Ako

10 tipov na rýchlejšiu a lepšiu sieť WiFi

Každý niekedy trpí pomalým alebo fľakatým pripojením Wi-Fi. Najmä keď ste doma, je to veľmi nepríjemné. Každý chce mať možnosť využívať streamovacie služby ako YouTube, Netflix, Spotify a SoundCloud kedykoľvek a na akomkoľvek zariadení. Kvalitné WiFi je naozaj požiadavka. A takto to získate.

Tip 01: Technológia WiFi

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie výkonu Wi-Fi, je prechod na najnovší štandard Wi-Fi. Existujú rôzne štandardy pre WiFi a iba ten druhý je najrýchlejší a má najlepší dosah. Momentálne sú hlavnými štandardmi štandard 802.11na jeho nástupca 802.11ac. Ak váš smerovač nepodporuje štandardy 802.11ac alebo 802.11n, zakúpte si nový. Potom vyberte smerovač 802.11ac s tromi alebo lepšími štyrmi dátovými tokmi. Čím viac dátových tokov, tým rýchlejšie je WiFi.

Každý dátový tok na smerovači 802.11ac je dobrý pre 433 MBps na 5 GHz, čo poskytuje celkovú šírku pásma 1750 Mbps so štyrmi dátovými tokmi. Skontrolujte tiež, či smerovač podporuje Multi-user MIMO, čo je nová technika umožňujúca viacerým zariadeniam odosielať a prijímať na sieti WiFi súčasne. Aktualizujte tiež zariadenia na Wi-Fi. Čím viac podpory 802.11ac, tým rýchlejšia bude Wi-Fi.

Vonkajšie antény

Vybrať správny smerovač nie je ľahké. V mnohých obchodoch je personál informovaný iba mierne alebo radšej predáva to, čo je na sklade. Buďte teda dobre pripravení: pred nákupom si prečítajte najnovšie testy a zapíšte si značku a model víťazov na kúsok papiera alebo do smartfónu. Stránka našich kolegov www.computertotaal.nl obsahuje veľa testov jednotlivých smerovačov, ako aj porovnávacích testov. Dobré a zlé smerovače už pre vás boli vybrané. A čo potom vynikne? Že víťazi majú často skutočné antény. Najrýchlejšími bezdrôtovými smerovačmi v súčasnosti sú smerovače 802.11ac s maximálnou teoretickou rýchlosťou 867 až 1300 Mbit / s a ​​tieto hodnoty majú najbližšie modely s externými anténami.

Tip 02: Presuňte smerovač

Mnoho smerovačov je blízko miesta, kde je pripojenie na internet. Zdá sa to logické, ale často to vôbec nie je o dobrom mieste. Napríklad veľa smerovačov je v meracej skrinke, ktorá sa hemží rúrkami, elektrickými a televíznymi káblami. Hrubé steny tu tiež narúšajú kvalitu a dosah signálu WiFi. Veľký zisk potom možno dosiahnuť presunutím smerovača na miesto bez rúrok a rúrok a s väčším voľným priestorom v okolí. Je tiež lepšie umiestniť ho vyššie ako na podlahu. Ak router pripojíte k modemu dlhším káblom a budete okolo neho chodiť, často môžete zistiť, aké je dobré miesto. A ak sú smerovač a modem integrované v jednom zariadení, zvážte deaktiváciu prístupového bodu v smerovači a umiestnenie samostatného prístupového bodu na lepšie miesto.

Tip 03: Prístupový bod

Ak stále máte starý smerovač, môžete sa tiež rozhodnúť vložiť ho do meracej skrinky, vypnúť jeho prístupový bod a umiestniť nový smerovač ako prístupový bod na lepšie miesto. Rozdiel v rýchlosti káblovej siete v porovnaní s bezdrôtovou sieťou medzi starým a novým smerovačom je veľký, najmä pri bezdrôtových sieťach, oveľa menej pri káblových sieťach. Minimálne pokiaľ oba smerovače podporujú gigabit. Ak umiestnite dva smerovače za sebou, môžete prepnúť druhý smerovač do režimu premostenia alebo musíte nakonfigurovať druhú sieť za týmto smerovačom a pred sieťou WiFi s vlastnou adresou IP. Nezabudnite na zabezpečenie WiFi. Ak nemáte smerovač, kúpte si samostatný prístupový bod. Používajú sa jednoduchšie, pretože sa stanú súčasťou domácej siete a nevyžadujú konfiguráciu samostatnej druhej siete IP.

Tip 04: Vyberte kanál

Moderné smerovače podporujú dve WiFi siete, jednu v pásme 2,4 GHz a jednu v pásme 5 GHz. Každé pásmo je ďalej rozdelené na niekoľko kanálov. Pásmo 2,4 GHz je rozdelené na kanály 1 až 13, kanály 5,0 GHz na kanály 36, 40, 44 a 48. Každá sieť WiFi používa jeden taký kanál. Ak chcete zlepšiť dosah a rýchlosť Wi-Fi, vyberte si pásmo, ktoré využíva čo najmenej ďalších sietí v oblasti. Ak chcete zviditeľniť využitie kanála v rôznych sieťach, môžete použiť program InSSIDer. Toto bol bezplatný program, ale bohužiaľ už nie je. Licenciu si môžete kúpiť na www.inssider.com, ale staré verzie nájdete inde online, ktoré sú stále zadarmo.

Napríklad vyhľadajte InSSIDer Home 3.1.2.1. Spustite InSSIDer, vyberte pásmo 2,4 GHz alebo 5 GHz a potom uvidíte, ktorý kanál má najviac voľného miesta. Nie je počítač, použite aplikáciu ako Meraki Wifi Stumbler alebo WiEye Wifi skener (obe iba pre Android). Potom sa prihláste k smerovaču a vyberte namiesto ktorejkoľvek siete Wi-Fi Auto pravý kanál.

Nový firmvér

Výrobcovia stále vydávajú nové firmvérové ​​verzie pre väčšinu smerovačov. Je pravda, že nový softvér nemôže upravovať hardvér; môže zabezpečiť, aby sa lepšie využívalo, a tým zabezpečovať lepší výkon. Prihláste sa do smerovača a pozrite sa na Administratíva alebo Zvládanie ktorá verzia firmvéru je nainštalovaná v smerovači. Skontrolujte webovú stránku výrobcu smerovača a zistite, či pre túto značku a model nie je k dispozícii novší firmvér, alebo nechajte samotný router vyhľadať novší firmvér. Mnoho smerovačov to dokáže, napríklad cez Pokročilé nastavenia / Správa / Aktualizácia firmvéru, alebo pri prihlásení ukážte, že existuje novší firmvér.