Ako

Sedem tipov na nájdenie najlepšieho správcu hesiel

Aby ste sa neutopili v používateľských menách a heslách, ktoré si musíte pamätať, pomôžeme vám s výberom správcu hesiel. Načrtneme dôležité možnosti, ktoré musíte urobiť so správcom hesiel, a potom vám povieme, ako populárni správcovia hesiel s týmito voľbami narábajú.

01 Úvod

Doslova sa topíme v obrovskom množstve používateľských mien a hesiel, ktoré si musíme pamätať. Použitie príliš veľkého množstva rovnakých hesiel nie je bezpečné, príliš veľa rôznych hesiel si jednoducho nemôžete spomenúť. A okrem všetkých tých silných a dlhých hesiel si musíme čoraz častejšie pamätať aj všetky druhy bezpečnostných otázok (a odpovedí), pre prípad, že by sme heslo zabudli.

V skratke: príliš veľa na zapamätanie pre normálny ľudský mozog. Dôrazne sa teda odporúča používať dobrého správcu hesiel. Budeme sa venovať programom KeePass, 1Password, Dashlane a LastPass - štyrom populárnym a známym správcom hesiel. Iba všetci robia niektoré veci trochu inak. Snažíme sa vám pomôcť určiť, ktorý správca hesiel je pre vás najvhodnejší.

KeePass je primárne aplikácia pre Windows a pravdepodobne najznámejší správca hesiel. 1Password sa zameriava hlavne na OS X a iOS a má tam najlepšie aplikácie. Nechýba však ani podpora pre Windows a Android. Dashlane sa zameriava na všetky platformy a tiež pracuje hlavne s desktopovou aplikáciou. Iba LastPass skutočne žije úplne v prehliadači.

02 Online alebo offline

Prvá a najdôležitejšia voľba, ktorú musíte urobiť, je, či chcete synchronizovať svoje heslá, a ak áno, ako to urobiť. Ak používate viac zariadení, pravdepodobne budete chcieť nejakú formu synchronizácie. Často máte možnosť prihlásiť sa kdekoľvek. Môžete sa rozhodnúť umiestniť celú svoju databázu hesiel do cloudu a celú synchronizáciu zadať externým zákazníkom. Ďalšou možnosťou je zariadiť si to sami pomocou cloudovej služby, ako je Dropbox, sieťová jednotka alebo jednoduché pripojenie dvoch zariadení.

Ak odovzdáte všetko, musíte brať do úvahy útoky. Napríklad LastPass bol hacknutý viackrát. Teraz sú tieto druhy služieb do istej miery odolné. V prípade LastPass nakoniec hackeri dostali iba šifrované databázy hesiel, ktoré nemôžu používať, pokiaľ máte nastavené silné heslo. Ideálne je, ak použijete aj dvojstupňové overenie.

KeePass aj 1Password fungujú s databázami, ktoré môžete uložiť kamkoľvek. Potom môžete zvoliť, či a ako chcete tieto databázy synchronizovať. S KeePass môžete používať aplikácie tretích strán a synchronizovať heslá prostredníctvom cloudovej služby, ako je Dropbox. 1Password môže tiež synchronizovať vaše heslá prostredníctvom cloudovej služby, ale pridáva možnosť robiť to iba prostredníctvom WiFi v lokálnej sieti. Funguje to iba z počítača do mobilného zariadenia. Dashlane a LastPass fungujú úplne online, kde sú všetky vaše heslá šifrované. Obe služby samozrejme neuchovávajú vaše hlavné heslo (ktoré používate na prístup k svojim heslám) online.

03 Integrácia prehľadávača

Väčšina vašich hesiel sa zadáva v prehľadávači, takže dôležitou súčasťou správcu hesiel je to, ako dobre sa integruje do vášho obľúbeného prehľadávača. Iste, väčšina správcov hesiel sa integruje s najobľúbenejšími prehliadačmi, ale stále existuje pomerne veľký rozdiel v kvalite. Okrem zadávania hesiel je na správcovi hesiel, aby si vaše heslá ukladal a pamätal a generoval ich, aby bol proces prihlasovania a registrácie webových stránok čo najjednoduchší.

Je to veľmi užitočné, ak má správca hesiel možnosť automaticky zmeniť vaše heslo pre určité webové stránky, čo je na iných stránkach často ťažké nájsť, a preto ho robí len málo ľudí. Nakoniec niektorí správcovia hesiel vydávajú oznámenia o napadnutí webových stránok. Potom budete vedieť, kedy si máte zmeniť heslo.

Pokiaľ ide o integráciu prehliadača, v prehliadači je úplne živý iba LastPass. S KeePass ste závislí na rozšíreniach od tretích strán. LastPass a Dashlane majú dobrú integráciu prehliadača s možnosťami ukladania, vytvárania, generovania a automatického vyplňovania poverení. LastPass podporuje väčšinu prehľadávačov. 1Password má tiež rozšírenie, ale funguje menej ako ostatné. Napríklad aby ste ho vyplnili automaticky, musíte vyhľadať v desktopovej aplikácii.

Všetky služby okrem KeePass majú možnosť analyzovať vaše heslá a webové stránky. Pre LastPass dávate jednorazové povolenie na otvorenie a analýzu vášho trezoru. Potom označí, na ktorých webových stránkach si musíte zmeniť heslo, pretože tieto webové stránky boli napríklad napadnuté hackermi. Okrem toho ukazuje, ktoré webové stránky používajú slabé heslá, rovnaké heslá a heslá, ktoré sú príliš staré. Dashlane a 1Password to robia o niečo lepšie a neustále vám ukazujú, ktoré heslá sú slabé, duplicitné alebo napadnuté. Pomocou 1Password musíte túto funkciu povoliť sami, prostredníctvom Vyhliadka / strážna veža. Pomocou LastPass a Dashlane je možné meniť heslá mnohých webových stránok priamo z manažéra hesiel, bez nutnosti prihlásenia sa sami.

04 Mobil

Správcovia hesiel vo vašom mobile majú výhodu v tom, že sa tam môžete ľahko prihlásiť aj k svojim obľúbeným službám. Mnoho správcov hesiel podporuje iOS aj Android, ale rovnako ako pri integrácii prehliadačov existujú rôzne stupne. Niektoré aplikácie napríklad môžu automaticky zadávať heslá v prehliadači a v ďalších aplikáciách. To platí pre Android aj iOS, aj keď v systéme Android to často funguje lepšie. Možno budete tiež chcieť mať možnosť spravovať svoje heslá na cestách. Niektoré aplikácie majú integrovaný prehľadávač, ktorý uľahčuje prihlásenie na webové stránky, alebo samostatnú klávesnicu na rýchle zadávanie hesiel.

LastPass má aplikácie pre iOS, Android a Windows Phone, a to na tablete aj na smartfóne. Aplikácie obsahujú zabudovaný prehliadač, pomocou ktorého sa môžete ľahko prihlásiť. Je možné pridávať nové heslá, profily a formuláre. Dashlane má aplikácie dostupné pre iOS a Android. Mobilné aplikácie obsahujú všetky funkcie programu na pracovnej ploche, až na jednu výnimku: sledovanie vašich online nákupov. Veľkou nevýhodou je, že Dashlane pre Android nemôže zadávať heslá do prehliadača. Na to musíte použiť zabudovaný prehliadač Dashlane.

Túto možnosť má napríklad LastPass. 1Password má tiež aplikácie pre Android a iOS. V systéme Android sa na zadávanie hesiel používa špeciálna klávesnica. S 1Password ste preto závislí na cloudovej službe alebo pomocou synchronizácie pomocou desktopovej aplikácie. Posledná uvedená možnosť vyžaduje, aby ste na synchronizáciu hesiel aktivovali server WiFi na pracovnej ploche. S KeePass ste závislí na aplikáciách tretích strán. Jednou z možností je napríklad KeePass Touch pre iOS. Táto aplikácia má schopnosť zadávať heslá priamo z prehliadača Safari, rovnako ako konkurencia.

05 Dovoz / vývoz

Import hesiel je dôležitý, aby ste mohli ľahko pridať svoje existujúce heslá do nového správcu hesiel. Možnosti exportu sú tiež dôležité, takže ak chcete použiť iný program, je to tiež možné. Dashlane má rozsiahle možnosti importu a exportu. Import je možný z prehliadača Firefox, Chrome a Internet Explorer a okrem iného aj z aplikácií LastPass a RoboForm Everywhere. 1Password podporuje aj LastPass a RoboForm, ale má tiež komunitne vyvinutý nástroj na import hesiel z mnohých ďalších aplikácií vrátane kľúčenky z OS X a KeePass. Export do súboru CSV je možný ako obvykle.

KeePass má zabudovanú podporu pre 1Password a RoboForm, ale nič iné. KeePass má zabudovaného praktického sprievodcu, ktorým je možné importovať akýkoľvek súbor CSV. Potom môžete určiť, ktorý stĺpec obsahuje ktoré údaje. To funguje veľmi dobre. S LastPass je import možný iba z vášho existujúceho správcu hesiel prehliadača alebo z ľubovoľného súboru CSV. Export je možné vykonať iba do súboru CSV.

S exportom a importom súvisí zdieľanie hesla. Niekedy možno budete chcieť niekomu (s obmedzením) poskytnúť prístup do svojho účtu. LastPass má možnosť zdieľať heslo s ostatnými používateľmi LastPass. Môžete sa rozhodnúť, že heslo nezverejníte. To isté platí pre Dashlane.

06 Doplnky

KeePass má k dispozícii tonu doplnkov, skutočne živý ekosystém. So základnými funkciami KeePassu je možné systém Auto-Type vyplniť kdekoľvek. Zadáte používateľské meno, stlačte kláves TAB a napíšete heslo. To funguje dobre. Môžete tiež nechať uplynúť platnosť hesiel. KeePass je tiež jediný otvorený zdroj. LastPass obsahuje desktopovú aplikáciu s možnosťou automatického zadávania prihlasovacích údajov do iných desktopových aplikácií.

Desktopový program však nefunguje tak dobre ako rozšírenie prehľadávača (pre ktoré bol program LastPass skutočne vyrobený) alebo KeePass. LastPass, KeePass, 1Password a Dashlane si pamätajú históriu vašich hesiel. To môže byť niekedy veľmi užitočné. LastPass a Dashlane ponúkajú možnosť automatickej zmeny hesiel ako doplnku. Dashlane je jediný, ktorý dokáže ukladať potvrdenia z vašich online nákupov, hoci KeePass vám umožňuje robiť niečo podobné, pretože vám umožňuje pridávať do záznamu všetky druhy súborov. Platené služby majú tiež možnosť spustiť alarm, ak došlo k hacknutiu webových stránok. 1Password a Dashlane sú v tomto prípade proaktívnejšie ako LastPass, ktorý funguje, iba ak k tomu dáte výslovný súhlas.

Ceny 07

Posledná možnosť je, koľko ste ochotní zaplatiť za dobrého správcu hesiel? KeePass je zadarmo. A mnoho ďalších diskutovaných správcov hesiel má k dispozícii bezplatnú možnosť. Jednoznačne najatraktívnejší je LastPass, v ktorom máte iba obmedzenie, že ho môžete používať súčasne na troch zariadeniach, ktoré tiež musia byť rovnakého typu. Teda tri PC alebo tri smartphony / tablety. Zmena nie je povolená.

Ďalej môžete povoliť dvojstupňové overenie iba u prémiového variantu. Stojí 1 dolár mesačne alebo 12 dolárov ročne, vďaka čomu je LastPass najlacnejším zo všetkých platených služieb. Bezplatná verzia Dashlane je o niečo obmedzenejšia: synchronizácia je nemožná, ale môžete si uložiť neobmedzené množstvo hesiel (jednoducho s nimi nekonzultujte online). Verzia Premium stojí 40 dolárov ročne. 1Password je zďaleka najdrahšia služba zo všetkých za jednorazovú cenu 64,99 USD. Nie je k dispozícii žiadna bezplatná verzia tejto služby, môžete si ju však vyskúšať na 1 mesiac. Je škoda, že hoci dostanete mobilné aplikácie s verziou Premium, stále existujú nákupy ďalších funkcií pre aplikácie v aplikácii. Stále si ho musíte dokúpiť zvlášť. Alternatívne má 1Password rodinný plán za 5 dolárov mesačne (prepočítaný na 60 dolárov ročne), ktorý je možné použiť až s 5 používateľmi.

Záver

Predstavili sme vám najdôležitejšie rozhodnutia, ktoré musíte urobiť pri výbere správneho správcu hesiel, a tiež to, ako s nimi zachádzajú niektorí populárni správcovia hesiel. Prvá voľba, ktorú musíte urobiť, nie je ani tak to, či chcete ukladať svoje heslá online alebo offline, ale to, či si myslíte, že je dôležitá synchronizácia. Ak je to tak, musíte si vybrať, či ho chcete zadať externe alebo si ho zariadiť sami. Ak si to chcete zariadiť sami, budete si musieť zvoliť KeePass alebo 1Password. Ak dávate prednosť ľahšiemu použitiu, zvoľte Dashlane alebo LastPass. Potom vám odporúčame vyskúšať integráciu prehliadača a mobilné aplikácie správcu hesiel, dve dôležité časti vášho správcu hesiel.

Medzi ďalšie funkcie, ktoré stojí za zváženie, patrí import / export hesla, zdieľanie, výhody a samozrejme cena. Čo sa týka ceny, KeePass je bezplatné riešenie a LastPass najlacnejšie. Myslíme si, že 1Password je veľmi drahý a Dashlane je v strede.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found