Ako

Využite šikovné návrhové nástroje Wordu na maximum

Aplikácia Microsoft Word dokáže vyprodukovať oveľa viac než jednoduché písmená a obyčajný text. Prezrite si nástroje Dizajn a rozloženie a budete ohromení, do akej miery môžu pomôcť začiatočníkom vytvoriť atraktívne rozloženia brožúr, letákov a bulletinov.

Čím komplikovanejšie je vaše rozloženie a obsah, tým viac budete potrebovať pomoc dizajnérskeho profesionála - a možno aj kvalitný balík na publikovanie na pracovnej ploche. Ale skôr ako to urobíte, vyskúšajte vstavané talenty Wordu.

Práca so šablónou ...

Najjednoduchším spôsobom, ako vytvoriť zložitejšie dokumenty v programe Word, je použitie šablóny. Word ich má stovky, od informačných bulletinov a letákov až po vizitky a faxové správy. Ak chcete začať, choďte na Súbor> Nové na ľavom navigačnom paneli a s vyhľadávacím poľom vyššie sa zobrazí výber populárnych šablón (vrátane predvolenej prázdnej stránky).

Šablóny sú vopred vyplnené obrázkami a ukážkovým textom, ktoré môžete ľahko nahradiť vlastnými obrázkami a textom (môžete kliknúť na blok textu a začať písať, alebo vložiť text a obrázky, ktoré ste predtým skopírovali do schránky). Ale aj keď chcete zmeniť dizajnové prvky (napríklad písma), môžete začať so šablónou, aby ste použili prednastavené okraje a ďalšie základné parametre rozloženia, ktoré je od začiatku ťažké vytvoriť.

... alebo pracovať s témami

Ak chcete radšej začať od nuly s prázdnou stránkou, môžete v časti Nastaviť rozmery stránky, okraje, stĺpce a ďalšie základné štandardy Rozloženie stránky stuha. Môžete tiež kliknúť na kartu Dizajn kliknutím vyberte tému - kolekcia typov písma pre populárne možnosti rozloženia, ako sú nadpisy, podnadpisy a obyčajný text. Samozrejme ich môžete pri písaní určiť individuálne, ale písma v konkrétnej téme sa vyberajú a ich veľkosť sa riadi všeobecne prijatými pokynmi pre návrh, aby vyzerali dobre vedľa seba.

To Dizajn Karta tiež ponúka kolekcie farebných paliet a efektov, ktoré môžete použiť na pridanie znaku do svojho rozloženia. Môžete si napríklad zvoliť konkrétnu farbu z palety pre orámovanie a inú farbu pre nižšie nadpisy. (Po výbere témy sa farby v palete zobrazia po kliknutí na ikonu Farba písma ikona Domov stuha.) Môžete experimentovať s rôznymi vzhľadmi tak, že umiestnite kurzor myši na tému (alebo akýkoľvek iný dizajnový prvok na páse s nástrojmi), ktorá sa potom použije na príslušnú časť dokumentu. Aby bola zmena trvalá, musíte kliknúť na požadovaný prvok.

S ďalšou možnosťou na karte Dizajn na svoj dokument môžete použiť farbu pozadia, vzor alebo dokonca obrázok. kliknite na Farba stránky zobraziť tieto možnosti - je to zábavná alternatíva k obvyklej nepriehľadnej bielej.

Hrajte sa s typografiou

Nie je nič nudnejšie ako stránka plná obyčajného textu, ale niekedy nemáte veľa obrázkov, ktoré by uľahčili jednotvárnosť. Existujú nástroje, vďaka ktorým budú vaše rozloženia zaujímavejšie, napríklad začiatočné písmená, nižšie nadpisy a úvodzovky - a ich použitie je v programe Word pomerne jednoduché.

Pridanie začiatočných písmen - veľkých písmen - do odseku je jednoduché: V Vložte stuha, kliknite na ňu Pridajte kvapku ikona v Text nástroje. Môžete si vybrať medzi zväčšeným veľkým písmenom vloženým v texte alebo na ľavom okraji. S Zahodiť čiapku medzi možnosťami môžete zvoliť písmo, výšku (v počte riadkov normálneho textu), znak a vzdialenosť textu.

Pull je úvodzovka z textu, ktorý vložíte do poľa a použijete ako dizajnový prvok, rovnako ako pri použití obrázka. Je to spôsob, ako zvýrazniť dôležitú súčasť príbehu a zároveň byť vizuálne príťažlivý na stránke. V programe Word umiestnite kurzor do oblasti, kde chcete vytvoriť textové pole, a kliknite na ňu Textové pole ikona v ňom Vložte stuha. Potom sa vám zobrazí ponuka s niekoľkými možnosťami predformátovaného textového poľa. Ak si niektorú z nich vyberiete, zobrazí sa vo vašom dokumente - so vzorovým textom. Potom môžete vzorový text nahradiť vlastným textom a upraviť možnosti, ako je veľkosť a farba písma.

Napravo od poľa môžete pomocou malej ikony upraviť, ako sa pole hodí do rozloženia. Môžete napríklad zvoliť, aby sa text zalomil okolo poľa, alebo môžete mať text nad a pod ním (nie však okolo neho). Môžete tiež pripnúť pozíciu poľa na stránku alebo na text, ktorý ju obklopuje, takže sa pole pohybuje tak, ako sa pohybuje text.

Vďaka Slovné umenie ikona Vložte stuha umožňuje vytvárať farebné spektakulárne písma s efektmi, ktoré sa v štandardných písmach nenachádzajú. Pomocou týchto znakov môžete oživiť stránku, ale snažte sa nezblázniť: Malé množstvo potrvá ešte dlho.

Obrázky, tabuľky a ďalší obsah

Možno ste si to už všimli Text náradie iba jeho malú časť Vložte páska, pretože existuje toľko ďalších položiek, ktoré môžete pridať na vylepšenie vzhľadu a efektu dokumentu.

Jasnou voľbou sú obrázky. Aktuálna verzia Wordu obsahuje nástroje, ktoré vám umožňujú vykonávať základné úpravy obrázkov v aplikácii. Pokiaľ ide o textové pole, začnite kurzorom myši v oblasti, kam chcete umiestniť obrázok. Potom kliknite na Obrázky (alebo Online obrázky Ak chcete hľadať obrázky v obrovskej zbierke klipartov balíka Office), kliknite na obrázok, ktorý chcete vložiť.

Stane sa veľa vecí: Obrázok sa objaví v dokumente - ak nie je presne tam, kde ste ho chceli, môžete ho jednoducho presunúť myšou. Ak je obrázok v režime pohybu, môžete ho jemne upraviť pomocou klávesov so šípkami.

Zároveň sa objaví Obrázkové nástroje stuha, plná rôznych možností, ako sú orezávanie, umelecké efekty a rámy. Rovnako ako pri textových poliach, aj pri obrázku môžete dostať ikonu, ktorá vám umožní zvoliť si, ako sa zmestí do textu.

Word má tiež špeciálne nástroje na vkladanie tvarov (pre jednoduché diagramy), SmartArt (pre zložitejšie obchodné diagramy) a dokonca aj grafy podobné programu Excel, ktoré môžete vytvárať okamžite.

Najnovší grafický prvok v Vložte stuha to je Screenshot ikona: Kliknite na ňu a na pracovnú plochu systému Windows môžete pridať akékoľvek aktuálne snímky obrazovky - užitočný nástroj pre ľudí, ktorí chcú zobraziť počítačové procesy.

Môžete pridať titulky do grafiky pomocou Vložte titulok funkciu v ňom Referencie stuha, ale má to nevýhodu: Pretože je táto funkcia určená pre akademické publikácie, je jej automaticky priradené číslo (v danom poradí) - a je takmer nemožné ich odstrániť tlačou, pokiaľ sa nenachádzate v poli Wordu, kde sa kódy chcete potápať. Ak chcete pre svoje obrázky nečíslované titulky, budete musieť vytvoriť textové pole pod (alebo vedľa) obrázka pre titulky alebo ich obidve umiestniť do poľa, aby ste ich zlúčili, čo je tiež zložitý postup.

Vykonajte úpravy

Mnoho nástrojov Wordu sa dá použiť za chodu, takže ak sa vám nepáči, ako niečo vyzerá, môžete to jednoducho zmeniť. Napríklad môžete prenášať text do stĺpcov jednoduchým výberom všetkého a kliknutím na požadovaný počet stĺpcov na karte Rozloženie stránky.

Ak ste do dokumentu pridali niekoľko prvkov, ktoré sa nesprávajú tak, ako by ste chceli, pomoc nájdete v sekcii Usporiadať na karte Rozloženie stránky. Tu nájdete funkcie na zarovnanie objektov a ich umiestnenie pred alebo za inými objektmi.

Posledné kroky

Väčšina komerčných tlačiarní, ktoré pracujú s malými firmami, budú prijímať dokumenty vo formáte PDF a Word vám umožní ukladať dokumenty ako PDF. Existujú však rôzne typy súborov PDF, preto sa vopred informujte tlačiareň, či dokáže pracovať s formátom PDF vygenerovaným verziou Wordu, ktorú používate.

Program Word nedokáže všetko, čo dokáže kvalitný program na publikovanie na pracovnej ploche. Napríklad, ak potrebujete na stránkach rezať čiary, spoločnosť Microsoft odporúča exportovať váš dokument Word do aplikácie Publisher, aplikácie Office pre stolné publikovanie. Balíky DTP možno obvykle exportovať do všetkých hlavných typov PDF. Vysokokvalitné balíčky vám tiež umožňujú vytvoriť niekoľko vzorových stránok, ktoré môžu slúžiť ako šablóny pre zložité dokumenty. Word uľahčuje vytváranie stránok s hlavičkami a päty, ale nie je také ľahké kombinovať ich s inými štýlmi stránok v rovnakom projekte.

Ale pre ľudí, ktorí si chcú jednoducho vyrobiť každodenné dokumenty - letáky, brožúry, brožúry atď. - vyzerajú lepšie, má Word veľa čo ponúknuť. Krivka učenia nie je príliš strmá a ak sa už nachádza na vašom počítači, cena je správna.

Toto je voľne preložený článok z našej americkej sesterskej stránky PCWorld.com. Popísané výrazy, akcie a nastavenia sa môžu líšiť podľa regiónu.