Blog

Čo je to Hyperthreading?

Mnoho procesorov má na palube techniku ​​známu ako hyperthreading. Zaisťuje rýchlejšiu prevádzku CPU, ale v dnešnej dobe by ste ho už radšej nechceli. Ako je to presne?

Hyperthreading vstúpil do Pentium 4 v roku 2000, veľmi dávno. Jednoducho povedané, je to trik, ako vyrobiť užitočné časti jadra procesora, ktoré sa pri vykonávaní inštrukcie nepoužívajú. Tým, že už máte spracované ďalšie pokyny. Za predpokladu, že je operačný systém upravený pre hyperthreading, čo bol v začiatkoch dosť problém. To niekedy viedlo k pomalším ako k rýchlejším počítačom.

Neskôr trik fungoval veľmi pekne. Ostatne, môžete nechať súčasne spracovať aj ďalší s inštrukciou. Niekedy sa situácia pokazí a druhá inštrukcia sa ukáže ako nepotrebná a je vyhodená. Všeobecne podľa Intelu tento trik nakoniec prinesie asi 30% zvýšenie rýchlosti. Upozorňujeme, že teraz hovoríme o ranej generácii procesorov hyperthreadingu. Obsahujú iba jedno skutočné jadro CPU, takže akákoľvek akcelerácia, ktorá mohla dosiahnuť určitú formu paralelného spracovania, bola príjemným vylepšením. Neskôr bolo technicky jednoduchšie umiestniť viac jadier CPU (kde CPU znamená Central Processing Unit, v dobrej holandčine, procesor) na jeden čip. Napriek tomu tam tiež vidíte, že hyperthreading sa stále používa; jednoducho aby bolo každé z týchto „jadier“ rýchlejšie. Hyperthreading si môžete tiež predstaviť ako akýsi virtuálny procesor. Vďaka operačnému systému sa zvyčajne považujú za „samostatný“ procesor.

Budúcnosť bez hyperthreadingu

Budúcnosť však nespočíva v hyperthreadingu. Spoločnosť Intel teraz odporúča vypnúť všetky tieto hyperthreadingy (ak je to možné). Dôvod je jednoduchý: jedná sa o staršiu techniku, o ktorej sa ukáže, že nie je vôbec bezpečná. Hackeri môžu ukradnúť dáta tým, že sa pohrávajú s hypervlákaním. Spectre a Meltdown sú najznámejšie príklady hackov okolo tejto techniky. A bohužiaľ je teraz v obehu viac takýchto hackerov. Intel sa preto pomaly lúči s rizikovým hyperthreadingom. Viac jadier procesora je bezpečnejšie riešenie, ktoré je v dnešnej dobe ľahké a predovšetkým lacnejšie realizovať. Napriek tomu sa s odkazom hyperthreadingu budete musieť chvíľu vyrovnávať. Túto technológiu má veľa relatívne nových procesorov (a teda aj počítačov).

Pretože výmena notebookov a počítačov je oveľa pomalšia ako predtým, istý čas pobeží aj hyperthreading. Inštaláciou pravidelných aktualizácií sa preto uistite, či je váš systém aktuálny. Mimochodom, šanca, že sa ako domáci užívateľ budete musieť skutočne vysporiadať so spoločnosťami Spectre, Meltdown a podobne, nie je príliš vysoká. Problémy dostávajú hlavne dátové centrá. Pretože sú to atraktívne ciele pre hackerov, ich opravy proti hackerom spôsobujú značné straty rýchlosti. A to následne vedie k zvyšovaniu nákladov na energiu, pomalšie reagujúcim serverom atď. Zakázanie hyperthreadingu tam má určite obrovský dopad!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found