Ako

Osudy obklopujúce usb-c

Malo sa to stať spojením, kde by sa dalo konečne všetko zariadiť. USB-C dokáže nabíjať smartfóny a notebooky, prenášať súbory a pripájať obrazovky. Už žiadne ťažkosti s rôznymi káblami pre rôzne zariadenia. Prax je bohužiaľ stále iná. USB-C je teraz neprehľadným neporiadkom protokolov a pripojení.

Bolo veľkým prekvapením, keď Apple v roku 2015 ohlásil MacBook s iba jedným portom pripojenia. Ten jeden port USB-C bol potrebný na nabíjanie notebooku aj na odosielanie dát; tiež ste ho museli použiť, ak ste chceli notebook pripojiť k externému displeju. Vďaka skutočnosti, že bol v počítači iba jeden taký port, ktorý musel robiť všetko (niekedy súčasne), bolo použitie Macbooku nepraktické. Zdá sa však, že aj Apple je niekde na dobrej ceste. Skutočne univerzálne spojenie, nie je to to, čo sme vždy chceli?

Zdá sa, že slovo „univerzálny“ v USB nesplnilo to, čo sľúbilo, až pred rokom alebo dvoma. Napokon, USB už dávno nie je také univerzálne: mikro, mini, bežné ... Existujú desiatky rôznych káblov, pomocou ktorých môžete pripojiť telefóny, tablety a počítače k ​​diskom a obrazovkám. USB-C by to malo zmeniť.

Formulár

Keď bol nový port predstavený v roku 2014, mal potenciál: prenosovú rýchlosť až 5 Gb / s a ​​nabíjaciu kapacitu 100 wattov.

Každý, kto teraz uvažuje o USB-C, asi myslí hlavne na nabíjací kábel, ktorý je dodávaný s väčšinou nových smartfónov. Je to kábel s trochu oválnym konektorom, ktorý na rozdiel od predchádzajúcich nabíjačiek jednoducho zapadne do nabíjacieho portu dvoma spôsobmi. Užitočné! Aj keď sa USB-C nakoniec javí ako pripojenie univerzálne, je potrebných veľké množstvo štandardov a protokolov, ktoré nie vždy fungujú spolu. Je ťažké presne pochopiť, ako to funguje. Preto USB-C zatiaľ nedosahuje to, čo sa už roky sľubuje - a zákazníci sú pravidelne zmätení.

Špendlíky

Keď hovoríme o USB-C, hovoríme o fyzickom konektore. To je konektor, ktorý pravdepodobne momentálne používate vo svojom telefóne s Androidom, oválny konektor, ktorý už nikdy nebudete musieť trikrát vyskúšať, kým zistíte, že je správne zapojený.

Toto spojenie má vo vnútri niekoľko pinov. Medzi USB-C pripojením je najväčší fyzický rozdiel: nemá menej ako 24 v porovnaní s mizernými 5, ktoré má starší micro-USB. A bez toho, aby ste boli príliš technickí: viac pinov znamená rýchlejší prenos súborov a nahrávanie. Môžete tiež použiť ďalšie kolíky napríklad na streamovanie videa. A čo je najdôležitejšie, môžete robiť oboje s rovnakým pripojením. Teoreticky vám stačí jediný kábel, pomocou ktorého môžete nabiť laptop a ukladať na ňom súbory. Teoreticky potrebujete iba jeden kábel na vzájomné pripojenie všetkých vašich periférnych zariadení, ako sú monitory a pevné disky.

Normy

Zatiaľ je to všetko ešte celkom logické: jeden kábel na pripojenie všetkého. Teoreticky. Potom sa to však skomplikuje. Okrem fyzického konektora sa musíte vysporiadať s rôznymi štandardmi aj pomocou káblov USB. Celý príbeh komplikuje najmä štandard USB 3.1. USB 3.1 vyšiel zhruba v rovnakom čase ako usb-c. USB 3.1 je nástupcom USB 3.0, pričom hlavným rozdielom je, že vývojári pre neho začali ľahšie a univerzálnejšie vyrábať vybavenie a softvér. USB 3.0 bolo preto postupne vyraďované a viac-menej „zahrnuté“ do protokolu usb3.1. Ak teda v obchode uvidíte zariadenie s „usb 3.0“ na krabici, pravdepodobne ide o zastaraný kúsok technológie.

Rozdiel medzi rôznymi generáciami USB 3.1 je dosť neprehľadný

Dve generácie

O rok neskôr bol predstavený ďalší nový protokol USB. Išlo o lepšiu verziu USB 3.1, ktorá sa odvtedy rozdelila na „gen 1“ a „gen 2“. Tu je rozdiel zrazu oveľa zreteľnejší. Gen 2 zdvojnásobuje maximálnu rýchlosť prenosu USB z 5 gigabitov za sekundu na 10.

To je trochu mätúce, že USB 3.1 (či už je to gen 1 alebo gen 2) je oddelené od usb-c. K dispozícii sú tiež káble USB 3.1 s pripojením micro USB alebo mini USB alebo štandardné pripojenie USB A. Naopak je tiež možné, že konektor USB-C nepoužíva USB 3.1, ale USB 2.0 - aj keď to druhé je v praxi zriedkavé. A ak máte pripojenie USB 3.1, je to gen 1 (s 5 Gb / s) alebo gen 2 (s 10 Gb / s)?

A potom je tu Thunderbolt, podobný tomu, aký je univerzálny, ale trochu odlišný. Bol vyvinutý spoločnosťou Intel (spolu s Apple) a v roku 2015 sa spoločnosť rozhodla, že nový Thunderbolt 3 z roku 2015 bude používať iba USB-C.

Extra možnosti

USB-C má viac hodnoty ako iba rýchlejšie prenosy súborov, a práve tu prichádza na rad skutočný univerzálny modul „univerzálnej sériovej zbernice“. USB-C možno použiť na prehrávanie zvuku, na ovládanie obrazovky alebo na nabíjanie zariadenia. Posledná vec sa už samozrejme deje s telefónmi, ale teoreticky by ste mohli notebooky nabíjať aj rovnakým káblom, aký používate na prenos súborov.

Aspoň ... to bol nápad. V praxi sa to všetko nepodarí. Dôvod: všetky tieto funkcie sú voliteľné. Sú to takzvané „alternatívne režimy“; súčasťou je aj displayport (s ktorým môžete ovládať dvi a hdmi) alebo pci-express. Tvorcovia majú na výber, či budú implementovať také alternatívne režimy, takže je často na spotrebiteľovi, aby zistil, kedy niečo bude so zariadením fungovať alebo nie.

"Zvonku nevidíte, či to funguje," hovorí Wouter Hol. Je zakladateľom spoločnosti Kabeltje.com, jedného z najväčších obchodov s káblovým webom v Holandsku. Spoločnosť Kabeltje pravidelne dostáva otázky od zákazníkov, ktorí sú zmätení z rôznych štandardov. "Ak máte zariadenie s pripojením USB-C, neznamená to automaticky, že na ňom fungujú všetky káble." Streamovanie videa na smartfónoch je známym príkladom. Napríklad veľa našich zákazníkov kupuje adaptér z USB-C na HDMI a až potom zistí, že ich telefón vôbec nepodporuje. “ Súčasťou problému je obmedzenie, ktoré prináša hardvér. „Grafická karta v počítači je výkonná, ale telefón nedokáže takto zdieľať obrázky na väčšej obrazovke,“ hovorí Hol. „Výpočtový výkon nie je až taký.“

Prehrávať hudbu

Tieto alternatívne režimy sa čoraz viac používajú aj na prehrávanie hudby na smartfónoch. Tento trend sa začal, keď sa spoločnosť Apple rozhodla neposkytovať iPhone 7 konektor pre slúchadlá. Odvážne rozhodnutie a navyše bluetooth by mala byť budúcnosť, tvrdí Apple, ktorý nedokázal pre spotrebiteľov prísť so žiadnymi rozumnými argumentmi. Počúvanie pomocou tradičných slúchadiel bolo stále možné - ale pomocou kľúča. Ostatní výrobcovia nasledovali otrocky. Medzitým stále viac a viac špičkových smartfónov nie je vybavených konektorom pre slúchadlá. Hudobní fanatici by preto mali prejsť buď na bluetooth slúchadlá, alebo na slúchadlá s pripojením usb-c.

To príliš často spôsobuje problémy. Zvuk cez USB-C môže byť aktívny alebo pasívny. DAC (prevodník digitálneho zvuku) je navyše umiestnený v samotných slúchadlách alebo v telefóne. Ak používate „bežné“ slúchadlá alebo počúvate napríklad prostredníctvom kľúča USB-C, musí telefón podporovať takzvaný „režim zvukového príslušenstva“. Ale nie všetky telefóny to majú. Musíte tiež starostlivo preskúmať, ktoré slúchadlá sa k ktorým telefónom hodia - aj keď výrobcovia prirodzene dúfajú, že použijete vlastné dodávané slúchadlá, alebo si kúpite z drahšieho sortimentu (čo môže byť skutočný dôvod odstránenia konektora pre slúchadlá) .

Outsider

O USB-C nemôžete hovoriť bez toho, aby ste nenarazili na slona v miestnosti: Apple. Aj keď je USB-C v súčasnosti už pomerne málo rokov a už nejaký čas sa používa, je to Apple, kto ako prvý sprístupnil nový port širokej verejnosti. Stalo sa tak v prípade MacBooku z roku 2015. Mal iba jeden port, a to USB-C. Spoločnosť bola za to kritizovaná. Trochu oprávnene, pretože pre používateľov sa zdá, že život s jedným pripojením na nabíjanie aj prenos súborov a pripojenie obrazovky nie je taký jednoduchý. Úvahy spoločnosti Apple sú niekde pochopiteľné: vďaka bluetooth a wifi a vlastnému AirDrop spoločnosti Apple sa bezdrôtové pripojenie javí ako budúcnosť. Bude tiež hrať úlohu, že hardvérové ​​kľúče sú výnosným podnikom. „Samotné pripojenie je dobrý nápad, pretože zákazník vie, kde stojí,“ myslí si Hol, „ale pre zákazníka je dosť nepríjemné, že existuje iba jeden konektor a musí sa pasovať so všetkými druhmi adaptérov.“

Blesk C.

Apple bol vždy trochu neposlušný, čo sa týka najmä pripojení a štandardov. Firemné iPhony a iPady samozrejme používajú bleskový konektor, patentovaný konektor, ktorý sa nepoužíva na nič iné ako na telefóny a tablety Cupertino. Toto bleskové pripojenie nie je reverzibilné a nemožno ho použiť s inými pripojeniami, ako napríklad USB-C. To je o to viac mätúce, že sa Apple rozhodol pre pripojenie USB-C pre MacBook: nebolo by jednoduchšie, aby ste tam pomaly, ale isto implementovali bleskové pripojenie? Alebo naopak: nemali by sa telefóny a tablety prepnúť na USB-C? Stalo sa to takmer začiatkom tohto roka, keď spoločnosť oznámila nový iPad Pro. Malo to USB-C port. Podľa Apple to neznamená koniec bleskového spojenia. „IPhony a iPady budú aj naďalej používať blesk,“ uviedol hovorca spoločnosti. Hlavný dôvod implementácie USB-C na najnovšom iPade? „USB-C dobre zapadá do nových možností iPadu Pro, ako je pripojenie k externým 5K displejom a pripojenie nových zariadení, ako sú fotoaparáty, hudobné nástroje a príslušenstvo.“ Spoločnosť Apple neumožňuje pripojiť externé úložisko k iPadu Pro.

Apple sa tiež rozhodne pre port USB-C s iPadom Pro, zostáva však pri blesku

Informácie

Táto nejasnosť môže byť pre spotrebiteľov mätúca. Chcú, aby zariadenie fungovalo, takže ho stačí bez problémov zapojiť do príslušného portu. „Určite sme si v prvých rokoch usb-c všimli, že to bol problém,“ hovorí Wouter Hol z Kabeltje.com. „Od zákazníkov sme potom dostali veľa otázok o ich novo zakúpených kábloch. Medzitým to bolo o niečo menej. Ťažko povedať prečo. Možno dnes zákazníci poznajú rozdiel medzi rôznymi typmi káblov USB-C. Alebo to súvisí s tým, že ľudia si pred kúpou kábla s väčšou pravdepodobnosťou prečítajú príručku svojho smartphonu alebo zariadenia. A v posledných rokoch sme tiež začali zákazníkom poskytovať čoraz viac informácií o tom, aký kábel potrebujú. Aj to môže hrať úlohu. “

Hol si myslí, že je v zásade dobré, že existuje jedno univerzálne pripojenie, napríklad USB-C, ale malo by byť aj viac informácií. Nemôžete predsa predpokladať, že kupujúci ľahko pochopia jemné a neprehľadné rozdiely. "Malo by sa oveľa zreteľnejšie uviesť, čo kupujete." Na zariadeniach aj kábloch by malo byť uvedené „Toto zariadenie pracuje s káblami typu„ a tak “.“ Stáva sa to príliš málo a potom budete zmätení. “

Škálovateľnosť

Zdá sa, že v súčasnosti neexistuje jediné univerzálne spojenie. USB-C je však dobrým štartom, čo sa týka zástrčky a portu. Sú to hlavne rôzne štandardy a protokoly, ktoré v súčasnosti v praxi sťažujú dosiahnutie toho, aby bol jeden kábel taký univerzálny. Ak však vidíte pripojenie ako samostatnú vec, potom je USB-C na dobrej ceste k tomu, aby sa stalo pripojením pre všetko. To nie je prekvapujúce, pretože konektor bol zostavený s ohľadom na takúto škálovateľnosť. Teraz si teda musíme počkať hlavne na výrobcov.

Európska norma

„Má niekto po ruke nabíjačku na iPhone?“ Je pravdepodobné, že ste niekedy túto vetu počuli, ak pracujete niekde v kancelárii. Aj keď je problém oveľa menší ako pred osem rokmi, stále je veľmi nepríjemné, že existujú rôzne nabíjačky pre rôzne telefóny. Ľudia s o niečo starším zariadením stále používajú microUSB, novšie zariadenia majú USB-C a používatelia Apple majú vlastnú nabíjačku.

Európa sa snaží tento problém vyriešiť od roku 2009. Európska komisia chce výrobcov telefónov zaviazať prostredníctvom zákonov a iných právnych predpisov k výrobe jednej univerzálnej nabíjačky. To by bolo nielen užitočné, ale aj ušetriť 51 000 ton elektronického odpadu ročne, pretože nie všetci už vyhodili svoje nabíjačky.

Spoločnosti tvrdia, že už roky prichádzajú s vlastným riešením; v roku 2009 sa spoločnosti Apple, Samsung a Huawei rozhodli spoločne používať microUSB, ale Apple sa nakoniec nezúčastnil. EÚ už to nechce nechať na samotnú podnikateľskú komunitu, ale teraz uvažuje o prijatí tvrdých opatrení sama. Ale ako dlho to môže trvať ...