Ako

100 tipov pre Windows 10

Každý, kto má počítač, pravdepodobne používa Windows 10 každý deň. Nie všetci však využívame všetky možnosti, ktoré operačný systém ponúka. Škoda, lebo veľa sa dá. Čas na prezeranie systému Windows od začiatku do konca. Dávame vám užitočné tipy, riešenie problémov a malé úpravy, vďaka ktorým je práca so systémom Windows oveľa efektívnejšia.

Tip 01: Kombinácie klávesov

Na úvod uvádzame veľmi stručný prehľad kombinácií klávesov. Vedeli ste, že ponuku Štart môžete otvoriť klávesom Windows. Ale vedeli ste tiež, že stlačením písmena E sa otvorí Prieskumník Windows? A to ak stlačíte šípku nahor, ktorá maximalizuje aktuálne okno? Ak stlačíte kláves Windows v kombinácii s Pause / Break, otvoria sa vlastnosti systému.

Tip 02: Vytvorte snímky obrazovky

V systéme Windows môžete snímať snímky obrazovky stlačením kombinácie klávesov Ctrl a Print Screen. Ale už nejaký čas má Windows pre tento účel zabudovaný program Snipping Tool (čoskoro Snipping and Drawing). Nájdete ho zadaním tohto názvu v ponuke Štart. Vyberte požadovaný režim a potom vyberte časť, z ktorej chcete vytvoriť snímku obrazovky.

Tip 03: Vyvolajte pracovnú plochu

Nepochybne to poznáte: ste pracovne vyťažení, a preto máte veľa otvorených okien. A potom potrebujete dokument, ktorý je iba na pracovnej ploche. Najjednoduchšie je kliknúť na ten malý okraj v pravom dolnom rohu obrazovky. Výsledok: všetky okná sú okamžite minimalizované a zobrazí sa pracovná plocha. Rovnako ľahké: po opätovnom kliknutí na tento okraj sa plocha znova skryje za všetky otvorené okná.

Tip 04: Hľadajte

Väčšina používateľov systému Windows pri hľadaní súboru stále otvára Prieskumník. Pochopiteľné, pretože to bola dlho jediná možnosť. Vidíte lupu vedľa tlačidla Štart? Môžete s ním teda prehľadávať nielen ponuku Štart, ale aj súbory na pevnom disku. To vám opäť ušetrí niekoľko kliknutí.

Extra tip: získajte ešte viac zo systému Windows 10 pomocou online kurzu + knihy

Tipy v tomto článku vám poskytnú prehľad o funkciách systému Windows 10. Ale operačný systém má oveľa viac možností. Chcete využívať všetky rozsiahle funkcie systému Windows 10? Potom sa pozrite na Akadémiu Tech Academy: nájdete kompletný online kurz správy systému Windows 10 s jasnými vysvetleniami všetkých funkcií, videami s postupmi navyše, otázkami na preverenie vašich znalostí a možnosťou získať certifikát. S kurzom Windows 10 získate tiež 180-stranovú knihu ako príručku.

Objednajte si online kurz Správa systému Windows 10 vrátane učebnice iba za 39,95 €

Tip 05: Ikona špendlíka

Ak máte program otvorený v systéme Windows, automaticky sa zobrazí príslušná ikona na paneli úloh. Ak program zatvoríte, ikona znova zmizne. Trápne, ak program používate často. Preto ho pripnite na hlavný panel kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu otvoreného programu a následným výberom Pripnúť na hlavný panel.

Ak program často používate, pripnite ho na hlavný panel

Tip 06: Režim tabletu

Ak máte tablet so systémom Windows, viete, že systém Windows naň reaguje veľmi odlišne ako na vašom počítači. Ak ste na tento režim tabletu tak zvyknutí, že chcete pracovať aj na počítači (s dotykovou obrazovkou alebo bez nej), môžete tento režim jednoducho zapnúť. Kliknite na ňu Akčné centrum vpravo dole a potom ďalej Režim tabletu. Systém Windows teraz vyzerá presne ako váš tablet.

Tip 07: Skryť hlavný panel

Boli časy, keď Windows automaticky skryli panel úloh, keď tam myš nebola. Panel s nástrojmi je v dnešnej dobe pevný, ale ak vás to štve, môžete sa ľahko vrátiť k starej situácii. Kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na paneli úloh a potom kliknite na ikonu Nastavenia na paneli úloh. Teraz môžete presne určiť, čo má panel úloh robiť, a dokonca sa rozhodnúť, že ho chcete umiestniť niekde inde na obrazovke (napríklad v hornej časti).

Tip 08: Upravte rozlíšenie

Rozlíšenie obrazovky sa dá ľahko prispôsobiť tomu, s čím chcete pracovať. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche a potom kliknite na Nastavenia displeja. V zobrazenej ponuke môžete zvoliť rozlíšenie, ktoré urobí vaše oči šťastnejšími.

Tip 09: Synchronizujte

Ak máte viac ako jeden počítač so systémom Windows 10, funguje dobre, ak má každé zariadenie rovnaké nastavenie. V ponuke Štart kliknite na ikonu nastavenie a potom ďalej Účty. Ak ste prihlásení pomocou svojho konta Microsoft, tu môžete určiť, ktoré nastavenia sa môžu synchronizovať: všetky alebo iba konkrétne nastavenia.

Tip 10: Usporiadajte okná

Už sme hovorili o oknách, ktoré sú v ceste v tipe 3. Čo ak chcete mať niekoľko z týchto okien otvorených súčasne? Potom potiahnite okno k okraju obrazovky a jeho veľkosť sa automaticky zmení. Vľavo, vpravo, nad, pod alebo v jednom z rohov má každá pozícia iný efekt a formát.

Vďaka nočnému svetlu systém Windows upravuje farby, keď pracujete neskoro v noci

Tip 11: Nočná lampa

Ak čítate knihu neskoro večer, pravdepodobne to robíte s nočným svetlom, a nie s plným svetlom. V skutočnosti by mala byť práca na vašom počítači rovnaká, a preto Windows 10 vytvoril funkciu Nočné svetlo. Kliknite na Centrum akcií vpravo dole a potom kliknite na Nočné svetlo. Systém Windows teraz upraví farby tak, aby menej unavovali vaše oči.

Tip 12: Koncentračná pomôcka

Oznámenia sú užitočné, ale poskytujú aj veľa rozptýlenia. Niekedy stačí byť schopný sústrediť sa a potom je najlepšie dočasne deaktivovať všetky upozornenia. Urobíte to kliknutím na Centrum akcií a potom na Koncentračná pomoc. Potom môžete presne určiť, aký druh správ chcete odoslať a čo nie.

Tip 13: Nastavte budík

Na svojom smartfóne si často nastavujeme budík alebo budík bez rozmýšľania, ale aj Windows obsahuje práve takúto funkciu. Kliknite na Štart a zadajte Alarm. kliknite na Alarmy a hodiny a skončíte v ponuke, kde si môžete nastaviť toľko budíkov, koľko chcete.

Tip 14: Vlastné skratky

Kombinácie klávesov, veľké množstvo z nich je vopred naprogramovaných v systéme Windows, ale na úplné prispôsobenie systému Windows si môžete vytvoriť aj vlastné kombinácie. Povedzme, že chcete otvoriť Chrome pomocou kombinácie klávesov Shift + Alt + C. Potom prejdite v prehliadači Windows do prehliadača Chrome, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu a potom kliknite na ikonu Vlastnosti a otvorte kartu Rýchlospojka. V teréne Klávesová skratka teraz môžete určiť, pomocou ktorej kombinácie klávesov chcete otvoriť tento program.

Tip 15: Pozadie

Spoločnosť Microsoft vždy vyberie tie najkrajšie obrázky pre pozadie pracovnej plochy, ale obrázok vašich detí je samozrejme oveľa zábavnejší. Kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche a vyberte Upravte podľa vlastných preferencií. Pod pohárom Pozadie môžete si zvoliť vlastnú fotografiu alebo dokonca nastaviť prezentáciu.

Vedeli ste, že písmo použité v systéme Windows nie je jasne definované?

Tip 16: Upravte písmo

Tip prispôsobenia pracovnej plochy popísaný v tipe 15 bol pravdepodobne už známy, vedeli ste však, že písmo systému Windows nie je opravené? V rovnakom menu Upravte podľa vlastných preferencií, kliknite tentokrát Písma. Tam môžete presne určiť, ktoré písmo Windows používa na čo.

Tip 17: Oznámenia

Windows 10 prichádza s väčším počtom upozornení ako ktorákoľvek verzia systému Windows. Aj keď sú väčšinou užitočné, sú tiež niekedy nepríjemné. kliknite na Štart / Nastavenia a potom ďalej Systém / Oznámenia a akcie. Tu môžete určiť pre každú súčasť systému Windows, čo robíte a nechcete dostávať oznámenia.

Tip 18: Ikony

Myslíte si, že sú ikony na pracovnej ploche príliš veľké? Alebo príliš malý? Nech už uprednostňujete čokoľvek, je ľahké ich prispôsobiť. Pravým tlačidlom myši kliknite na prázdne miesto na pracovnej ploche a potom kliknite na ikonu Socha. Potom môžete zvoliť inú veľkosť ikon v ponuke.

Tip 19: Tmavý režim

Možno ste už počuli o temnom režime v systéme macOS Mojave, z ktorého sú všetci tak nadšení. Dobrá správa, pretože Windows 10 má tento režim už dlho. Prejdite do ponuky Upravte podľa vlastných preferencií a kliknite na Farby. Pri posúvaní nadol môžete zvoliť režim svetlo (ktorý je predvolene aktivovaný) a Tma. Prepnutie späť do iného režimu preto nie je nič iné ako jednoduchá opätovná aktivácia druhej možnosti.

Tmavý režim v systéme macOS Mojave nie je vôbec taký zvláštny, v systéme Windows je táto funkcia k dispozícii už roky

Tip 20: Stĺpce na Štart

Ponuka Štart je veľmi prehľadná, ale mnohým ľuďom sa zdá rozloženie príliš tesné a chceli by, aby sa im na boku zobrazil ďalší stĺpec. Môžete si to uvedomiť sami pomocou ponuky Upravte podľa vlastných preferencií klikanie Štart a potom ďalej Zobraziť ďalšie dlaždice v aplikácii Start. Teraz dostanete celý stĺpec.

Tip 21: Centrum akcií

Centrum akcií sme už použili niekoľkokrát, ale kto vlastne určuje, čo sa v tejto časti nachádza a kde sa nachádza? No, takže ty. Prejdite na nastavenie do Oznámenia a akcie, ako sme to už robili predtým. Rozloženie môžete upraviť presunutím ikon, pridaním a odstránením častí. Takto Centrum akcií nakoniec obsahuje presne to, čo chcete.

Tip 22: Vlastná téma

Predpokladajme, že ste upravili všetky druhy vecí, ako napríklad písmo, farby, iný obrázok na pozadí a podobne, potom to samozrejme uložíte ako tému. Toto urobíte v ponuke Prispôsobiť / Témy. kliknite na Uložiť tému a pomenujte svoju tému. Ak sa s vašimi nastaveniami sťažoval niekto iný alebo chcete vyskúšať niečo iné sami, kliknutím na uložený motív získate všetky svoje nastavenia prispôsobenia späť naraz.

Tip 23: Transparentnosť

Neznášate tieto transparentné efekty v systéme Windows 10? Potom kliknite na Prispôsobte osobné preferencie / Farby. Posuňte zobrazenie nadol a zapnite prepínač Účinky transparentnosti od. Panel úloh, ponuka Štart a Centrum akcií už nie sú transparentné.

Tip 24: Hry

V systéme Windows bývali také zábavné hry. Zdá sa však, že čas solitairu a hľadania mín je už preč. Teoreticky to tak je, ale hry sú stále k dispozícii. Nájdete tu hľadanie mín a solitair, ako ste na ne zvyknutí. Uistite sa, že klikáte na správny odkaz, a nie na veľa zavádzajúcich reklám pomocou tlačidla Prevziať.

Tip 25: Adresa URL na paneli úloh

Spustiť prehliadač a potom niečo napísať do panela s adresou / vyhľadávaním nie je až také veľa práce. Ale myslíme si, že každé kliknutie, ktoré vás môžeme ušetriť, stojí za to, tak čo tak adresný riadok na paneli úloh? Kliknite pravým tlačidlom myši na panel úloh, kliknite na ikonu Panely nástrojov a potom ďalej Adresa. Na paneli úloh sa teraz zobrazí panel s adresou, do ktorého môžete zadať vyhľadávací dopyt priamo.

Ak máte veľa kontaktov s ľuďmi v zahraničí, môžete zobraziť aj čas danej krajiny

Tip 26: Viac hodín

V zásade spravidla stačí jeden systémový čas. Ale ak máte veľa kontaktov s ľuďmi v zahraničí, môže byť užitočné zobraziť aj čas príslušnej krajiny. Uvedomíte si to dovnútra nastavenie klikanie Čas a jazyk a potom ďalej Pridajte hodiny pre rôzne časové pásma. Keď ste pridali hodiny a kliknete na hodiny v pravom dolnom rohu systémovej lišty, uvidíte čas, ktorý ste okrem holandského času pridali aj vy.

Tip 27: Ovládanie hlasitosti

Windows sú s každou verziou o niečo lepšie, niekedy vám však chýbajú staré časti. Vezmime si napríklad posúvač hlasitosti, ktorý bol v tom čase zvislý namiesto vodorovného. Toto načítate kliknutím na ikonu Štart a napíš regedit. Prejdite na HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \. Kliknite pravým tlačidlom myši na pravý panel a kliknite na ikonu Nový / kľúč. Pomenujte kľúč MTUCVC a stlačte kláves Enter. Opäť kliknite pravým tlačidlom myši na pravej table a vyberte Nová hodnota / DWORD (32 bitov). Pomenujte túto hodnotu EnableMtcUvc a stlačte kláves Enter. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a potom kliknite na položku prispôsobiť. Zadajte 0 na Hodnotové údaje a kliknite na Ok. Teraz máte svoj starý ovládač hlasitosti späť.

Tip 28: Kontakty

Windows 10 obsahuje funkciu Rýchle kontakty, ktorá vám umožní rýchlo poslať e-mail konkrétnym ľuďom alebo ich kontaktovať iným spôsobom. Tieto rýchle kontakty sú ešte užitočnejšie, keď sa v ponuke Štart zobrazia ako dlaždice. Otvorte ponuku Štart a zadajte text Osoby. Po otvorení tejto aplikácie kliknite pravým tlačidlom myši na kontakt, ktorý chcete zahrnúť ako dlaždicu do ponuky, a kliknite na ikonu Pripnutím spustíte obrazovku. Zvolený kontakt je teraz pripnutý ako dlaždica v ponuke Štart.

Upgradujte si vedomosti o Windows 10

Pracujete veľa s Windows 10 doma, v práci alebo v škole? Potom je to dokonalá príležitosť na zvládnutie rozsiahlych funkcií systému Windows 10. V našom online školiacom prostredí Tech Academy nájdete okrem iného kompletný online kurz riadenia systému Windows 10 s jasným vysvetlením všetkých funkcií, ďalšími videami s návodmi, požiadajte o otestovanie svojich vedomostí a možnosti získať certifikát.

Získajte viac informácií o Windows 10 a objednajte si online školenie za 29,95 EUR

Tip 29: Uzamknutá obrazovka

Ukázali sme vám, ako môžete prispôsobiť pozadie pracovnej plochy, ale môžete tiež prispôsobiť pozadie prihlasovacej obrazovky. Ak to chcete urobiť, choďte na Domov / Nastavenia / Personalizácia / Uzamknutá obrazovka. Tu môžete nielen určiť, aký obrázok na pozadí chcete, ale aj to, ktoré ďalšie prvky chcete vidieť na uzamknutej obrazovke.

Tip 30: Kombinácie klávesov

Rovnako ako vo Windows všeobecne, aj Windows Explorer má množstvo kombinácií klávesov, ktoré môžu byť celkom užitočné. Napríklad v priečinku so súbormi môžete vytvoriť nový priečinok pomocou kombinácie klávesov Ctrl + Shift + N alebo stlačením klávesu F2 priečinok alebo súbor premenovať. Pomocou Ctrl + Shift + 1 až 8 zmeníte zobrazenie a kombináciou klávesov Alt + V a potom SF sa uistíte, že všetky položky zapadajú do šírky stĺpca.

Tip 31: Ikona priečinka

Každý priečinok, ktorý vytvoríte v programe Explorer, má predvolene rovnakú ikonu. Ak však chcete, aby iná ikona objasňovala, aký druh súborov sa v danom priečinku nachádza, kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok a vyberte Vlastnosti. Kliknite na kartu Upraviť, v dolnej časti je možnosť Iná ikona. Keď na toto kliknete, môžete si vybrať z veľkého množstva ikon, aby ste dosiahli lepšiu rozpoznateľnosť v štruktúre priečinkov.

V programe Windows Prieskumník môžete označiť, že jednoducho chcete vidieť skryté priečinky

Tip 32: Skryté priečinky

V systéme Windows je predvolene skrytý určitý počet priečinkov, najmä systémových. Niekedy však potrebujete prístup k takémuto skrytému priečinku. Pomocou Prieskumníka Windows môžete označiť, že jednoducho chcete vidieť skryté priečinky. V Prieskumníkovi Windows kliknite na kartu Socha v stužke a potom ďalej Zmeňte možnosti / priečinok a možnosti vyhľadávania. Na karte Displej teraz vyberte túto možnosť Skryté súbory, zobraziť priečinky a jednotky. Potom kliknite na Ok.

Tip 33: Rýchly prístup

Všetky vaše naposledy použité súbory a priečinky sa nachádzajú v ľavom hornom rohu časti Rýchly prístup v programe Windows Prieskumník. Čo však v prípade, že to vôbec nechcete? Potom kliknite na Socha v stužke a potom ďalej Zmeňte možnosti / priečinok a možnosti vyhľadávania. Na karte Všeobecné teraz môžete prejsť pod nadpis Ochrana osobných údajov odstráňte obe začiarknutia, aby sa naposledy použité priečinky a súbory už v časti Rýchly prístup nezobrazovali.

Tip 34: Rýchly panel s nástrojmi

Šikovnou časťou, ktorá sa stále príliš často prehliada, je panel nástrojov Rýchly prístup úplne hore. V predvolenom nastavení nájdete iba tlačidlo, pomocou ktorého môžete Vlastnosti sa dá otvoriť, ale ak kliknete na šípku nadol vedľa nej, môžete na tento panel s nástrojmi pridať všetky druhy ďalších užitočných možností.

Tip 35: Stuha

Prieskumník Windows je skutočne nabitý užitočnými rýchlymi možnosťami, ale zaberajú tiež veľa miesta. Stuha je napríklad dosť silná lišta a to sa nepáči každému. No, nevieme, či ste si to niekedy všimli, ale v pravom hornom rohu okna vedľa otáznika vidíte šípku smerujúcu nahor. Kliknutím na tento pás sa pás zbalí. Ideálne, pretože stužka stále je, ale na chvíľu jednoducho z dohľadu.

Tip 36: Otvorte s umiestnením

Od spoločnosti Microsoft je veľmi zamyslené, že sa Prieskumník Windows automaticky otvára v priečinku Rýchly prístup, ale kto vie, možno budete chcieť, aby sa Prieskumník predvolene otváral v jeho vlastnom priečinku. Kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche a kliknite na ikonu Nová skratka. Včela Poloha teraz zadajte C: \ Windows \ explorer.exe. Pomenujte skratku a kliknite na ikonu Dokončené. Kliknite pravým tlačidlom myši na odkaz a kliknite na ikonu Vlastnosti. Napíš na Cieľ teraz: C: \ Windows \ explorer.exe / n, / e, LOCATION, nahradením LOCATION adresárom, ktorý chcete prepojiť, napríklad: C: \ Windows \ explorer.exe / n, / e, C: \ Windows . Po kliknutí na túto skratku sa prehľadávač automaticky otvorí v priečinku Windows.

Karta Spravovať umožňuje otáčať obrázok bez toho, aby ste ho museli otvárať

Tip 37: Otočte obrázky

Ak chcete obrázok otočiť, pravdepodobne ho otvoríte a vykonáte akciu. Pochopiteľné, ale trochu zbytočné. Stačí kliknúť na obrázok v Prieskumníkovi Windows. Na páse s nástrojmi sa teraz zobrazí karta Spravovať objaviť sa. Na tejto karte je možnosť otočiť obrázok bez toho, aby ste ho museli otvárať.

Tip 38: Upravte stĺpce

V programe Windows Prieskumník budete vždy vidieť štandardné stĺpce, ako sú Názov, Veľkosť a Dátum zmeny. Ale súbory majú často oveľa viac vlastností. Ak to chcete vidieť tiež, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu nadpisy stĺpcov / viac pre úplný prehľad možností. Môžete dokonca určiť, koľko slov obsahujú pre dokumenty Word!

Tip 39: Ovládací panel

Prieskumník má prístup k mnohým veciam v bočnom paneli, ale ovládací panel zvyčajne nie je jedným z nich. Môžeme to však zmeniť. Spustite editor registra pomocou Štart a príkaz regedit. Teraz prejdite na HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ MyComputer. Kliknite pravým tlačidlom myši na NameSpace potom kliknite Nový / kľúč. Pomenujte kľúč {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}. Zatvorte editor databázy Registry. Keď teraz kliknete v Prieskumníkovi na Tento počítač tam bude pridaný ovládací panel. Ako bonus môžete túto možnosť dokonca pretiahnuť na Rýchly prístup.

Tip 40: Súbory označené hviezdičkou

Pomenujete súbory, aby ste ich našli, ale vedeli ste, že im môžete dať aj hviezdičky, napríklad aby ste označili, ktoré fotografie v priečinku sa vám páčia najviac? Pravým tlačidlom myši kliknite na súbor v programe Explorer a kliknite na ikonu Vlastnosti. Otvorte kartu Detaily priraďovať hviezdy. Pomocou hrotu 38 môžete teraz urobiť stĺpec Ocenenie takže môžete presne vidieť, ktoré súbory sú hodnotené.

Tip 41: Uložte vyhľadávanie

Nemusíme vám hovoriť, že môžete vyhľadávať v Prieskumníkovi, ale vedeli ste, že svoje vyhľadávania môžete aj uložiť? Stačí to vyhľadať a potom kliknúť na na páse s nástrojmi Uložiť hľadanie. Môžete tiež prejsť na tento súbor (s ikonou priečinka) Rýchly prístup takže ten istý príkaz môžete neskôr spustiť jedným kliknutím.

Pomocou možnosti Invertovať výber môžete ľahko vybrať druhú časť súborov v priečinku

Tip 42: Invertovať výber

Predpokladajme, že v priečinku je sto súborov, z ktorých si chcete ponechať dvadsať a osemdesiat vymazať. Potom vyberte dvadsať súborov, ktoré si chcete ponechať, a potom kliknite na kartu Stuha Štart pod nadpisom Vyberám pred Obrátiť výber. Teraz nebolo vybraných dvadsať, ale osemdesiat ďalších súborov, ktoré môžete vymazať alebo s nimi vykonať inú akciu. Tento tip vám môže ušetriť veľa času!

Tip 43: Importujte obľúbené položky

Naozaj potrebujete znova vyhľadať a uložiť všetky svoje obľúbené položky, keď sa rozhodnete prepnúť prehľadávač, povedzme z prehliadača Chrome na Edge? Našťastie nie, svoje nastavenia a obľúbené položky môžete jednoducho importovať. Kliknite na ikonu s tromi bodkami a potom na Nastavenia / Import alebo export. Môžete ísť pod Importujte svoje údaje označte, z ktorého prehliadača chcete importovať svoje obľúbené položky, a Edge sa postará o zvyšok.

Tip 44: Zobrazenie na čítanie

Zobrazenie na čítanie v Edge predstavuje obsah bez grafického rušenia, ale vždy v rovnakej veľkosti písma. Po spustení prehrávania sa na chvíľu zobrazí panel s nástrojmi, ktorý však čoskoro zmizne. Pravým tlačidlom myši kliknite na text v zobrazení na čítanie a vyberte Zobraziť alebo skryť panel s nástrojmi. Teraz môžete veľkosť písma a rozstupy textu úplne upraviť podľa svojich predstáv.

Tip 45: Poznámky k webovým stránkam

Je to tlačidlo, ktoré vidí každý, ale málokto na neho klikne: špendlík. Napriek tomu sa to niekedy môže hodiť, pretože si pomocou neho môžete robiť poznámky na webových stránkach (označovať veci, pridávať komentáre) a potom ich ľahko zdieľať. Ideálny spôsob, ako vysvetliť, ako stránka funguje alebo čo sa vám na dizajne páči a nepáči.

Je to tlačidlo, ktoré vidí každý, ale málokto na neho klikne: špendlík

Tip 46: Otvorte pomocou webových stránok

Po spustení prehľadávača máte vždy niekoľko stránok, ktoré rýchlo prehliadnete. Potom je veľmi užitočné, ak sa váš prehliadač predvolene otvára s týmito webmi. To môžu robiť všetky hlavné prehliadače, vrátane Edge. Ísť do nastavenie a kliknite v rozbaľovacej ponuke nižšie Otvorte Microsoft Edge pomocou. Vyberte Konkrétna stránka alebo stránky. Teraz tu môžete pridať všetky stránky, ktoré chcete mať automaticky otvorené pri spustení prehliadača.

Tip 47: Stiahnite si priečinok

Súbory, ktoré stiahnete z Internetu, sa predvolene nachádzajú v rovnakom priečinku. Ak to nie je váš priečinok, ktorý chcete, môžete ručne nastaviť iný priečinok. Ak to chcete urobiť, prejdite na stránku nastavenie v Edge posúvajte nadol, kým neuvidíte pohár K stiahnutiu a kliknite na ňu Upraviť. Potom označte, do ktorého priečinka v počítači chcete súbory na stiahnutie uložiť.

Tip 48: Zakážte Flash

Flash Player od spoločnosti Adobe bol kedysi mimoriadne populárny, ale kvôli svojim bezpečnostným rizikám sa stal pomerne kontroverzným. Aj napriek tomu je blesk v Edge v predvolenom nastavení povolený. nižšie Nastavenia / Pokročilé uvidíte možnosť zapnúť prepínač Používanie aplikácie Adobe Flash Player vypnúť.

Tip 49: Iný vyhľadávací nástroj

Edge predvolene používa vyhľadávací nástroj Bing. Dáva to zmysel, pretože Edge aj Bing sú od spoločnosti Microsoft. Čo však v prípade, že chcete radšej surfovať pomocou prehliadača Google? Potom choďte na Pokročilé a posuňte sa úplne nadol. Kliknite na ňu Zmeniť vyhľadávací modul. Vyberte Google a kliknite Nastaviť ako predvolenú. Ak tu Google nie je viditeľný, najskôr vyhľadajte Google v Edge a skúste to znova.

Najlepšie je nechať si súbory cookie a históriu vždy vymazať, keď zavriete prehliadač

Tip 50: Odstráňte súbory cookie

Je rozumné pravidelne mazať súbory cookie a históriu, pretože obsahuje cenné informácie o vašom správaní pri surfovaní. Kliknite na Nastavenia / Ochrana osobných údajov a zabezpečenie a potom ďalej Vyberte, čo chcete odstrániť pod nadpisom Vymazať údaje prehliadania. Najzaujímavejšia je možnosť vždy vymazať tieto údaje, keď zavriete prehliadač.

Tip 51: Nesledovať

V rovnakom menu pod nadpisom Ochrana osobných údajov, môžete naznačiť, že nechcete, aby spoločnosti mohli sledovať vaše aktivity v Edge (napríklad na reklamné účely). Ak to chcete urobiť, jednoducho zapnite prepínač príslušnej možnosti Odoslať nesledovať žiadosti.

Tip 52: Vyskakovacie okná

Opäť v Nastaveniach, ale nižšie Súkromie a bezpečnosť / Zabezpečenie môžete povedať Edge, aby odteraz blokoval všetky automaticky otvárané okná. Odporúčame vám to urobiť, pretože aj keď boli kontextové okná pôvodne navrhnuté tak, aby boli užitočné, v súčasnosti sa väčšinou používajú iba na nevyžiadanú poštu.

Tip 53: Prehliadajte anonymne

Na internete neexistuje skutočná anonymita, ale Edge vám dáva možnosť prehľadávať v „režime ochrany osobných údajov“, aby ste po sebe zanechali čo najmenej stôp. Ak to chcete použiť, kliknite na trojbodkovú ikonu a potom kliknite na Nové okno InPrivate.

Tip 54: Otočte a upravte mierku

Program Paint 3D je tiež súčasťou systému Windows 10 a všimli sme si, že ho mnoho ľudí ignoruje, pretože jeho názov naznačuje, že je veľmi komplikovaný. V skutočnosti to nie je také zlé. Keď ste vytvorili 3D objekt, stačí naň kliknúť a zobraziť rámy na zväčšenie obrázka a tlačidlá na jeho otočenie. 2D objekt splýva s pozadím. Toto budete musieť najskôr zvoliť pomocou výberového poľa, potom sa objavia rovnaké možnosti.

Tip 55: 3D text

Jednou z možností, ktorú by ste si určite mali vyskúšať, je 3D text. Nevyžaduje takmer žiadne úsilie a vedie k fantastickým výsledkom. V programe Paint 3D kliknite na Text hore a potom ďalej 3D text. Vyberte písmo a veľkosť a zadajte požadovaný text. Nestláčajte Enter okamžite, ale najskôr kliknite vedľa textového poľa, aby ste mohli pomocou tlačidiel trojrozmerne otočiť text.

Poznámka: Text potom nemôžete upravovať.

Program Paint 3D dokáže šikovne odstrániť pozadie obrázka

Tip 56: Zbavte sa pozadia

Máte obrázok, z ktorého chcete odstrániť pozadie? Pre Paint 3D to tiež nie je žiadny problém. Otvorte obrázok a kliknite Vyberte Magic. Potom kliknite na Ďalší na odstránenie pozadia (výsledok je potom možné doladiť ceruzkou).

Tip 57: Obrázok ako nálepku

Obrázok môžete ľahko umiestniť na 3D objekt, potom sa skutočne formuje do tvarov daného objektu. Pridajte svoj vlastný obrázok alebo vyberte niektorý z ponuky a pomocou myši označte, aký veľký štítok chcete mať. Potom potiahnite svoju nálepku na 3D objekt, na ktorý ju chcete prilepiť, a voila!

Tip 58: Expozícia

3D objekt vyzerá dobre, iba ak je správne osvetlenie. V aplikácii Paint 3D môžete túto expozíciu ľahko upraviť. Kliknite hore Účinky, vyberte farbu a potom ju presuňte Ľahké koleso až kým nedosiahnete hľadaný výsledok.

Tip 59: Odstráňte program Paint 3D

Po vyskúšaní zistíte, že sa vám program Paint 3D vôbec nepáči, a kvôli úspore miesta v počítači ho budete chcieť odinštalovať. Microsoft to v skutočnosti neumožňuje, ale môže. kliknite na Štart a typ powerhell. Kliknite pravým tlačidlom myši na Windows Powershell a potom na Spustiť ako správca. Najskôr zadajte Get-AppxPackage Microsoft.MSPaint, stlačte kláves Enter a potom zadajte Get-AppxPackage Microsoft.MSPaint | Remove-AppxPackage.

Tip 60: Druhá obrazovka

Stalo sa vám, že máte niekde v dome obrazovku, ktorú nepoužívate? Môžete ho ľahko nastaviť ako druhý monitor. Pripojte ho, kliknite pravým tlačidlom myši na miesto na pracovnej ploche a kliknite na ikonu Nastavenia displeja. kliknite na Displej a potom ďalej Zistiť nižšie Viac monitorov. Potom môžete zvoliť, ako sa má táto druhá obrazovka správať, výberom z možnosti Na rozšírenie alebo Duplikát.

Stačí iba jedno začiarknutie, aby sa systém Windows spustil rýchlejšie

Tip 61: Rýchle spustenie

Samotný systém Windows volí rýchlosť, akou sa kurzor myši pohybuje po obrazovke. Ak je to pre vás príliš pomalé alebo príliš rýchle, urobte s tým niečo. kliknite na Štart a typ myš. Teraz kliknite na Ďalšie možnosti myši v ponuke Myš. Na karte Možnosti ukazovateľa môžete ovládať rýchlosť, akou sa pohybuje kurzor myši.

Tip 63: Naštartujte sa

Počítač môžete zvyčajne výrazne urýchliť znížením počtu programov, ktoré sa s počítačom automaticky spustia. Stlačte Ctrl + Alt + Del a kliknite Správa úloh. Na karte Začiatok teraz kliknite na aplikáciu, ktorú chcete zakázať, a potom na Vypnúť. To nezmení program, len sa už nespustí automaticky. Ak chcete vedieť, čo program je alebo robí, kliknite naň pravým tlačidlom myši a vyberte Hľadajte online.

Tip 64: Boží režim

Vo Windows sa tajne skrýva množstvo užitočných príkazov. Odhaľujete ich pomocou takzvaného Božieho režimu. Vytvorte priečinok, napríklad na pracovnej ploche, a pomenujte ho GodMode. {ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. Keď otvoríte tento priečinok, náhle vstúpite do sveta možností, vďaka ktorým bude systém Windows pre vás oveľa efektívnejší.

Tip 65: Defragmentácia

Windows 10 predvolene defragmentuje váš pevný disk každý týždeň. Ak si však všimnete, že váš počítač je v priebehu týždňa pomalší, môžete tento proces vykonať aj sami. Vyhľadajte v ponuke Štart defragmentácia a kliknite na Defragmentujte a optimalizujte disky. kliknite na Optimalizovať začať proces. Dôležité upozornenie: Toto sa týka hlavne pevných diskov, pre disky SSD je lepšie ponechať defragmentáciu na schéme Windows.

Odstránenie programov tiež zrýchli váš počítač

Tip 66: Odinštalujte

Niekedy hľadáme najrôznejšie spôsoby, ako zrýchliť Windows, keď je najjednoduchší spôsob priamo pred nami: odstránenie harabúrd. Vyhľadajte v ponuke Štart programov a kliknite na Inštalácia alebo odstránenie programov. Teraz kliknite na program, ktorý už nepoužívate, a potom na odstrániť. Urobte to pre všetky programy, ktoré už nepoužívate. Je to časovo náročná práca, ale okamžite vám dá trochu úľavy.

Tip 67: Procesor

Windows nie vždy využívajú 100% vášho procesora, ale vy sa môžete rozhodnúť, že by mali. Ak to chcete urobiť, otvorte ho Ovládací panel a kliknite na Hardvér a zvuk / Správa napájania / Zmena nastavení plánu / Zmena pokročilých nastavení napájania. kliknite na Správa napájania procesora a zmeniť Minimálny stav procesora od 5% do 100%. Poznámka: váš počítač teraz spotrebúva viac energie.

Tip 68: Zaznamenávajte aplikácie

Snažíte sa niekomu vysvetliť, ako program funguje, ale jednoducho nefunguje? Potom urobte záznam aplikácie, aby sa zobrazila. Otvorte príslušný program a stlačte kláves Windows + G. Stlačte tlačidlo nahrávania a vykonajte činnosti v príslušnom programe (zaznamená sa aj zvuk cez mikrofón). Po dokončení nájdete video v priečinku Videá / nahrávky.

Tip 69: Správa o batérii

Niekedy máte pocit, že batéria už nefunguje tak dobre. S pocitom toho veľa nezmôžeme, ale so skutočnými údajmi áno. Preto môže pomôcť správa o batérii. Vyhľadajte v ponuke Štart cmd a kliknite pravým tlačidlom myši na Príkazový riadok, po ktorom si vyberiete Spustiť ako správca. Teraz zadajte nasledujúci príkaz: powercfg / batteryreport / output „C: \ battery_report.html. Teraz prejdite v programe Windows Prieskumník na C: \ a otvorené battery_report.html. V tomto prehľade teraz uvidíte, či je vaša batéria skutočne slabá. Potom sa môžete rozhodnúť ju vymeniť.

Tip 70: Priečinky na hlavnom paneli

Existuje priečinok, ktorý používate veľmi často? Potom ho umiestnite na hlavný panel, aby ste nemuseli zakaždým otvárať Prieskumník. Pravým tlačidlom myši kliknite na panel úloh a potom kliknite na ikonu Panely nástrojov / Nový panel nástrojov. Vyberte požadovaný priečinok a kliknite na tlačidlo Vyberte priečinok. Teraz môžete na paneli úloh rozšíriť vložku priečinka.

Aká pohodlná je možnosť prístupu na obľúbený web z panela úloh?

Tip 71: Webové stránky na paneli úloh

Čo môžete robiť s adresármi, môžete samozrejme robiť aj s webovými stránkami. Aká pohodlná je možnosť prístupu na obľúbený web z panela úloh? Otvorte Edge, Chrome alebo Firefox - v závislosti od toho, aký prehliadač používate - prejdite na web podľa vášho výberu a otvorte ponuku vpravo (tri čiarky alebo bodky). kliknite na Pripnúť túto stránku na hlavný panel (Okraj) alebo Ďalšie nástroje / Vytvoriť rýchly odkaz (Chrome). Edge okamžite pripojí webovú stránku na hlavný panel, Chrome umiestni na plochu odkaz, ktorý môžete sami presunúť na hlavný panel. V prehliadači Firefox presuniete webovú adresu na plochu, ktorú potom môžete tiež umiestniť na panel úloh.

Tip 72: Viaceré pracovné plochy

Dochádza vám miesto na pracovnej ploche? Potom už len vytvoríte ďalšiu pracovnú plochu. Windows 10 poskytuje túto možnosť. Stlačte kláves Windows v kombinácii s Tab a potom so znamienkom plus v hornej časti. Teraz vytvoríte ďalšiu virtuálnu pracovnú plochu. Takto môžete vytvoriť veľa rôznych pracovných plôch, napríklad jeden pre prácu a druhý pre relaxáciu.

Tip 73: Multitasking

Väčšina ľudí pozná kombináciu klávesov Alt + Tab ako kombináciu klávesov pre multitasking. Vedeli ste však, že ak použijete kombináciu klávesov Alt + Ctrl + Tab, všetky miniatúry zostanú na obrazovke? A že ak v prehliadači používate Ctrl + Tab, môžete prechádzať otvorenými kartami? To je skutočný multitasking.

Tip 74: Časová os

Miesto, kde vytvárate a vyberáte nové desktopy, pozri tip 72, je tiež miestom, kde systém Windows sleduje, čo ste vo svojom počítači vykonali. Niekedy skutočné riešenie, pretože tak môžete ľahko pokračovať v niečom, na čom ste včera pracovali. Ponuku vyvoláte klávesom Windows + Tab a potom môžete ľahko prechádzať časom a pozrieť sa, čo ste urobili na počítači.

Tip 75: Rodičovská kontrola

Myslíte si, že počítač je pre deti nebezpečný? Nezmysel, na to slúžia rodičovské kontroly, fyzické aj digitálne. Vyhľadajte v ponuke Štart rodina a kliknite na Rodinné možnosti. kliknite na Zobraziť rodinné nastavenia a dostanete sa do prostredia, kde môžete presne upraviť, čo vaše deti môžu a nemôžu robiť na vašom počítači. Aj keď pre nich musíte stále vytvoriť účet Microsoft, ktorý je prepojený s používateľským účtom dieťaťa.

Tip 76: Povolenia aplikácií

Je dobré raz za čas skontrolovať, ktoré aplikácie majú povolenie na určité veci vo vašom počítači. kliknite na nastavenie (Kláves Windows + I) / Ochrana osobných údajov a potom si prezrite rôzne časti pod nadpisom Povolenia aplikácie. Teraz môžete úplne zakázať povolenia pre jednotlivé komponenty alebo pre jednotlivé aplikácie určiť, či bude mať alebo nemá prístup k položkám, ako je vaša kamera, mikrofón, kontakty atď.

Tip 77: Aktualizácie

Veľmi dôležitým tipom je, že Windows, najmä všetky vaše programy, boli aktualizované na najnovšiu verziu. Aktualizácie sa často vydávajú kvôli zasunutiu bezpečnostných dier, takže neaktualizácia počítača a softvéru vás vystavuje vážnemu riziku.

Tip 78: Šifrovaný priečinok

Chcete zabrániť všetkým, aby videli obsah určitého priečinka? Potom ho zaistite. Kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok, kliknite na ikonu Vlastnosti / Všeobecné / Pokročilé / Šifrovanie obsahu na zabezpečenie údajov. Šifrovanie je prepojené s vaším používateľským účtom. Keď sa k priečinku priblíži niekto iný, nemožno ho dešifrovať.

Tip 79: Účet pre hostí

Chcete niekomu poskytnúť prístup k vášmu počítaču bez toho, aby ste mohli (náhodne) upraviť všetky druhy nastavení? Potom si pomocou nasledujúceho triku vytvorte účet hosťa. Hľadajte v Start na cmd, kliknite pravým tlačidlom myši na Príkazový riadok a kliknite na Spustiť ako správca. Zadajte príkaz čistý používateľ Čestný hosť / pridať / aktívny: áno. Napíšte teraz čistí používatelia miestnej skupiny čestný hosť / zmazať. Týmto sa čestný hosť vyradí z predvolenej skupiny používateľov. Napíšte teraz čistá miestna skupina hostí čestný hosť / pridať. Toto zmení účet na skutočný účet hosťa a môžete si ho zvoliť pri prihlásení do systému Windows.

Tip 80: Firewall

Veľmi jednoduchý, ale napriek tomu dôležitý tip: použite nástroje, ktoré vám spoločnosť Microsoft ponúka. Napríklad kliknutím na tlačidlo Štart skontrolujte, či je brána firewall systému Windows Defender zapnutá POŽARNE dvere hľadať. Kliknite na ňu Brána firewall systému Windows Defender. Skontrolujte, či sú prítomné zelené značky začiarknutia. Ak nie sú, kliknite na Povolenie alebo zakázanie brány Windows Defender Firewall a povoliť to.

Tip 81: Cloud

Keď navštívite nebezpečné stránky alebo stiahnete rizikové súbory na internete, vždy existuje riziko malvéru. Malvér môže spôsobiť šifrovanie všetkých súborov na vašom pevnom disku, takže ich môžete vyhodiť. Ak tomu chcete zabrániť, môžete používať online služby, ako je OneDrive alebo Disk Google. Vďaka tomu máte vždy automatické zálohovanie dôležitých súborov.

Tip 82: Uchovávajte iba aplikácie

Dobrým, ale obmedzujúcim bezpečnostným opatrením je zabezpečiť, aby bolo možné inštalovať iba aplikácie z obchodu Microsoft Store. Urobíte to vyhľadaním v ponuke Štart aplikácie a klikanie Aplikácie a funkcie. V rozbaľovacej ponuke hore vyberte Povoliť iba aplikácie z obchodu Microsoft Store.

Tip 83: Windows.old

Tento priečinok ste možno videli na pevnom disku a potom ste si pravdepodobne všimli, že zaberá veľa miesta. Môžete to vymazať? Určite, ale nezabudnite, že tento priečinok obsahuje všetky súbory z vašej predchádzajúcej inštalácie systému Windows z doby pred inováciou na systém Windows 10. Ak priečinok odstránite, nemôžete sa vrátiť na svoju predchádzajúcu verziu.

Tip 84: WinSXS

To isté platí pre priečinok WinSXS, ktorý tiež zaberá veľa miesta. Môžete tento priečinok jednoducho odstrániť? Rozhodne nie! Môže to spôsobiť nenapraviteľné poškodenie systému Windows s následnou preinštalovaním. Veľkosť priečinka však môžete zmenšiť stlačením Vyčistenie disku (hľadajte v časti Štart čistenie disku).

Tip 85: História súborov

Niekedy sa chcete vrátiť do histórie a vrátiť sa k staršej verzii súboru, pretože ste vykonali určitú zmenu, ktorá nefungovala správne. Vďaka histórii súborov môžete. Vyhľadajte v ponuke Štart spis a kliknite na Obnovte súbory zo zálohy pomocou histórie súborov. Povoľte históriu súborov a vyberte jednotku, na ktorej sa bude táto história uchovávať. Ak chcete v budúcnosti obnoviť starú verziu súboru, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor v programe Windows Prieskumník a zvoľte Obnovte predchádzajúce verzie.

Na otváranie súborov ISO už nepotrebujete žiadny softvér

Tip 86: Súbory ISO

V minulosti ste potrebovali ďalší softvér na čítanie súborov ISO (súborov obsahujúcich obsah z CD alebo DVD). Vedeli ste však, že Windows 10 to v dnešnej dobe dokáže samo? Nie je to ani také zložité, pretože operácia je rovnaká ako pri otvorení súboru zip. Ak máte súbor ISO na pevnom disku, dvakrát na neho kliknite a systém Windows ho automaticky pripojí ako virtuálnu jednotku, z ktorej môžete obsah používať.

Tip 87: Formátovanie

Ak máte externú jednotku, ktorú chcete použiť na notebooku so systémom Windows aj na počítači Mac, zistíte, že to nie je ľahké. Môžete to vyriešiť formátovaním disku do formátu exFAT. Pravým tlačidlom myši kliknite na dotknutú jednotku v Prieskumníkovi Windows a potom kliknite na Formát. Vyberte v systéme súborov exFAT, pomenujte disk a kliknite na Počnúc. Potom bude váš disk fungovať v systéme Windows aj macOS.

Tip 88: Komprimujte

Stále existuje veľa ľudí, ktorí si myslia, že by ste si mali nainštalovať program ako WinZip na kompresiu a extrakciu súborov. Nič nie je menej pravdivé. Stačí len zvoliť skupinu súborov v Prieskumníkovi súborov, kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši a zvoliť Kopírovať do / komprimovaného (zazipovaného) priečinka.

Tip 89: OneDrive

OneDrive sme už spomínali v tipe 81, ale okrem ukladania súborov v cloude má OneDrive na palube aj veľmi šikovnú možnosť: Súbory na požiadanie. OneDrive zobrazuje všetky súbory, ktoré sú v cloude, ale stiahne sa iba vtedy, keď ich skutočne potrebujete. A to vám ušetrí veľa miesta.

Po nainštalovaní služby OneDrive kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu na systémovej lište a potom kliknite na ikonu nastavenie. Zaškrtnite voľbu Súbory na požiadanie.

Tip 90: Odstrániť používateľa

Ak narazíte na problém s dostupnou úložnou kapacitou, existuje niekoľko spôsobov, ako uvoľniť miesto (napríklad Čistenie disku popísané v tipe 84). Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že každý používateľský účet tiež zaberá miesto. Existujú teda používatelia, ktorí už účet nepotrebujú? Potom choďte na nastavenie a kliknite na Účty. Vyhľadajte účet, ktorý chcete odstrániť, kliknite naň a potom to môžete urobiť odstrániť.

Knižnice sú predvolene na jednotke C, ale ich premiestňovanie je hračka

Tip 91: Knižnice

Dokumenty, obrázky, videá atď. Sa predvolene ukladajú na jednotke C, na použitie tejto jednotky sa však nevyžaduje. Ak vám na jednotke C dochádza miesto, môžete ľahko zmeniť umiestnenie týchto priečinkov. Otvorte Windows Explorer a kliknite napríklad pravým tlačidlom myši na knižnicu Obrázky a potom ďalej Vlastnosti. Kliknite na kartu Poloha a označte, do ktorého priečinka by mali obrázky odteraz odkazovať. Je to také jednoduché.

Tip 92: Inteligentné úložisko

Windows 10 má vstavanú šikovnú funkciu na úsporu miesta s názvom Inteligentné úložisko. Vyhľadajte v ponuke Štart skladovanie a kliknite na Skladovanie. Uistite sa, že je funkcia Storage Sense povolená, a kliknite na ikonu Zmeňte spôsob, akým sa priestor stane automatickýmoslobodený. Teraz môžete presne určiť, ako a kedy môže systém Windows automaticky uvoľniť miesto.

Tip 93: Opravte Windows

Ak systém Windows už nefunguje správne, nemusíte okamžite preinštalovať celý operačný systém. kliknite na Nastavenia / Aktualizácia a zabezpečenie / Obnovenie systému. kliknite na Reštartuj teraz po ktorom sa systém reštartuje. Potom kliknite na Riešenie problémov / Rozšírené možnosti / Oprava pri spustení. Nie je to záruka, že všetko bude opäť fungovať, ale je to dobrý krok, ktorý je potrebné urobiť, než budete musieť okamžite všetko znova nainštalovať.

Tip 94: Žiadne DVD?

Na slová to znie príliš nemotorne, ale Windows 10 už nemá zabudovaný DVD prehrávač. Prijímame to? Rozhodne nie. Riešenie je bezplatné: stiahnite si prehrávač médií VLC. Nielen, že teraz môžete len prehrávať disky DVD, ale tento prehrávač médií akceptuje aj takmer všetky ostatné typy súborov pre video, ktoré existujú.

Tip 95: Personalizované reklamy

Ste z týchto prispôsobených reklám v aplikáciách pre Windows a na webových stránkach pre Windows trochu paranoidní? Systém Windows vám možno neumožňuje vypnúť reklamy, môžete ich však urobiť trochu menej osobnými. kliknite na Štart / Nastavenia / Ochrana osobných údajov a vypnite horné dva posúvače.

Uveďte, ktoré súbory sa majú otvoriť pomocou ktorých programov

Tip 96: Asociácia súborov

Keď dvakrát kliknete na súbor, prirodzene chcete, aby otvoril to, čo máte v programe na mysli. To však neplatí vždy. Našťastie sa to dá ľahko napraviť. Kliknite pravým tlačidlom myši na príslušný súbor a potom na Vlastnosti. Na karte Všeobecné uvidíte možnosť Otvorený s. kliknite na Upraviť a vyberte správny program zo zoznamu. Tento hack rieši problém pre všetky súbory s rovnakou príponou.

Tip 97: Ikona batérie?

Niekedy sa môže stať, že zrazu ikona stavu batérie vášho notebooku zmizla. Nemusíte sa však báť, znova sa objaví iba niekoľkými kliknutiami myšou. Pravým tlačidlom myši kliknite na panel úloh a potom kliknite na ikonu Nastavenia na paneli úloh. Teraz kliknite na Vyberte ikony, ktoré sa zobrazia na paneli úloh. Nezabudnite začiarknuť políčko Zdroj (znova) je zapnutá a ikona je späť v systémovej lište.

Tip 98: Veľa dátových prenosov

Pri pevnom internetovom pripojení nie je dátový prenos zvyčajne problémom. Ak však surfujete na svojom notebooku prostredníctvom mobilného smerovača, stane sa z toho rýchlo iný príbeh. Všimli ste si, že Windows konzumujú príliš veľa dátových prenosov? Potom vypnite povolenie spúšťania aplikácií na pozadí. Ísť do Nastavenia / Ochrana osobných údajov, kliknite na ľavom paneli Aplikácie na pozadí a vypnite vypínač.

Tip 99: Vrátiť aktualizáciu späť

Ak aktualizácia systému Windows nefunguje dobre, potom je pekné mať možnosť vrátiť sa k predchádzajúcej verzii. Teoreticky sa to dá urobiť pomocou Nastavenia / Aktualizácia a zabezpečenie / Obnovenie systému kde kliknete Pracovať nižšie Vrátiť sa späť k staršej verzii Windows 10. Zámerne hovoríme „teoreticky“, pretože ak ste odstránili priečinok Windows.old, ako je popísané v tipe 83, už to nie je možné.

Tip 100: Uzamknutá obrazovka

Tento posledný problém je skôr nepríjemný. Pretože aké nepríjemné je, keď musíte zakaždým kliknúť na uzamknutú obrazovku, aby ste sa prihlásili, keď ste jediným používateľom počítača? Typ regedit v ponuke Štart a kliknite na ikonu Editor registrov. Prejdite na HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows. Ak ešte nie je kľúč Personalizácia potom ho vytvorte kliknutím pravým tlačidlom myši na Windows a výberom Nový / kľúč a tento Personalizácia pomenovať. Kliknite pravým tlačidlom myši na kľúč Personalizácia a kliknite na Nová hodnota / DWORD (32 bitov). Zavolajte túto hodnotu NoLockScreen. Dvakrát kliknite na novú hodnotu a zadajte jej hodnotu 1.