Ako

Môžete to urobiť pomocou detekcie prítomnosti vo vašej inteligentnej domácnosti

Inteligentné vybavenie môže vášmu životu pridať veľa pohodlia. Prídete domov do teplého domu a už nikdy nevkročíte do tmavej haly. Preto musíte vedieť, či ste doma, pretože samozrejme nechcete, aby zhaslo svetlo, keď ste doma. Vďaka detekcii prítomnosti vaša inteligentná domácnosť vie, že ste doma.

Pohodlie inteligentnej domácnosti je dvojaké, na jednej strane môžete na diaľku vidieť stav svojich inteligentných zariadení a ovládať ich prostredníctvom svojho smartphonu. Na druhej strane môžete všetko automatizovať, aby vaše zariadenie muselo čo najmenej pracovať sami. Automatizácia je užitočná, ale preto musia vaše inteligentné zariadenia alebo systém domácej automatizácie vedieť, či ste doma. Nie je príliš výhodné, ak svetlo zhasne, keď ste doma. Ale možno ešte nepríjemnejšie: že všetky svetlá sa rozsvecujú nanič a kúrenie je nastavené na 21 stupňov, keď nie ste doma. Inteligentná domácnosť sa stane skutočne inteligentnou až vtedy, keď sa zistí, či je niekto doma. Táto detekcia prítomnosti môže prebiehať rôznymi spôsobmi. V tomto článku uvádzame zoznam možností.

01 Geofencing

V dnešnej dobe máte vždy pri sebe zariadenie, ktoré sleduje vašu polohu: váš smartphone. Ak máte smartphone so systémom Android, prejdite na časovú os s prihláseným účtom Google. IPhone tiež sleduje, kde ste boli. Toto sledovanie môžete deaktivovať od spoločnosti Google alebo Apple, ale história polohy ilustruje náš názor: váš smartphone vie presne, kde ste. Smartfóny používajú na sledovanie vašej polohy rôzne údaje, z ktorých najdôležitejší je prijímač GPS. Môžu sa ale použiť aj údaje o mobilných prenosových vežiach a bezdrôtových sieťach. Na základe vašej polohy môžete zistiť, kde sa nachádzate, a teda či ste doma, alebo nie. Používanie súradníc GPS na zistenie, či sa niekde nachádzate, sa nazýva geofencing. To znamená, že chcete vymedziť geografické umiestnenie. Mnoho inteligentných produktov je vybavených funkciou geofencing. Napríklad Philips Hue podporuje geofencovanie a veľa inteligentných termostatov je vybavených touto možnosťou.

Možno zbytočne, ale na to, aby ste skutočne využili geofencing, váš smartphone zjavne potrebuje aktívne dátové pripojenie. Váš smartphone musí byť schopný komunikovať s vašou polohou.

02 Nastavenie geofencingu

Inštalácia je zvyčajne veľmi jednoduchá, ak na mape označíte, kde je váš dom, a potom okolo neho nakreslíte kruh. Ak sa nachádzate v tomto kruhu, systém predpokladá, že ste doma. Ten kruh je zvyčajne oveľa väčší, ako by ste si mysleli, GPS v interiéroch určite nie je vždy presné. Nevýhodou (príliš) veľkého kruhu je, že váš systém si môže mylne myslieť, že ste doma, napríklad ak navštevujete niekoho, kto býva v blízkosti, napríklad vašich susedov. Ale príliš malý kruh môže spôsobiť, že budete nesprávne zistení, že nie ste doma. Je to teda trochu vyskúšanie, ktorá hranica funguje najlepšie.

Pri funkcii geofencing je lepšie, aby si každý v domácnosti nainštaloval použitú aplikáciu geofencing na smartphone. Pretože keď sú v dome ľudia, ktorí nie sú sledovaní, môže sa stať, že zariadenie je vypnuté, zatiaľ čo v domácnosti sú skutočne ľudia. Ďalším bodom, ktorý je potrebné zvážiť, je súkromie. Pri používaní geofencingu už nemáte možnosť vypnúť prijímač GPS na vašom smartfóne.

03 Geofencing vo vašom vlastnom systéme domácej automatizácie

Inteligentné produkty, ako je termostat alebo osvetlenie, sú často vybavené detekciou prítomnosti na základe geofencingu. To funguje dobre, ak tieto produkty používate samostatne. Na určenie polohy sa použije vlastná aplikácia. Čo však robiť, ak prepojíte produkt s vlastným systémom domácej automatizácie? Niekedy je možné použiť detekciu prítomnosti produktu pripraveného na použitie, napríklad inteligentného termostatu, pre celý systém po prepojení s vlastným systémom domácej automatizácie. Potom si môžete prečítať stav neprítomnosti osobitne a použiť ho ako základ pre stav prítomnosti pre celý váš systém domácej automatizácie. Ak nemáte inteligentný produkt, ktorý by ste mohli použiť geofencing, existujú samostatné aplikácie, ktoré môžete použiť na geofencing, napríklad OwnTracks a Pilot. Niektoré systémy domácej automatizácie majú na to aj svoju vlastnú aplikáciu. Jednoduchá automatizačná služba IFTTT podporuje aj geofencing. Týmto spôsobom môžete pridať riadenie založené na polohe priamo do inteligentných produktov s podporou IFTTT a vlastným systémom domácej automatizácie. Môžete však tiež prepojiť IFTTT s vlastným systémom automatizácie domácnosti založeným napríklad na Home Assistant alebo Domoticz. Ak chcete používať možnosti umiestnenia IFTTT, potrebujete na svojom smartfóne aplikáciu IFTTT. Koniec koncov, IFTTT musí vedieť, kde ste, aby ste povolili geofencing. Niektoré inteligentné produkty alebo systémy domácej automatizácie majú priamu podporu pre IFTTT. Máte svojpomocne vyrobený systém založený napríklad na Domoticze? Potom sa môžete pozrieť na IFTTT Webhooks.

04 Pohybové senzory

Pohybové snímače sú zvyčajne takzvané PIR snímače, ktoré pracujú na báze pasívnej infračervenej detekcie. Fresnelova šošovka - v prípade lacnejších rozpoznateľná ako guľa - zvyšuje detekčný uhol snímača. Všetky druhy inteligentných produktov a systémy domácej automatizácie pracujú s alebo je možné ich rozšíriť pomocou pohybových senzorov. Napríklad termostat Nest má snímač PIR, ktorý sa používa na zistenie, či je niekto doma. Spoločnosť Philips má tiež snímač pohybu pre odtieň Hue, pomocou ktorého je možné automaticky zapnúť napríklad osvetlenie v hale.

Ak chcete použiť domáci automatizačný systém na zabezpečenie aj na domácu automatizáciu, potrebujete senzory pohybu. Koniec koncov, potrebujete metódu na zisťovanie prítomnosti ľudí v dome, ktorí nie sú vybavení niečím ako prepojený smartphone alebo maják Bluetooth. Najmä keď do domu často prichádzajú ľudia, ktorí také veci nemajú, je pohybový senzor užitočným nástrojom.

05 Pohyb na priestor

Ďalšou veľkou výhodou pohybového senzora je, že môžete ľahko zistiť jednu prítomnosť na izbu v dome. Šikovné, ak v noci prechádzate domom potme. Senzory sú v predaji pre rôzne bezdrôtové protokoly a fungujú na batérie, takže ich môžete umiestniť kamkoľvek. Nevýhodou pohybového senzora je, že je samozrejme citlivý na pohyb. Ak sa v miestnosti napríklad dostatočne nepohybujete, pretože sedíte napríklad na pohovke, snímač vás nezistí, ani keď je namierený na vás. V praxi preto môže byť ťažké použiť pohybový senzor na automatické vypnutie osvetlenia po určitej dobe. Ak nebudete opatrní, svetlo zhasne, pretože ste sa príliš dlho nehýbali. Môžete sa to pokúsiť obísť tým, že budete mať dostatok času na vypnutie, napríklad dvadsať minút. Čím dlhšie nastavíte čas vypnutia, tým je pravdepodobnejšie, že bude medzitým detekovaný pohyb. Ďalšou nevýhodou pohybových senzorov je, že senzory zjavne nedokážu zistiť, kto je presne doma.

05 Sieť (WiFi)

Smartfón a bezdrôtová sieť má takmer každý. Tieto dve veci môžete ľahko skombinovať vo svojom domácom automatizačnom systéme na zisťovanie prítomnosti. Hneď ako pripojíte smartphone k bezdrôtovej domácej sieti, ostatné sieťové zariadenia ho môžu zistiť. Spravidla sa kontroluje, či je MAC adresa zariadenia aktívna v domácej sieti. Druhou možnosťou je skenovanie adresy IP. Prostredníctvom smerovača zaisťujete, aby malo zariadenie vždy rovnakú adresu IP. Najlepšie je urobiť to s rezerváciou DHCP, aby ste nemuseli meniť žiadne nastavenia svojho smartphonu.

Veľkou výhodou detekcie prítomnosti prostredníctvom WiFi je, že je pomerne ľahké ju implementovať do vášho domáceho automatizačného systému. Systém domácej automatizácie Home Assistant môže dokonca priamo načítať a spracovať zoznam dostupných zariadení z mnohých smerovačov. Kdekoľvek v tomto čísle vám ukážeme, ako to nastaviť. Domoticz a OpenHAB tiež ponúkajú podobné možnosti použitia sieťových zariadení na detekciu prítomnosti.

Smartfón zaspáva

Detekcia prítomnosti na základe vašej domácej siete znie dobre, ale bohužiaľ nie vždy v praxi funguje bezchybne. Mnoho smartfónov prejde do režimu spánku, ak ich nejaký čas nepoužívate, kde už nie sú v tomto stave rozpoznané. Pre váš systém domácej automatizácie znamená žiadna detekcia, že nie ste doma. Softvér pre domácu automatizáciu, ako je Home Assistant alebo Domoticz, to už čiastočne zohľadňuje, napríklad iba považuje zariadenie za neprítomné, ak nebolo detekované tri minúty. Tento čas si môžete predĺžiť experimentovaním. Nevýhodou je, že detekcia prítomnosti je samozrejme menej presná. V každom prípade, v závislosti od metódy detekcie, môže chvíľu trvať, kým sa zistí, že váš smartphone už nie je pripojený k sieti.

06 Bluetooth

Bluetooth je tiež bezdrôtová technika, ktorú môžete použiť na detekciu prítomnosti. Svojmu systému domácej automatizácie poskytujete bluetooth prijímač, po ktorom môžete napríklad zachytiť signály bluetooth zo smartfónu. Ďalej v tomto čísle sa budeme zaoberať detekciou prítomnosti pomocou bluetooth. Krok za krokom vám ukážeme, ako si to môžete sami nastaviť a používať v kombinácii s platformou Home Assistant pre domácu automatizáciu. V praxi sa, bohužiaľ, ukazuje, že bluetooth smartfónu nie je vždy spoľahlivo zistený. Prípadne môžete zistiť aj bluetooth maják alebo nositeľné zariadenie, čo urobíme v spomínanej dielni.

Bluetooth má kratší dosah ako WiFi. Nevýhodou preto môže byť, že vaše zariadenie Bluetooth nie je detekované v časti vášho domu. Túto nevýhodu môžete tiež premeniť na výhodu tak, že svojmu systému domácej automatizácie poskytnete viac prijímačov Bluetooth, aby ste zistili, kde sa niekto v domácnosti nachádza.

Bluetooth majáky

Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na možnosti bluetooth vášho smartphonu, môžete pracovať aj s majákmi bluetooth, známymi tiež ako značky bluetooth. Majáky sú založené na energeticky účinnom Bluetooth LE a spotrebúvajú relatívne málo energie. Vďaka tomu je dokonale možné rozsvietiť maják na gombíkovú batériu. Veľkosť môže byť tiež skromná, môžete si kúpiť rôzne bluetooth kľúčenky s batériou, ktorá vydrží niekoľko mesiacov. Majáky nepretržite vysielajú jedinečné číslo, ktoré dokáže zachytiť bluetooth prijímač vášho systému domácej automatizácie. Veľkou výhodou bluetooth majákov je, že sa nemusíte uistiť, že je vo vašom telefóne zapnuté bluetooth, majáky vždy vysielajú svoj signál.

08 Kombinujte

Nech si zvolíte ktorúkoľvek formu detekcie prítomnosti, často sa ukáže, že nie vždy funguje bezchybne. Našťastie každá forma detekcie prítomnosti má svoje vlastné výhody a nevýhody. Ak si vyrábate svoj vlastný domáci automatizačný systém založený na softvéri s otvoreným zdrojom alebo ak máte rozsiahly radič, môžete kombinovať rôzne formy detekcie prítomnosti. Ak používate hotový výrobok, napríklad jeden inteligentný termostat, je to bohužiaľ nemožné.

Pri kombinovaní rôznych metód môžete tieto nevýhody obísť. Napríklad kombinujte geofencing so snímačom pohybu pre ďalšiu kontrolu, aby ste zistili, či nikto skutočne (vľavo) nebol. Začnite jednou formou detekcie prítomnosti, sledujte, čo sa deje správne a čo zlé, a potom to skúste vyriešiť pridaním inej formy detekcie prítomnosti.

Reč

Aj keď si Google Home alebo Alexa okamžite nevšimne, že ste doma, hneď po otvorení dverí môžete zavolať príkaz na vykonanie určitých krokov. Sami môžete nastaviť niečo, čo vášmu systému domácej automatizácie dá stav po zadaní príkazu. Nie všetky systémy majú priamu podporu pre Google Home alebo Alexa, ale často môžete použiť obchádzkový IFTTT, napríklad cez Webhooks.