Preskúmanie

13 najlepších napájacích adaptérov pre superrýchly internet

Vývoj v domácej sieti sa nikdy nezastaví, a to ani pomocou adaptérov powerline. Už nejaký čas sa vyvíjajú modely podľa štandardu HomePlug AV2, ktorý umožňuje rýchlosť až 1 200 Mbit / s. Testovali sme trinásť sád týchto adaptérov.

Adaptéry Powerline nemusia byť najsexi sieťové produkty, zvlášť keď ich porovnáte s modernými smerovačmi a opakovačmi 802.11ac. Napriek tomu sú v poslednej dobe čoraz populárnejšie. Je to primárne kvôli skutočnosti, že tieto produkty sú čoraz dostupnejšie, a vďaka čomu je sada adaptérov powerline dobrou alternatívou k opakovaču. Oba produkty majú na mysli v zásade rovnaký cieľ, a to realizáciu sieťového pripojenia na miestach, kam váš smerovač nedosiahne. Druhým dôvodom zvýšenej popularity powerline je relatívne nedávne pridanie Wi-Fi. Prečítajte si tiež: 9 tipov, ako vydržať s batériou pre mobil dlhšie.

Väčšina sieťových pripojení v dome je teraz vytvorená bezdrôtovo, takže môžete poskytnúť celé poschodie so sieťovým pripojením pomocou jediného adaptéra. Musíte mať aspoň dva adaptéry powerline: jeden na káblové pripojenie k sieti a druhý, ktorý zapojíte do zásuvky, kde chcete vytvoriť sieťové pripojenie. Druhý adaptér je k dispozícii vo viacerých variantoch. Máte ich s jedným sieťovým pripojením alebo s viacerými, ale tiež so zabudovaným prístupovým bodom WiFi. Môžete samozrejme tiež pripojiť prepínač alebo prístupový bod k napájaciemu adaptéru pomocou jedného sieťového pripojenia. Tieto informácie nájdete v tabuľke pre testované modely.

HomePlug AV2

Existuje ďalší dôvod, prečo by mohla spoločnosť powerline získať ďalšiu podporu. S príchodom HomePlug AV2 teraz existuje štandard, ktorý sľubuje bezprecedentný výkon (a tiež čiastočne prináša). Zatiaľ čo doteraz ste museli robiť s adaptérmi, ktoré dokázali dosiahnuť maximálnu rýchlosť 500 alebo 600 Mbit / s, nové modely mali špecifikovanú maximálnu šírku pásma 1 000 a dokonca 1 200 Mbit / s.

Medzitým už existuje pomerne veľa výrobcov, ktorí majú na trhu modely, takže stále dosť vysoká cena prirodzene trochu poklesne. Ako už z názvu vyplýva, HomePlug AV2 je ďalším vývojom predchádzajúceho štandardu, HomePlug AV. Sem tam sa teda našiel nejaký priestor na ďalšie zvýšenie výkonu. V zásade sú moderné adaptéry pre elektrické vedenie o troch veciach: frekvenčné spektrum, modulácia a MIMO. Rozdiely medzi v súčasnosti bežnými modelmi (200, 500, 600, 1 000 a 1 200 Mbit / s) možno vysvetliť pomocou týchto troch výrazov.

Frekvenčné spektrum a modulácia

Keď hovoríme o frekvenčnom spektre, hovoríme o frekvenciách, ktoré adaptéry používajú na prenos údajov. Ak sa pozrieme na adaptéry 200Mbit / s, frekvenčné spektrum pokrýva dosť skromné ​​2-28 MHz, pri modeloch 500Mbit / s a ​​600Mbit / s je to 2-68 MHz. Adaptéry 1 200 Mb / s s čipsetom od spoločnosti Qualcomm tiež využívajú frekvenčné spektrum 2 - 68 MHz.

Broadcom využíva vo svojich čipových sadách 1 000 a 2 000 Mbit / s frekvenčné spektrum 2 - 86 MHz. Ortogonálny multiplexovanie s frekvenčným delením definuje viac nosných vo frekvenčnom rozsahu, ktoré si navzájom nerušia. Skutočné digitálne bity sa potom pomocou modulácie umiestnia na analógovú nosnú vlnu. Použitá technika sa nazýva QAM (Quadrature Amplitude Modulation). V tom spočíva rozdiel medzi rôznymi typmi adaptérov. Adaptéry s rýchlosťou 1 000 Mb / s s čipovou sadou od spoločnosti Broadcom, rovnako ako adaptéry s rýchlosťou 200 a 500 Mb / s, majú moduláciu 1024-QAM, zatiaľ čo modely s rýchlosťou 600 a 1 200 Mb / s s čipovou sadou od spoločnosti Qualcomm majú oveľa silnejšiu hodnotu 4096 - použitie QAM.

Ochranné uzemnenie s MIMO

Nasledovníci trhu s routermi budú nepochybne poznať termín MIMO, pretože viacnásobný vstup a viacvýstup sa vo Wi-Fi používa od zavedenia štandardu 802.11n. Tiež s adaptérmi powerline to znamená, že je možné vysielať a prijímať viac signálov súčasne. V prípade adaptérov elektrického vedenia je to možné, pretože na komunikáciu sa používa nielen nulový a fázový vodič, ale aj uzemňovací vodič.

Týmto spôsobom je možné vytvoriť konfiguráciu 2Tx2R: dva dátové toky na odoslanie, dva na príjem. Ak máte elektrickú sieť bez toho, aby vám v dome prebehla zem, potom vám tento doplnok bude logicky k ničomu a môžete si lepšie ušetriť eurá navyše, ktoré tento typ stojí, a ísť po lacnejšej verzii SISO (single-input, single- výkon).

Keď sme sa prvýkrát dozvedeli o technológii MIMO pre adaptéry powerline, napadlo nás, či je to v Holandsku skutočne povolené. Oficiálne nemusí byť uzemňovací vodič použitý na nič iné. Podľa výrobcov je toto použitie uzemňovacieho drôtu stále povolené. Adaptéry MIMO majú inzerovanú rýchlosť 1 200 Mbit / s, ak ide o čipovú sadu Qualcomm, a rýchlosť 2 000 Mbit / s, ak ide o čipovú sadu Broadcom. Posledné menované nie sú zatiaľ široko dostupné, testované adaptéry 1 000 Mb / s v tomto teste s čipovou sadou od Broadcomu sú adaptéry SISO, ktoré nepoužívajú ochranné uzemnenie.