Ako

Začíname s iMovie: Vytvorte projekt

Po prázdninách nie je nepravdepodobné, že budete chcieť pomocou aplikácie iMovie komponovať videá s rodinou a priateľmi. Preto vám ukážeme, ako vytvoriť nový projekt v iMovie, ako upravovať videá a ako sprístupniť konečný produkt všetkým.

Vytvorte film a pridajte klipy

S iMovie 10 môžete vo všeobecnosti vytvárať dva typy projektov: film alebo upútavku. Tu chceme urobiť film. Ak to chcete urobiť, vyberte si Súbor> Nový film alebo stlačte Command-N. Zobrazí sa okno Vytvoriť s témami aplikácie iMovie. Témam sa budem venovať v nasledujúcej lekcii. Vyberte si zatiaľ Žiadna téma, Stlač tlačidlo Vytvoriť v dolnej časti okna a pomenujte svoj film.

Necháme statické obrázky chvíľu postáť a namiesto toho sa pozrieme na pridávanie videoklipov na časovú os vášho filmu. Vyberte udalosť v Knižnice panel a všetky klipy spojené s touto udalosťou sa zobrazia v priečinku Prehliadač panel vpravo. Klipy môžete pridávať niekoľkými spôsobmi. Celý klip pridáte kliknutím na klip a stlačením X na klávesnici. Klikni na Plus (+) tlačidlo, ktoré sa zobrazí, keď presuniete kurzor na klip, a pridá sa na časovú os nižšie. Prípadne môžete kliknúť na ikonu E na klávesnici pridáte vybraný klip. Alebo ak to chcete urobiť staromódnym spôsobom, môžete vybratý klip presunúť na časovú os.

Namiesto toho, ak jednoducho kliknete na klip a potom ho pridáte, 4 sekundy po výbere sa pridajú na časovú os. Ak chcete pridať konkrétnu časť klipu, kliknite na časť klipu, ktorú chcete pridať, a potiahnite ju E Kliknite na tlačidlo Plus tlačidlo alebo potiahnite klip na časovú os. Pokračujte v tom, kým skončíte.

Ako som už spomenul, môžete pridať aj statické klipy. Najlepšie sa to robí Knižnica iPhoto z Knižnice paneli a v rozbaľovacej ponuke v ľavej hornej časti okna Prehliadač Zobrazí sa panel na výber hodnotenia obrázka - Diania, Tváre, Miesta, Albumy, Facebook, Flickralebo Inteligentné albumy. Vyhľadajte požadovaný obrázok a presuňte ho na časovú os.

Keď to urobíte a prehráte klip, uvidíte, že do programu bol pridaný efekt pana a skenovania Kena Burnsa. Ja sám som tento efekt videl príliš často. Môžete ho odstrániť dvojitým kliknutím na obrázok, na Plodina nástroj zahrnutý v Prehliadač Zobrazí sa panel a kliknete na ikonu Fit v ľavom hornom rohu obrázka. Alebo môžete pokračovať Plodina Kliknite a vyberte požadovanú časť obrázka vo filme. (Poznámka: Orezanie je obmedzené napríklad pomerom strán rámu filmu, napríklad 16: 9, napríklad pri videách snímaných z HD klipov.)

Aplikácia iMovie nemusí na všetky statické obrázky použiť efekt Ken Burns. Spôsob úpravy statických obrázkov upravíte kliknutím na ikonu Prehliadač panel a vyberte Okno> Vlastnosti filmu (Velenie-J). Klikni na nastavenie v pravom hornom rohu tohto panela a kliknite naň Umiestnenie fotografie rozbaľovacej ponuky vľavo. Uvidíte, že ste tu správne Ken Burns tiež Fit alebo Plodina môže si vybrať.

Ľahko upravujte klipy

Na ďalších hodinách sa budem podrobnejšie venovať úpravám. Nasledujúce tipy sú určené pre ľudí, ktorí chcú poznať iba niektoré základné kroky.

Zmena usporiadania klipov: Ak chcete klip alebo obrázok presunúť na nové miesto, kliknite na príslušné miesto a presuňte ich na požadované miesto.

Skrátenie alebo predĺženie klipov: Pri prvom výbere v zozname Prehliadač panel, výber nemusí byť taký presný, ako by ste chceli. To sa dá ľahko napraviť. Jednoducho kliknite na jeden z okrajov klipu a potiahnutím smerom k stredu klipu ho skrátite, alebo smerom od stredu ho predĺžite. Ak si z neho vezmete časť dlhšieho klipu Prehliadač na paneli, môžete ho vyrobiť tak dlho, ako je pôvodná spona po celej dĺžke. (Samozrejme, ak ste už importovali celý klip, už to nemôžete urobiť.) Statické obrázky môžete orámovať tak dlho alebo tak krátko, ako chcete, potiahnutím za okraje.

Skrátenie alebo predĺženie zvuku: Povedzme, že na časovej osi máte klip, ktorý obsahuje zvuk. Ďalej predpokladajme, že chcete, aby sa zvuk tohto klipu prehrával dlhšie ako video z upraveného klipu - napríklad chcete, aby sa prehrával cez začiatok nasledujúceho klipu. Môžete to urobiť oddelením zvukovej stopy od videa. Vyberte si Upraviť> Odpojiť zvuk (Command-Option-B). Ak oddeľujete zvuk od videa, môžete klipy upravovať osobitne, napríklad aby ste zabránili kašľu na zvukovú stopu.

Pridajte prechody

Prechody videa fungujú ako prechod z jedného klipu do druhého. Bežným prechodom sú rozmazania a spony, ktoré sa navzájom rozpúšťajú. Menej používané (a trochu okázalé) sú rotácie, mozaiky a otáčanie stránok. Prechody pomáhajú zdôrazniť plynutie času alebo prechod z jednej témy na druhú. (Alebo niekedy sú to iba spôsoby, ako divákovi poskytnúť plynulejší prechod na ďalší klip.)

Ak chcete do videa pridať prechody, vyberte položku Prechody pod hlavou Knižnica obsahu (alebo stlačte Command-1). To Prehliadač panel teraz zobrazuje všetky vstavané prechody iMovie. Vyberte prechod, ktorý chcete použiť, a presuňte ho na začiatok alebo na koniec klipu. V predvolenom nastavení vložené prechody trvajú pol sekundy, ale túto dĺžku môžete upraviť výberom prechodu a zadaním novej dĺžky do poľa napravo od Prechody rozbaľovacej ponuky v ľavom hornom rohu Prehliadač.

Ako som už povedal predtým, existujú vkusné a menej vkusné prechody. Vo všeobecnosti vyzerajú náhrady a opravy najviac úhľadne. Keď však použijete typy prechodov, ktoré sa profesionálne používali v televízii v 70. rokoch, nakoniec vznikne video, ktoré vyzerá veľmi amatérsky.

Pridajte tituly

Názov na začiatku filmu môže poskytnúť ďalšie vylepšenie. Vykonáte to výberom položky Tituly pod hlavou Knižnica obsahu (alebo stlačte Command-2). Názvy iMovie potom budú v Prehliadač panel. Ak ste na film použili tému, v oblasti nadpisu sa zobrazia jej názvy. Ďalej môžete vidieť štandardnú zbierku titulov iMovie.

Ak chcete pridať názov, jednoducho ho presuňte na požadované miesto - napríklad na začiatku alebo na konci filmu. Vyberte nadpis na časovej osi a uvidíte dočasný text; dvojitým kliknutím naň zadajte svoj vlastný názov. Ak chcete upraviť písmo, veľkosť, zarovnanie a formát, kliknite na ikonu Prispôsobiť v hornej časti okna aplikácie iMovie. Potom sa zobrazia možnosti na úpravu atribútov názvu.

Okrem dobrého vkusu vám nič nebráni vo vložení nadpisov medzi klipy. Nie je to zlý nápad, ak chcete divákovi predstaviť nové miesto alebo naznačiť plynutie času (napríklad „O tri týždne neskôr ...“). Ale pravdepodobne nebudete chcieť ukazovať nový titul zakaždým, keď sa pes objaví na obrázku. (Pokiaľ svojho psa naozaj nemilujete alebo neznášate ľudí, ktorí sa chystajú pozerať vaše video.)

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found