dodržaný. Hodinový program môžete podľa potreby vypnúť pomocou aplikácie alebo fyzického termostatu. Vďaka geofencingu môže Anna automaticky prepínať medzi stavmi doma a vonku. Pre fanúšikov štatistiky vyniká Anna svojimi rozsiahlymi informáciami. Napríklad, keď používate OpenTherm, okrem teplotného vývoja môžete vidieť aj požadovanú teplotu vody a teplotu vody použitú cez webové rozhranie.

Qupit Anna

cena

€ 247,-

Webová stránka

www.getqupit.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Rozsiahle grafy
 • Geofencing
 • Lokálne webové rozhranie
 • Negatíva
 • Žiadna IFTTT
 • Aplikácia je niekedy pomalá

Netatmo termostat

Termostat Netatmo je vyrobený z bloku plexiskla. Priehľadný okraj môže byť vďaka dodaným nálepkám opatrený farebným akcentom podľa vášho výberu. Na obrazovke sa používa e-atrament a vždy sa zobrazuje aktuálna a nastavená teplota. Môžete si zvoliť, či chcete termostat používať horizontálne alebo vertikálne. Pripojenie je jednoduché, pretože termostat je vodičom pripojený priamo ku kotlu. Netatmo nepodporuje ovládanie OpenTherm, ale je vhodné iba na ovládanie zapnutie / vypnutie. Internetová brána sa bezdrôtovo pripája k termostatu a vašej sieti WiFi. Termostat Netatmo môžete používať aj bezdrôtovo. Potom pripojíte internetovú bránu ako modul kotla k vášmu kotlu. Vo všetkých prípadoch sú v termostate umiestnené tri batérie AAA na napájanie.

Aktuálnu teplotu môžete samozrejme nastaviť pomocou aplikácie alebo webu. K dispozícii je tiež režim Preč, pomocou ktorého môžete program hodín vypnúť až do automatického alebo neobmedzeného času. Na nastavenie hodinového programu môžete použiť sprievodcu, ktorý nastaví hodinový program na základe mnohých otázok týkajúcich sa vášho životného štýlu. V predvolenom nastavení pracuje plán na základe štyroch nastavení teploty, ku ktorým môžete pridať nastavenia, ak nemáte dostatok štyroch možností. Vložíte ich ako bloky do diagramu. Prostredníctvom webového rozhrania je nastavenie o niečo pohodlnejšie, pretože môžete pretiahnuť začiatočný a konečný čas bloku. Netatmo podporuje IFTTT a Apple HomeKit, čo vám umožňuje ovládať teplotu cez Siri. Softvér je veľmi pekný. Ak OpenTherm nepotrebujete, môžete nášmu verdiktu pokojne pridať pol hviezdičky.

Netatmo termostat

cena

€ 159,-

Webová stránka

www.netatmo.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Káblové aj bezdrôtové
 • IFTTT a HomeKit
 • Pohodlné programovanie
 • Ovládanie zón je možné
 • cena
 • Negatíva
 • Žiadna podpora OpenTherm

Nest Learning Thermostat V3

Nest Learning Thermostat V3 mal pri uvedení na trh v roku 2015 problémy s implementáciou OpenTherm, všetko však teraz funguje podľa očakávaní. Nest používa modul kotla, ktorý riadi kotol a dodáva termostatu energiu. Krásne navrhnutý termostat Nest je k dispozícii v striebornej, čiernej, bielej a medenej farbe a vyznačuje sa praktickým ovládaním: otočením prstenca doľava alebo doprava okamžite zmeníte teplotu. Obrazovka sa zapne, keď sa zistí pohyb. Okrem teploty môžete pri pohybe zvoliť aj zobrazenie hodín alebo predpovede počasia. Menu vyvoláte stlačením termostatu.

Hodinový program môžete nastaviť pomocou termostatu, aplikácie alebo webového rozhrania. Výnimočné je to, že program Nest sa programuje sám na základe vašich manuálnych úprav a prítomnosti. V praxi to nie je vždy výhodné. Našťastie môžete automatické programovanie vypnúť a nastaviť si hodinový program sami. Nest pomocou senzora a funkcie geofencing zisťuje, či je niekto doma. Obe formy detekcie prítomnosti môžete vypnúť. Keď ste doma, Nest sleduje hodinový program, inak sa teplota zníži. Aplikácia a webové rozhranie vyzerajú dobre a až na jednu výnimku sú dobre navrhnuté. Na hlavnej obrazovke aplikácie Nest môžete ručne označiť, že nie ste doma, a potom sa aktivuje nižšia ekologická teplota. Hodinový program sa bude stále dodržiavať. Eko teplotu môžete tiež zvoliť manuálne pomocou fyzického termostatu alebo hlbšie v aplikácii, aby ste prestali dodržiavať hodinový program. Je mätúce, že nemôžete rozoznať rozdiel medzi týmito dvoma formami ekologickej teploty.

Nest Learning Thermostat V3

cena

€ 249,-

Webová stránka

www.nest.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Dizajn
 • Služby
 • IFTTT
 • Geofencing
 • Negatíva
 • Zmätená ekologická teplota

Honeywell Lyric T6

Honeywell Lyric T6 je na predaj v káblovej a bezdrôtovej verzii, testovali sme káblovú verziu. T6 pracuje na pripojenie s modulom kotla. Vzhľad Lyric T6 nie je príliš vzrušujúci. Štvorcová krabica je na boku tmavošedá a vpredu čierna. Teplota sa štandardne zobrazuje, ďalšie ovládacie prvky sa zobrazia po dotyku. Počas konfigurácie poskytuje Lyric T6 WiFi sieť. Po pripojení k tomuto môžete zariadenie nastaviť pomocou aplikácie.

Lyriku môžete „naprogramovať“ dvoma spôsobmi. Cez tradičný hodinový program alebo cez geofencing, kde teplotu určuje umiestnenie vášho smartphonu. Programovanie funguje na základe blokov, v ktorých môžete nastaviť teplotu. Okrem aplikácie môžete program programovať aj trochu ťažkopádne prostredníctvom samotného nástenného termostatu. Neexistuje žiadne webové rozhranie. Ak sa rozhodnete pre geofencing, aktivuje sa jednoduchší hodinový program, ktorý pozostáva z nočnej redukcie spánku a teplôt doma a nie doma. Mimoriadne užitočnou funkciou je nastavenie dovolenky, pomocou ktorého nastavíte termostat na určitú dobu. Táto možnosť sa vám bude hodiť, keď použijete hodinový program, ale pre geofencerov môže byť tiež upokojujúcou myšlienkou, že kúrenie je nastavené na jednu teplotu. Lyric T6 je kompatibilný s IFTTT a Apple HomeKit, čo vám umožňuje ovládať teplotu cez Siri.

Honeywell Lyric T6

cena

€ 149,-

Webová stránka

www.kijkvoelbeleef.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Geofencing
 • Skvelá aplikácia
 • cena
 • IFTTT
 • Negatíva
 • Žiadne webové rozhranie

inteligentný termostat tado °

Tado má sprievodcu inštaláciou, ktorý vás prevedie krok za krokom. Termostat pripojíte priamo k vášmu kotlu, kde tri batérie AAA dodávajú termostatu energiu. K smerovaču pripojíte kompaktný mostík, ktorý počas inštalácie pripojíte k termostatu. Za normálnych okolností sa na stroji Tado nezobrazujú žiadne informácie. Stlačením tlačidla sa aktivuje obrazovka a môžete manuálne meniť teplotu alebo teplotu vody z vodovodu. To je trochu mätúce, ovládacie tlačidlá sa nezobrazia okamžite. Tado bolo navrhnuté s tým, že nikdy nemusíte nastavovať teplotu sami. Keď ste doma, automaticky sa oteplí a ste preč. Teplota sa znížila a program hodín bol pozastavený. Aby to bolo možné, spolieha sa Tado na dobre vyvinuté geofencing.

Mimochodom, Tado samo zvolí variabilnú teplotu neprítomnosti, môžete však nastaviť minimum, ktoré si sami zvolíte. Len čo idete domov, teplota sa opäť zvýši a program hodín sa aktivuje. Môžete naznačiť, ako pohodlne by sa to malo robiť - predhrievanie, keď idete domov. Keď ste doma, program hodín sa bude dodržiavať. Programovanie hodinového programu funguje na základe blokov, kde nastavíte teplotu plus čas začiatku a konca. Programovanie pomocou webového rozhrania je jednoduchšie ako v aplikácii, pretože potom môžete pretiahnuť začiatočný a konečný čas. Je užitočné, aby ste v bloku prepínača naznačili, že geofencing pre tento blok prepínača by sa mal ignorovať. Geofencing môžete tiež úplne vypnúť, ale je to dobre rozvinuté geofencing, ktoré dodáva Tadu pridanú hodnotu. Okrem súčasnej V3 je za nižšiu cenu k dispozícii aj V2 bez HomeKitu.

inteligentný termostat tado °

cena

€ 249,-

Webová stránka

www.tado.com 9 Skóre 90

 • Pros
 • Dobre vyvinutý geofencing
 • Program kombinovaných hodín / geofencing
 • Ovládanie zón je možné
 • IFTTT a HomeKit
 • Negatíva
 • Fyzické ovládanie termostatom

Itho Daalderop SpIDer Connect

Inštalácia termostatu Spider je jednoduchá, od termostatu je potrebný iba vodič k kotlu. Bránu pripojíte k smerovaču a inteligentnému meraču, ak je k dispozícii. Pripojenie termostatu sa vykonáva prostredníctvom webovej stránky, pozorne si prečítajte návod, aby ste zistili, čo presne je potrebné urobiť. Spider má štvorcový biely kryt s čiernou prednou časťou. Ak chcete rozsvietiť obrazovku, stlačte logo Itho Daalderop. Pomocou nástenného termostatu môžete vykonávať ručné zmeny a program hodín vypnúť.

Program hodín nastavíte cez webovú stránku a pracujete na základe piatich rôznych teplôt, ktoré pretiahnete do programu ako spínacie momenty. Spider nepodporuje samoučiace sa vykurovanie a vždy sa zahrieva v nastavený spínací čas. Ak chcete mať teplý dom o siedmej ráno, musíte si sami nastaviť hodinový program, napríklad na pol siedmu. Hodinový program nemôžete naprogramovať pomocou aplikácie. Program hodín však môžete kedykoľvek vypnúť alebo upraviť aktuálny deň. Vďaka aplikácii My IthoDaalderop ponúka Itho Daalderop druhú aplikáciu, pomocou ktorej otvoríte webové rozhranie a získate tak prístup k hodinovému programu.

Ak je Spider pripojený k vášmu inteligentnému meraču, okrem teplotného trendu môžete vidieť aj spotrebu energie a plynu. Spotreba energie naživo sa bohužiaľ nezobrazuje a môžete sa len pozerať späť na spotrebu z predchádzajúcich dní. Spider Connect je vhodný na zónové riadenie. Sada Spidera so štyrmi ďalšími tlačidlami stojí v čase písania článku 486 eur. Okrem toho môžete pripojiť a programovať inteligentné zástrčky a Spider v kombinácii s vhodným ventilačným systémom od spoločnosti Itho Daalderop funguje aj ako programovateľný ovládač. Itho Daalderop čoskoro rozšíri Spider o bezpečnostné doplnky ako detektor dymu, CO, detektor pohybu a dverové / okenné kontakty.

Itho Daalderop SpIDer Connect

cena

€ 299,-

Webová stránka

www.ithodaalderop.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Prepojenie inteligentného merača
 • Pohľad na spotrebu energie
 • Ovládanie zón je možné
 • Negatíva
 • Žiadne samoučiace sa kúrenie
 • Žiadna IFTTT

Nefit ModuLine Easy

Nefit Easy je predĺžený termostat, ktorého predná strana je tvorená sklenenou doskou. Ak sa postavíte pred Easy, rozsvieti sa okrúhla dotyková obrazovka a vy môžete ručne nastaviť teplotu a zapnúť alebo vypnúť program hodín. Nefit Easy „hovorí“ normálne vlastným modulačným protokolom spoločnosti Nefit. Prostredníctvom voliteľného adaptéra EasyControl (približne 35 eur) je Easy vhodný na zapnutie / vypnutie a ovládanie OpenTherm. Easy je preto pre majiteľov Nefit oveľa atraktívnejšie. Rovnako ako modul kotla, aj vy pripojíte adaptér medzi kotol a termostat a dodáte mu energiu.Easy je pripojený k vašej domácej sieti cez WiFi. Na vytvorenie tohto spojenia je potrebné zadať heslo na malej dotykovej obrazovke pomocou klávesnice na obrazovke. S dlhým heslom sa to určite trochu motá.

Hodinový program môžete programovať prostredníctvom aplikácie a je založený na šiestich nastaviteľných teplotách. O niečo hlbšie v aplikácii nájdete okrem hodinového programu aj funkciu dovolenky, pomocou ktorej môžete naznačiť, že ste do určitého dátumu na dovolenke. Je tiež užitočné, keď si počas štátneho sviatku môžete zvoliť, či sa má považovať za nedeľu. Mätúce je, že všetky tieto možnosti programovania (program hodín, funkcia dovolenky a funkcia dovolenky) sa nachádzajú na inej karte v rozhraní. Okrem tradičného hodinového programu podporuje Easy aj geofencing. Na to sa používa teplota prítomnosti a neprítomnosti. Môžete tiež určiť, kedy idete spať. Takže v kombinácii s geofencingom nezískate program s úplnými hodinami. Napriek adaptéru OpenTherm je Nefit jednoznačne navrhnutý pre kotly Nefit. Napríklad aplikácia má samostatnú záložku pre spotrebu plynu, ktorá však funguje iba v kombinácii s kotlami Nefit.

Nefit ModuLine Easy

cena

€ 199,-

Webová stránka

www.nefit.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Sviatky a sviatky
 • Geofencing
 • cena
 • IFTTT
 • Negatíva
 • Voliteľný adaptér
 • Žiadne webové rozhranie

ThermoSmart V3

predchodcovia, aj keď hrana je teraz tiež biela a predná strana je namiesto plastu vyrobená z tvrdeného skla. So statickou fóliou si môžete vytvoriť svoj vlastný dizajn, je súčasťou kódu pre bezplatnú kópiu. Predná strana zobrazuje stále aktuálnu teplotu v oranžových číslach a alternatívne nemôžete zobraziť nič ani čas. Na pripojenie používate modul kotla. Ak ho chcete nainštalovať, pripojte sa k ThermoSmart cez WiFi a zadajte heslo svojej bezdrôtovej siete.

Po dotyku na termostat sa objavia ovládacie prvky, pomocou ktorých môžete meniť teplotu a pozastaviť hodinový program. Hodinový program je programovaný cez webovú stránku a pracuje na základe štyroch samostatne stanovených štandardných teplôt, ktoré pretiahnete ako bloky do týždenného rozvrhu. Užitočná je funkcia Agenda, pomocou ktorej môžete pre každý kalendárny deň nastaviť iný program. Bežný program hodín nemôžete nastaviť pomocou aplikácie pre smartphone, ale môžete nastaviť kalendár. Rovnako ako fyzický termostat aj aplikácia ponúka tlačidlo pozastavenia. Týmto sa vypne hodinový program a teplota sa zníži na základnú teplotu. Upozorňujeme, že základná teplota je predvolene nastavená na 5 stupňov, podľa nás je pohodlnejšie ju nastaviť napríklad na 16 stupňov. ThermoSmart V3 podporuje geofencovanie, ktoré automaticky zastaví teplotu, keď opustíte nastavenú oblasť. ThermoSmart vyniká svojimi spojeniami, okrem IFTTT je napríklad oficiálne podporovaná aj Domoticz. Mimoriadne zaujímavým odkazom je odkaz na inteligentný merač. Môžete dať ThermoSmartu oprávnenie čítať informácie z vášho inteligentného merača, potom sa tieto informácie použijú pre rozsiahlu energetickú správu. Celková spotreba plynu je známa z inteligentného merača, zatiaľ čo spotreba plynu z kotla je známa z OpenThermu. Vo výsledku je možné rozlišovať medzi spotrebou plynu medzi kúrením, teplou vodou a inými spotrebami plynu, pokiaľ sa zvyčajne varí inak. Rozsiahle energetické správy sú možné iba v kombinácii s inteligentným meračom a kotlom OpenTherm.

ThermoSmart V3

cena

€ 229,-

Webová stránka

www.thermosmart.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Jednoduché programovanie
 • Geofencing
 • IFTTT
 • Odkazy (aj s inteligentným meračom)
 • Negatíva
 • Pozastavte teplotný štandard 5 stupňov

Eneco Toon

Toon s rozmermi 19 x 12 cm je obrovský termostat. Toon má tiež 7-palcový dotykový displej, ktorý zobrazuje informácie, ako je vaša spotreba energie, predpoveď počasia a samozrejme teplota. Toon funguje ako väčšina ostatných inteligentných termostatov s modulom kotla, ktorý dodáva Toon energiu. Okrem toho dostanete modul pre meraciu skrinku, ktorý pripojíte k svojmu inteligentnému meraču alebo cez dodávané senzory na starších inteligentných meračoch energie. Vďaka tomu môžete pomocou Show zobraziť svoju súčasnú a historickú spotrebu energie. Pri zakúpení produktu Toon dostanete aj inštaláciu od technika.

Testovali sme Toon so softvérom verzie 4.8 a funguje dobre. Rýchlosť je v poriadku a exteriér pôsobí sviežo. Pomocou aplikácie môžete pripojiť a ovládať detektory dymu, inteligentné zástrčky a osvetlenie odtieňov. Bohužiaľ nemôžete programovať zástrčky a žiarovky. Aplikácia bola od nášho posledného testu vylepšená a teraz obsahuje možnosť nastavenia hodinového programu. Na druhej strane, webové rozhranie sa už neponúka. Veľký rozdiel oproti ostatným termostatom v tomto článku je ten, že za Toon platíte mesačný príspevok 4,50 eura. Tento príspevok sa týka zákazníkov spoločnosti Eneco aj zákazníkov iných energetických spoločností. Ak zrušíte predplatné, aplikácia už nebude môcť komunikovať s funkciami Toon a Toon funguje ako tradičný hodinový termostat, na ktorom vidíte aktuálnu spotrebu energie. Ostatné doplnky, ktoré aplikáciu v skutočnosti nepotrebujete (napríklad informácie o počasí, prepojenie osvetlenia Hue alebo inteligentné zástrčky Z-Wave alebo detektory dymu) nebudú bez predplatného fungovať. Je to veľká škoda, ak ste do toho investovali. Všetky rozdiely si môžete pozrieť tu.

Eneco Toon

cena

275 EUR (alebo lacnejšie so zmluvou o energii od spoločnosti Eneco)

Predplatné

4,50 € mesačne

Webová stránka

www.toon.nl 6 Skóre 60

 • Pros
 • Živá spotreba
 • Usporiadajte obrazovku
 • Jasné rozhranie
 • Negatíva
 • Mesačné predplatné
 • Žiadna aplikácia bez predplatného
 • Žiadne webové rozhranie

Záver

Všetky testované inteligentné termostaty môžu byť vybavené hodinovým programom, kde môžete ľahko vykonávať úpravy. Všetky inteligentné termostaty majú prirodzene tiež aplikáciu, ktorá umožňuje meniť teplotu na cestách. Geofencing môže byť užitočnou voľbou a podporuje ho Nest, Tado, Honeywell, Anna, ThermoSmart a Nefit. Z týchto termostatov má Tado najlepšie vyvinutú možnosť geofencingu, kde si môžete zvoliť, že budete geofencing v určitých časoch ignorovať pomocou hodinového programu. Aplikácia a webové rozhranie fungujú pohodlne, vďaka čomu je Tado naším obľúbeným a od nás získava značku najlepšej kvality. Ak si ceníte ovládanie steny, Nest bude pozitívny: otočením okamžite zmeníte teplotu. Ak nechcete minúť toľko, je Honeywell Lyric T6 zaujímavou voľbou. Lyric je vhodný pre zapnutie / vypnutie aj pre ovládanie OpenTherm, má vynikajúcu aplikáciu a podľa potreby podporuje geofencing. Získava teda náš redakčný tip. Termostat Netamo je tiež cenovo dostupný a má vynikajúcu aplikáciu a webové rozhranie. Bohužiaľ podporuje iba zapnutie / vypnutie, čo z neho robí nie optimálnu voľbu pre moderný kotol. Softvér Netatmo je v poriadku, takže dúfajme, že bude nasledovať variant OpenTherm. Ak chcete (z dlhodobého hľadiska) zónovú reguláciu, pomocou ktorej môžete nastaviť teplotu v miestnosti, môžete kontaktovať testované termostaty Itho Daalderop, Tado alebo Netatmo.

Ďalej nájdete tabuľku so všetkými výsledkami testov (.pdf).