Blog

In memoriam: Windows Phone

Microsoft odpísal Windows Phone. Spoločnosť oznámila, že podpora bude ukončená v decembri: Oživený nebude žiadny nový operačný systém. Vďaka tomu nakoniec Apple a Google vytiahnu najdlhšiu kvapku. Ako k tomu prišlo?

V októbri 2010 herec a autor Stephen Fry nemohol skryť svoje nadšenie, keď ho spoločnosť Microsoft tlačila vpred pri propagácii Windows Phone v Londýne. Fry bol predtým známy ako fanatik do iPhonu, ale okamžite sa presvedčil o potenciáli nového operačného systému.

Mal dobrý dôvod na nadšenie: operačný systém spoločnosti Microsoft bol ďaleko za jeho dobou. Tam, kde iOS a Android fungovali so vznešenými ikonami, spoločnosť Microsoft inovovala pomocou dynamických dlaždíc, ktoré poskytovali živé informácie o ďalších schôdzkach vo vašom kalendári a zmeškaných hovoroch. Tiež ste videli príklady prijatých správ. Až neskôr prišli také možnosti a funkcionality displeja k dnes už dobre známym smartfónom.

Čoskoro sa zabúda, že telefóny s operačným systémom Microsoft sa vo viacerých ohľadoch cítili nad konkurenciou: klávesnica na obrazovke zvyčajne fungovala dobre a zobrazovanie upozornení bolo elegantné a veľmi pohodlné. Microsoft bodoval hlavne v oblasti užívateľskej prívetivosti, čiastočne prepojením mnohých služieb. V tejto súvislosti Microsoft rovnako ako Apple pochopil, že používatelia požadujú jedno riešenie pre všetky svoje zariadenia.

Nechýbali silné telefóny, napríklad Samsung Omnia 7 so 4-palcovým OLED displejom, Dell Venue Pro s vysúvacou klávesnicou a HTC 7 Surround, ktoré vysoko zabodovali s integrovaným reproduktorom. Ale najmä v nasledujúcom roku si operačný systém Microsoftu skutočne prišiel na svoje, s príchodom Windows Phone 8X a 8S od HTC a Lumia 800 od Nokie. Lumia 1020 navyše nastavila tón v oblasti telefónnych kamier. Veľa Windows telefóny neboli dokonalé, ale telefóny s týmto operačným systémom bodovali v dôležitých aspektoch, ako je vzhľad, výdrž batérie a dizajn.

Prečo sa to potom pokazilo?

Pravdepodobne hlavne preto, že Microsoft neustále nedokázal prilákať vývojárov aplikácií. Zakaždým, keď Nokia vydala nový telefón, muselo sa zdôvodniť, prečo napríklad stále neexistuje podpora pre aplikáciu Instagram. Google dosiahol oveľa viac úspechov v poskytovaní najdôležitejších aplikácií a podarilo sa mu vytvoriť úspešnejší ekosystém aplikácií.

Najmä YouTube na telefónoch Windows veľmi chýbal, a to nie je prekvapením. Spoločnosti Google a Microsoft diskutovali o video aplikácii roky, ale spoločnosť Google sa stále držala späť: aplikácia YouTube by sa pre telefóny so systémom Windows nikdy nedostala. Špekuluje sa, že internetový gigant chcel zabrániť tomu, aby sa operačný systém Microsoftu stal impozantným konkurentom pre Android.

Do roku 2014 sa ukázalo, že všetky dobré správy o Windows Phone úplne vyschli. Spoločnosť Microsoft v tom roku významne prevzala spoločnosť a zaplatila za telefónnu pobočku spoločnosti Nokia približne 5,4 miliardy eur. Nasledovala séria nových modelov a pokusov o premiestnenie (Windows Phone sa stal Windows Mobile), ale škoda už bola spôsobená: konkurencia burácala.

V roku 2015 to bolo jasné: zariadenia iPhone a Android naďalej hrajú najväčšiu rolu na trhu so smartfónmi. Podľa prieskumu spoločnosti Gartner bežalo v roku 2015 96,8% všetkých smartfónov na Androide alebo iOS. Microsoft si potom musel vystačiť s trhovým podielom 2,5%. Pravdepodobne percento ešte pokleslo.

V októbri 2017 sa objavila správa: operačný systém spoločnosti Microsoft je mŕtvy. Guru Windows Mobile Joe Belfiore priniesol zlé správy samotnému Twitteru.

Koniec podpory

Vývoj systému Windows Mobile sa možno zastavil. Spoločnosť Microsoft aj po oznámení v októbri 2017 podporovala Windows Mobile. Spoločnosť Microsoft však v januári 2019 oznámila, že sa to tiež skončí. Spoločnosť Microsoft bude naďalej podporovať Windows Mobile až do decembra 2019. Spoločnosť Microsoft odporúča neskôr prejsť na Android alebo iOS.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found