Ako

Usporiadajte súbory na počítači Mac pomocou aplikácie Automator

Mac môže byť veľmi šikovný počítač, ale ak súbory neuložíte prehľadne do správnych priečinkov, rýchlo sa z nich stane neporiadok. Potom sa môžete prispôsobiť inej pracovnej metóde alebo jednoducho môžete pomocou programu Automator urobiť poriadok.

]

Čo je to Automator?

Automator nie je v žiadnom prípade známy všetkým používateľom počítačov Mac, čo je bizarné, pretože ide o jeden z najvýkonnejších programov v systéme OS X. S Automatorom, ako už názov napovedá, môžete v OS X automatizovať nespočetné množstvo vecí. Môžete myslieť na premenovanie súborov, zmenu ich veľkosti, umožnenie programom vykonávať automatické akcie a oveľa zložitejšie veci, ktoré idú ďaleko nad rámec tohto článku. Jednou z vecí, ktoré môžete urobiť, je automatické usporiadanie súborov.

Spustite Automator cez Spotlight.

Usporiadajte súbory

Na ilustráciu toho, čo môžete robiť s programom Automator, vytvorme najskôr na pracovnej ploche dva priečinky pre súbory, ktoré napríklad často končia hromadne v priečinku Stiahnuté súbory, konkrétne obrázky a súbory DMG. Vytvorte priečinok Obrázky a súbory DMG. Kliknite na lupu vpravo hore a zadajte Automator. Teraz kliknite na Automator, aby ste spustili program. Teraz sa zobrazí niekoľko možností, kliknite na ikonu Akcia priečinka a potom ďalej Vyberte si.

Po spustení vyberiete v Automátore, aký druh akcie chcete vykonať.

Teraz presuňte nasledujúce položky z ľavého panela na pravé okno (v uvedenom poradí):

• Diely vyhľadávača filtra

• Presunúť položky vyhľadávača

• Načítať zadané položky vyhľadávača

• Načítať obsah priečinka

• Diely vyhľadávača filtra

• Presunúť položky vyhľadávača

V prvej akcii (časti Filte Finder) sa zmeníte Obsah v Rozšírenie súboru a zadajte svoj dmg do poľa vedľa neho. V druhej akcii presuňte priečinok súborov DMG, ktorý ste vytvorili, do poľa Komu (alebo ho vyhľadajte v rozbaľovacej ponuke). V tretej akcii kliknite na Pridať a vyhľadajte priečinok Stiahnuté súbory (toto určuje, že sa akcia má týkať iba súborov v priečinku Stiahnuté súbory). Štvrtá akcia vás ponechá nezmenených.

Pretiahnutím akcií vytvoríte pracovný tok, pomocou ktorého môžete veci automatizovať.

V nasledujúcej akcii sa zmeníte Obsah v Milý a potom Náhodné v Obrázok. Nakoniec v poslednej akcii potiahnite priečinok Obrázky do poľa Komu.

Čo sa deje teraz? Obrázky, ktoré ste stiahli do priečinka Stiahnutie, sa automaticky presunú do priečinka Obrázky na pracovnej ploche, zatiaľ čo súbory DMG skončia v priečinku súborov DMG. Už nikdy pre to nemusíte robiť nič. Takto môžete automaticky udržiavať Mac úplne čistý a uprataný.