Ako

Takto získate späť odstránené súbory v systéme Windows

Predpokladajme, že ste náhle stratili veľa súborov. Možno váš kompletný archív fotografií! Potom sa samozrejme rýchlo prejaví panika. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako získať späť stratené súbory v systéme Windows. Tu vám ukážeme, ako postupovať.

Stratené súbory je možné obvykle ľahko obnoviť - ak stratu zistíte dostatočne rýchlo. Ale zakaždým, keď niečo napíšete na pevný disk, šanca na úspešné vrátenie súborov sa zníži. Takže počítač používajte čo najmenej, kým sa súbory neobnovia, alebo kým sa nevzdáte nádeje. Prečítajte si tiež: Ako chrániť vaše súbory pred neoprávnenými osobami.

Vyskúšajte nasledujúce riešenia v uvedenom poradí:

Skontrolujte Kôš

Systém Windows tu z bezpečnostných dôvodov ukladá „vymazané“ súbory. Ikonu nájdete v ľavom hornom rohu obrazovky. Ak tu nájdete súbory, vyberte ich, kliknite na ne pravým tlačidlom myši a vyberte príkaz Obnoviť.

Použite svoju zálohu

Ak pravidelne zálohujete pevný disk - alebo aspoň svoje knižnice -, pravdepodobne sa tam vaše súbory ukladajú. Neviem, aký zálohovací program používate, takže vám nemôžem presne povedať, ako vyhľadávať a obnovovať súbory. Celkovo je to pomerne intuitívny proces.

A ak nezálohujete, môže byť čas urobiť si z toho zvyk. Teraz vám to nepomôže, ale možno nabudúce.

Vyskúšajte softvér na obnovu súborov

Stále môže existovať aj súbor, ktorý už nie je v koši. Windows neprepíše nuly a jednotky, kým miesto na disku nevyužije iný súbor. Preto som povedal, že by ste mali počítač používať čo najmenej.

Existuje niekoľko dobrých programov na obnovenie súborov. Odporúčam Recuva Portable. Ľahko sa používa a má dobrú povesť. A niekedy vám ukáže obrázky, ktoré dokáže obnoviť. (Videl som aj program, ktorý obnovoval obrázky, ktoré nemohol predbežne zobraziť.) Navyše je zadarmo.

A keďže je prenosný, čo znamená, že ho nemusíte inštalovať, môžete ho použiť v počítači bez nutnosti zápisu na pevný disk. Stiahnite program do iného počítača a rozbaľte ho do priečinka na jednotke flash. Potom ho pripojte k počítaču so stratenými súbormi a spustite ho z jednotky.

Najmite si profesionála

Toto je posledná možnosť, ak nič hore nefunguje. K dispozícii je veľa služieb na obnovu dát a keďže váš disk stále funguje, pravdepodobne nebudete potrebovať jednu z veľmi drahých. Sám som nikdy takúto službu nevyužíval, takže nemôžem odporučiť žiadnu konkrétnu spoločnosť. Požiadajte priateľov o odporúčania alebo nájdite niekoho v okolí.