Ako

Je vaše heslo v databáze, ktorá unikla?

Koncom marca prišli správy, že hacker d0gberry dá online databázu uniknutých hesiel. Táto databáza je online od včera popoludnia, kde nájdete heslá najmenej 3,3 milióna Holanďanov. Zaujíma vás, či je vaše heslo v databáze?

Databázu nájdete na webovej stránke gotcha.pw. V hornej časti obrazovky uvidíte vyhľadávací panel s malým popisom pod tým, čo vyhľadávač zobrazuje. Tam sa vysvetľuje, že databáza obsahuje viac ako 1,4 miliardy účtov a prostredníctvom vyhľadávacieho nástroja môžete zistiť, či došlo k úniku vášho používateľského mena a hesla.

Databáza s heslami

Do vyhľadávacieho panela môžete zadať e-mailovú adresu ako hľadaný výraz. Dostanete prvé 3 znaky užívateľského mena a prvé 2 znaky vášho hesla vidieť. Môže to byť konfrontácia, ale tak budete hneď vedieť, či je vaše súčasné heslo v databáze uniknutých účtov. Je tiež možné zadať názvy domén a zistiť, či sa niektoré orgány niekedy nestali obeťou porušenia ochrany údajov. Vyhľadávania s mnohými výsledkami zobrazia prvých 500 výsledkov v abecednom poradí.

V okamihu, keď sa prvé 2 znaky vášho súčasného hesla nachádzajú vedľa účtu, ktorý vám znie veľmi dobre, viete, že je najvyšší čas zmeniť heslo. Teraz je tiež zrejmé, aké dôležité je používať pre svoje účty rôzne heslá. Niekto so škodlivým úmyslom by sa inak uspokojil s jediným heslom na prístup k viacerým účtom. Ak používate veľa a hlavne zložitých hesiel, môže byť užitočné použiť správcu hesiel.

Vyhľadávací nástroj je veľmi podobný nástroju Have I Been Pwnd ?. Na tomto webe tiež môžete po zadaní e-mailovej adresy zistiť, či bol účet súčasťou porušenia ochrany údajov. Výhodou tohto nástroja je, že môžete zistiť, či sa týka napríklad vášho účtu Tumblr alebo Adobe. Takto budete vedieť, ktoré heslo musíte okamžite zmeniť.

Extra bezpečné

Ak bolo vaše heslo prelomené, šanca, že s ním hacker môže niečo urobiť, je oveľa menšia, ak na svojich účtoch nastavíte dvojstupňové overenie. Pri aktivácii funkcie musíte najskôr udeliť povolenie na prihlásenie pri každom pokuse o prihlásenie na novom zariadení. Urobíte to pomocou zariadenia, s ktorým ste už prihlásení. Nezabudnite si meniť svoje heslá každých pár mesiacov!