Ako

S týmito zariadeniami môžete streamovať hudbu

Hudobný streamer je dosť široký pojem. Existuje veľa zariadení, pomocou ktorých môžete prehrávať hudbu z online zdrojov. Zvážte napríklad počítač, smartphone, hernú konzolu, prijímač Bluetooth, bezdrôtový reproduktor alebo sieťový prehrávač. V tomto článku budeme hľadať najlepšie hudobné streamery pre vašu situáciu, aby ste si mohli optimálne vychutnať Spotify a spolupracovníkov.

Tip 01: Slúchadlá

Máte dosť špecifický vkus v hudbe, ktorý ostatní členovia rodiny nedokážu oceniť? Alebo zvyčajne počúvate skladby iba na cestách? V takom prípade nemusíte hrať Spotify cez reproduktory. Postačuje smartphone (alebo tablet / počítač) s pripojenými slúchadlami. Stiahnite si aplikáciu zo Spotify alebo inej hudobnej služby do svojho smartphonu a spustite prehrávanie. Ak sa vám zdajú káble ťažké, stojí za zváženie bluetooth slúchadlá. Váš smartphone prenáša hudbu bezdrôtovo do posluchového zariadenia. Kópia s aktívnym potlačením hluku je navyše veľmi príjemná, ak pravidelne počúvate hudbu v rušnom prostredí, napríklad vo vlaku alebo na ulici. Nenápadný merací mikrofón v kryte zachytáva okolitý hluk a slúchadlá potom vytvárajú opačné zvukové frekvencie. Táto technika ruší okolitý hluk poslucháča, aby ste napríklad už nepočuli chatovať iných ľudí. Výrobcovia slúchadiel na to používajú anglický výraz potlačenie hluku. Pri nákupe slúchadiel dávajte pozor aj na kapacitu batérie, nosnosť a kvalitu zvuku.

Tip 02: Smart TV

Možno už máte v obývacej izbe vhodné zariadenie na streamovanie hudby. Týmto spôsobom môžete ľahko rozšíriť funkčnosť inteligentnej televízie inštaláciou aplikácií. Samozrejme, videoslužby ako Netflix, YouTube a NPO Start sú zrejmé, ale vedeli ste, že väčšina zariadení podporuje aj hudobné služby? Napríklad Spotify používate na najnovších inteligentných televízoroch od spoločností LG, Philips, Samsung, Sharp a Sony. Operácia sa líši podľa zariadenia. Napríklad na nedávne inteligentné televízory z roku 2015 alebo novšie si môžete nainštalovať aplikáciu Spotify, po ktorej môžete pomocou diaľkového ovládača vyberať obľúbené skladby. Ďalšou možnosťou je použitie aplikácie Spotify na vašom smartfóne na „odovzdanie“ hudby do vašej televízie. Pre dobrú reprodukciu zvuku stojí za to pripojiť televízor k audiosystému, pretože zabudované reproduktory televízora znejú dosť plechovo. Pripojenie môže byť analógové alebo digitálne. Väčšina modelov má optický výstup na digitálny prenos zvuku. Alternatívne môžete zvuk vrátiť pomocou kábla HDMI (pozri rámček). Okrem Spotify možno na niektorých inteligentných televízoroch nájsť aj hudobné služby Deezer a Napster.

Spätný kanál zvuku

Posledné inteligentné televízory podporujú funkciu spätného zvukového kanálu (oblúk). Je výhodné, že zvuk televíznych aplikácií vraciate cez kábel HDMI, aby ste nemuseli pripájať samostatný zvukový kábel. HDMI výstup prijímača alebo zvukového panela môžete pripojiť k HDMI vstupu televízora pomocou vhodného kábla. Potom aktivujete funkciu oblúka na audio systéme aj na inteligentnej televízii. Táto možnosť je zvyčajne skrytá niekde v ponuke. Hneď ako prehráte skladbu na televízore prostredníctvom aplikácie Spotify, budete počuť hudbu z reproduktorov audiosystému.

Tip 03: Herná konzola

Určité herné konzoly môžete ľahko použiť ako streamer hudby. Veľkou výhodou je, že takéto systémy sú často už pripojené k audiosystému, aby skladby dobre zneli. Na PlayStation 3 alebo 4 nájdete Spotify v hlavnej ponuke, zatiaľ čo na Xbox One si najskôr nainštalujete aplikáciu z Microsoft Store. Na výber pekného zoznamu skladieb použijete herný ovládač alebo aplikáciu v smartfóne. Môžete dokonca vypnúť televíziu, potom bude hudba pokračovať v prehrávaní. Ďalej môžete dokonca hrať videohry aj na PlayStation 4 a Xbox One. Na herných konzolách Nintendo bohužiaľ nie sú k dispozícii žiadne hudobné služby.

PlayStation 3/4 alebo Xbox One je vynikajúci hudobný streamer

Tip 04: PC alebo notebook

Na streamovanie hudby môžete samozrejme rovnako ľahko použiť aj svoj počítač alebo notebook. Nevýhodou je, že vstavané reproduktory notebooku zvyčajne neznejú príliš dobre. A tiež na PC sú často pripojené reproduktory, ktoré nevynikajú kvalitou. Môže byť teda nevyhnutný upgrade. Našťastie sú k dispozícii vynikajúce reproduktory pre PC pre dobrý zvuk. Napríklad čínska značka Edifier vyrába veľmi dobré výrobky za prijateľnú cenu. Alternatívne môžete počítač tiež pripojiť k prijímaču alebo soundbaru, napríklad pomocou analógového alebo optického zvukového kábla. To nie je príliš praktické, pretože kvôli obmedzenej dĺžke kábla by ste mali počítač alebo notebook uložiť niekde v blízkosti audio systému. K počítaču alebo notebooku môžete samozrejme pripojiť aj (bezdrôtové) slúchadlá. Môžete použiť takmer akúkoľvek hudobnú službu prostredníctvom prehliadača, napríklad Deezer, Tidal, Napster, JUKE a samozrejme Spotify. Skladby prehráte jednoducho na správnej internetovej adrese. Spotify má tiež vlastný program na prehrávanie skladieb. Tento program funguje v systémoch Windows, macOS a niektorých operačných systémoch Linux.

Tip 05: Sieťový prijímač

Sieťový prijímač je veľmi elegantné riešenie pre počúvanie hudobných služieb. Na načítanie zvukových streamov nemusíte zapínať ďalšie zariadenie. Mnoho ľudí navyše pripája k prijímaču relatívne dobré reproduktory, čo logicky prospieva kvalite zvuku. Zosilňovač komunikuje s hudobnými servermi na internete prostredníctvom bezdrôtového alebo káblového sieťového pripojenia. Pre mnoho sieťových prijímačov je k dispozícii najmä Spotify. Na výber požadovanej hudby zvyčajne používate mobilnú aplikáciu. Niektoré drahšie systémy ponúkajú priamy prístup, takže môžete vytáčať čísla zo samotného zariadenia. Hľadáte vhodný sieťový prijímač na používanie služby Spotify? Vždy skontrolujte v technických údajoch, či zariadenie podporuje túto hudobnú službu. Vhodné výrobky vyvíjajú okrem iných aj spoločnosti NAD, Denon, Onkyo, Yamaha a Harman Kardon. Okrem prijímačov majú lepšie súpravy domáceho kina a zvukové lišty aj sieťovú funkciu na streamovanie hudby. Pre zvukové zariadenie vždy nainštalujte nové aktualizácie firmvéru, pretože niekedy výrobcovia týmto spôsobom pridávajú podporu hudobných služieb. Tí, ktorí uprednostňujú inú hudobnú službu ako Spotify, môžu tiež zvážiť prijímač s podporou Deezer alebo Tidal.

Spotify Connect

Mnoho výrobcov zvuku uvádza vo svojich špecifikáciách podporu pre Spotify Connect, čo to však v skutočnosti znamená? Audio systémy a inteligentné televízory so službou Spotify Connect nezávisle streamujú hudbu z hudobného servera online. Aj keď na výber požadovanej hudby použijete smartphone, zvukové toky nepochádzajú z tohto mobilného zariadenia. Smartfón teda funguje výlučne ako diaľkový ovládač. V porovnaní s pripojením Bluetooth obmedzujete výdrž batérie mobilného zariadenia. Navyše vás nebudú obťažovať obmedzeniami vzdialenosti a váš smartphone zostane k dispozícii pre prichádzajúce hovory bez toho, aby prekážalo prehrávanie hudby. Niektoré zariadenia Spotify Connect vyžadujú predplatné Premium. To stojí 9,99 eura mesačne.

Tip 06: Bluetooth

Nepodporuje váš inteligentný televízor alebo audio systém Spotify (Connect), je v ňom však zabudovaný adaptér Bluetooth? V takom prípade môžete streamovať skladby z iného zariadenia Bluetooth, napríklad z vhodného smartphonu, tabletu alebo notebooku. Potom už nie ste závislí od toho, ktoré hudobné služby prehrávacie zariadenie podporuje. Sami si určujete, ktorý online hudobný zdroj použijete cez web a mobilné aplikácie. Existujú aj nevýhody, pretože pri používaní bluetooth sa musíte vyrovnať s hraničnou vzdialenosťou zhruba desať metrov. Ak napríklad kráčate do záhrady so smartfónom, existuje šanca, že sa spojenie stratí. Bluetooth môžete ľahko pridať k tradičnému audio systému pripojením vhodného prijímača. Príklady sú Bluetooth audioadaptér Logitech (39,99 EUR) a Maxxter ACT-BTR-03, o ktorých sa pojednáva nižšie. Buďte zvlášť opatrní pri tom, ako chcete pripojiť prijímač. Najlacnejšie modely majú iba analógové výstupy, zatiaľ čo drahšie modely sú často vybavené aj optickým výstupom S / PDIF. Ak vysokej kvalite zvuku prikladáte veľký význam, je najlepšie zvoliť kópiu s podporou aptx. Tento protokol Bluetooth ponúka priaznivú kompresiu, vďaka ktorej budú skladby lepšie znieť. Podmienkou je, aby ste pre zvukové toky používali vysoko kvalitné hudobné súbory a smartphone s podporou aptx.

Tip 07: Chromecast Audio

Namiesto prijímača Bluetooth existuje ďalšie cenovo dostupné riešenie na použitie klasických zvukových systémov ako streamer hudby. Chromecast Audio od Google stojí iba 39 eur a ako zdroj zvuku ho môžete pripojiť priamo k ľubovoľnému zosilňovaču. Výrobca k tomu štandardne dodáva 3,5 mm audiokábel. Ak audio systém obsahuje iba RCA vstupy, môžete tento problém vyriešiť pomocou 3,5 mm adaptéra s dvoma RCA konektormi. Kompaktné zariadenie je pripojené k bezdrôtovej domácej sieti, čo mu umožňuje nezávisle načítať zvukové toky z internetu. V smartfóne alebo tablete si vyberiete vhodnú hudobnú službu a priradíte pekný zoznam skladieb. Napríklad používate Spotify, Deezer alebo Tidal. Niektoré zariadenia majú tiež zabudovaný zvukový modul Chromecast Audio, napríklad niektoré aktívne reproduktory a prijímače.

Tip 08: Bezdrôtový reproduktor

Aktívne reproduktory sú v posledných rokoch na vzostupe. Jedná sa o reproduktory, ktoré už obsahujú zosilňovač. Vo väčšine prípadov môžete tieto zariadenia plynulo pripojiť k (bezdrôtovej) domácej sieti, čo z nich robí vynikajúceho hudobného streamera. Výhodou je samozrejme to, že nemusíte používať samostatný prijímač s reproduktormi. Šetrí miesto a na predaj sú dostupné modely. Niekde umiestnite aktívny reproduktor, po ktorom pomocou mobilnej aplikácie ovládate zariadenie. Týmto spôsobom môžete streamovať skladby pomocou svojej obľúbenej hudobnej služby. Niektorí výrobcovia sa špecializujú na vývoj aktívnych reproduktorov, ako sú Sonos, Bluesound, Raumfeld a HEOS od spoločnosti Denon. Okrem toho vyvíjajú vynikajúce aktívne reproduktory aj ďalšie renomované zvukové značky, napríklad Bose, Bowers & Wilkins, Naim, Harman Kardon a Bang & Olufsen. Dôkladne zvážte, či má reproduktor dostatočný výkon na „vyplnenie“ zamýšľaného priestoru. Neumiestňujte preto malý reproduktor do veľkej miestnosti. Zvážte tiež dostupné možnosti pripojenia pre pripojenie externého zvukového zariadenia, napríklad CD prehrávača alebo gramofónu. Mnoho modelov má aj USB port, takže môžete pripojiť externý pevný disk alebo USB kľúč s hudobnými súbormi.

Multiroom reproduktory

Aktívne reproduktory sú tiež známe ako reproduktory pre viac miestností. Ako naznačuje anglický názov, tieto reproduktory používate na počúvanie hudby vo viacerých miestnostiach. Potrebujete k tomu rôzne reproduktory, prijímače a hudobné streamery, ktoré navzájom komunikujú prostredníctvom domácej siete. Pomocou aplikácie určíte, ktoré piesne hráte v ktorej miestnosti. Môžete napríklad prehrať zoznam skladieb Spotify v obývacej izbe, kuchyni a garáži súčasne za predpokladu, že je v týchto miestnostiach nastavené multiroom vybavenie. Ak chcete počúvať hudbu vo viacerých miestnostiach, je zvyčajne potrebné kúpiť zariadenia od rovnakej zvukovej značky. Na to sa špecializujú Sonos, Bluesound a HEOS od Denonu.

Tip 09: Sieťový prehrávač

K audiosystému môžete pripojiť aj sieťový prehrávač. Tento komponent je pripojený k internetu a potom prehráva skladby z hudobných serverov online. Prehrávače luxusnej siete majú svoje vlastné používateľské prostredie na výber požadovanej hudby, ale väčšina zariadení sa ovláda pomocou mobilnej aplikácie. Vopred si dôkladne skontrolujte, ako chcete pripojiť sieťový prehrávač k zosilňovaču. Analógové pripojenie je zrejmou voľbou pre klasický audio systém. Ak je zosilňovač novším príkladom, je možné aj digitálne pripojenie S / PDIF (optické a / alebo koaxiálne). Pozrite sa tiež na to, ako pripojíte sieťový prehrávač k internetu. Vždy sa uprednostňuje káblové pripojenie. Nie je v blízkosti k dispozícii žiadny sieťový kábel? V takom prípade si kúpte produkt s integrovaným modulom WiFi. Sonos Connect (399 eur) a HEOS Link HS2, o ktorých sa diskutuje nižšie, sú dvoma príkladmi známych sieťových prehrávačov.

Sieťový prehrávač je mostom medzi klasickým zvukovým systémom a online hudobnými službami

Tri návrhy na nákup

Ako streamer hudby môžete ľahko použiť takmer akékoľvek sieťové zariadenie. Nemáte doma ešte vhodné vybavenie? Za zváženie stoja nasledujúce produkty.

Maxxter ACT-BTR-03

Adaptér Bluetooth je veľmi cenovo dostupná metóda na prípravu staršieho zvukového systému na príjem hudobných prúdov. Táto kópia rozpočtového reťazca Action stojí sotva osem eur. Toto malé zariadenie pripojíte ako zdroj k zosilňovaču cez dva RCA konektory alebo 3,5 mm konektor. Vďaka batérii 250 mAh nie je potrebné napájanie zo siete; užitočné, ak nie je k dispozícii voľná zásuvka. Plná batéria ponúka hraciu dobu asi šesť hodín. Dodávané káble na pripojenie k zosilňovaču sú veľmi krátke, preto starostlivo skontrolujte, či to váš audiosystém nemá námietky. ACT-BTR-03 nezaberá veľa miesta, pretože box má rozmery iba 6 × 3,6 × 1,5 centimetra.

cena: € 7,99

HEOS Link HS2

Ak máte vynikajúci zvukový systém bez sieťovej funkcie, zjavne s ním nielen obchodujete. HEOS Link HS2 tvorí most medzi vašou klasickou stereofónnou súpravou a online hudobnými službami. Tento kompaktný sieťový prehrávač môžete pripojiť k zosilňovaču ako zdroj zvuku. Môže to byť analógové alebo digitálne. Zariadenie tiež pripojíte k internetu prostredníctvom siete Ethernet alebo WiFi. Pomocou aplikácie HEOS vo svojom smartfóne môžete streamovať hudbu zo známych služieb, ako sú Spotify, Tidal, Deezer, JUKE, Napster a SoundCloud. Tento sieťový prehrávač môžete tiež použiť v kombinácii s iným multiroom vybavením HEOS. Nakoniec je k dispozícii aj adaptér Bluetooth a cez port USB môžete prehrávať zvukové súbory z pripojených pamäťových médií.

cena: € 399,-

Yamaha RX-V485

Japonský koncern Yamaha je už roky známy vývojom cenovo dostupných prijímačov. Model RX-V485 je toho nedávnym príkladom. Je to 5.1-kanálový prijímač, ku ktorému môžete pripojiť všetky druhy audiovizuálneho vybavenia. Pre sieťové účely má zariadenie Ethernet a WiFi adaptér. Pokiaľ ide o podporu online hudobných služieb, tento produkt podporuje okrem iného Spotify, Deezer a Tidal. Vy určujete, ktoré skladby chcete streamovať prostredníctvom smartphonu alebo tabletu. Môžete tiež prehrávať hudbu prostredníctvom pripojenia Bluetooth ako alternatívu. Menovitý výstupný výkon modelu Yamaha RX-V485 je osemdesiat wattov na kanál.

cena: € 479,-

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found