Preskúmanie

Huawei MateBook D 15 - krásny a cenovo dostupný

Na trhu sa objavuje čoraz viac notebookov s procesorom AMD. Nielen herné notebooky, ale existujú aj cenovo dostupné modely pre každodenné použitie. Jedným z takýchto notebookov je aj Huawei MateBook D 15. Vyskúšali sme to.

Huawei MateBook D 15

cena € 649,-

procesor AMD Ryzen 5 3500U (štvorjadrový, 1,8 GHz)

Pamäť 8 GB (DDR 4)

Grafické AMD Radeon Vega 8

Displej 15,6 palcový IPS (1920 x 1080)

Skladovanie 256 GB SSD

Operačný systém Windows 10 Home (64 bit)

Formát 35,8 x 23 x 1,7 cm

Váha 1,53 kila

Batéria 42 Wh

Pripojenia 2x USB 2.0, USB 3.0, USB-C (nabíjanie, USB 2.0), 3,5 mm, HDMI

Bezdrôtový Wifi 5 (2x2), bluetooth 5.0

Iné skener odtlačkov prstov

Webová stránka www.huawei.com

8 Skóre 80

  • Pros
  • Bývanie
  • Dobrá výdrž batérie
  • Rýchly SSD
  • Rýchly procesor
  • Negatíva
  • Porty USB 2.0 (iba 1x USB 3.0)
  • Žiadna podsvietená klávesnica
  • Čudná webkamera

Rovnako ako predchádzajúce dva notebooky Huawei, ktoré sme testovali, aj obal Huawei MateBook D 15 je navzájom v poriadku. Notebook je vyrobený z hliníka, ktorý dostal krásny sivý odtieň. Pekné, pretože tento MateBook D 15 je oveľa lacnejší ako napríklad MateBook 13. S hmotnosťou 1,52 kila je notebook príjemne prenosný aj pre 15-palcový model. Spoločnosť Huawei je často v správach v dôsledku obchodného sporu medzi USA a Čínou. Napríklad najnovšie smartfóny spoločnosti Huawei už nie sú vybavené obchodom Play. Našťastie je tichší, čo sa notebookov týka, tento notebook má jednoducho Windows 10 bez akýchkoľvek obmedzení.

Pokiaľ ide o pripojenia, MateBook D 15 s pripojením HDMI, portom USB-C a tromi portami USB sa javí ako bohatý. Dva z troch portov USB sú bohužiaľ iba porty USB 2.0. Pokuta pre myš alebo klávesnicu, ale nie celkom to, čo očakávame v roku 2020. Iba ten druhý je port USB3.0. Nabíjanie je také, aké od moderného notebooku očakávame cez USB-C. Port USB-C bohužiaľ nepodporuje videovýstup, takže pripojenie HDMI je jedinou formou videovýstupu.

Keď už hovoríme o vzhľade: z nového notebooku zvyčajne vyberáte nálepky s logami napríklad výrobcov procesorov, bez toho aby ste o tom premýšľali. Na dlani notebooku je vedľa nálepky AMD nálepka Huawei. V balení nájdete varovanie, aby ste túto nálepku neodstraňovali. Nejde len o ľubovoľnú nálepku, ale o značku NFC používanú spoločnosťou Huawei Share. Toto je aplikácia na vlastných telefónoch Huawei, ktorá umožňuje okamžité zdieľanie súborov medzi zariadeniami Huawei. Ak to nemáte v úmysle použiť, môžete škaredú nálepku bezpečne odstrániť. Možno praktická funkčnosť, ale Huawei je lepšie, keď značku nfc skryje niekde v notebooku.

Dobré výkony

Od tretej generácie procesorov Ryzen sa AMD skutočne stalo impozantným konkurentom spoločnosti Intel, a to aj v mobilnej oblasti. Preto sa na trhu objavuje čoraz viac notebookov založených na procesoroch AMD. Huawei MateBook D 15 je postavený na štvorjadrovom procesore AMD Ryzen 3500U, ktorý musí konkurovať procesorom Core i5 od spoločnosti Intel. A to funguje veľmi dobre. V programe PCMark 10 má notebook 3748 bodov, zatiaľ čo tvorba digitálneho obsahu je na úrovni 3 616 bodov. To je iba pekné skóre. Integrovaný grafický čip je navyše tiež rýchlejší, ako ponúka Intel. Nie je to samozrejme nijaké herné monštrum, ale staršie hry by ste mali mať možnosť hrať v rozlíšení 1080p. Notebook je vybavený 8 GB RAM, ktorý sa bohužiaľ nedá rozšíriť. Pozoruhodne dobrý je aj použitý nvme-ssd od spoločnosti Samsung, ktorý dosahuje vynikajúce rýchlosti čítania a zápisu s 3557 a 1678 MB / s. WiFi čip je Realtek 822CE s pripojením 2x2 ac, zatiaľ je nedostatok wifi 6 pochopiteľnou voľbou. Výdrž batérie je pri bežnej kancelárskej práci asi 8 hodín.

Neohrabaný fotoaparát

Tento MateBook D15 je vybavený vyskakovacím fotoaparátom, ktorý sme videli už v MateBooku X Pro. Tento fotoaparát je zabudovaný do falošného kľúča v rade funkčných klávesov. Stlačením tohto tlačidla sa fotoaparát otvorí. Veľkou výhodou tejto webkamery je, že si môžete byť istí, že po zatvorení nebudete špehovaní. Fotoaparát sa dá zapnúť, keď je zložený, čo som skontroloval pomocou baterky. Pokiaľ ide o ochranu súkromia, je stále k tomu čo povedať, na druhú stranu je zorné pole obzvlášť nepríjemné, najmä ak máte notebook v lone. Tvoja tvár často nie je na obrázku a váš konverzačný partner uvidí na obrázku iba bradu. Trápne, hlavne teraz, keď je webová kamera dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. S notebookom na stole ste viditeľnejší, ale nemôžete nastaviť kameru z hľadiska uhla. Stručne povedané, webová kamera na tradičnom mieste v hornej časti obrazovky je oveľa pohodlnejšia.

Žiadne osvetlenie tlačidiel

Klávesnica celkom pekne tiká, ale klávesy sú vyrobené z lacno pôsobiaceho hrubého plastu. Horšie však je, že klávesy nie sú podsvietené, čo je funkčnosť, ktorú by som vzhľadom na krásny vzhľad notebooku očakával. Touchpad je trochu drsný, ale funguje dobre a je presným touchpadom, ktorý umožňuje multidotykové gestá optimálne podporované systémom Windows. Tam, kde chýba luxus osvetlenia, je spínač zapnutia / vypnutia opäť vybavený snímačom odtlačkov prstov. Tento skener funguje skvele a umožňuje vám prihlásiť sa rýchlosťou blesku, ak chcete.

Obrazovkou je 15,6-palcový IPS panel s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, ktorý má matný povlak. Základ pre príjemnú pracovnú skúsenosť je teda určite prítomný a v praxi je obrazovka v poriadku. Pozorovací uhol je v poriadku a jas je tiež dostatočný. Veľkou nevýhodou je, že farebná teplota nie je správne nastavená, voľným okom je dobre viditeľné, že farby sú na studenej (modrej) strane.

Záver

AMD je späť v hre: Napriek tomu, že nejde o najnovší procesor notebookov AMD, Ryzen 5 3500U má obzvlášť dobrý výkon. Spoločnosť Huawei tiež zabalila procesor spolu s vynikajúcim SSD do krásneho krytu. Samotný vynikajúci notebook má, bohužiaľ, niekoľko nevýhod. Tou hlavnou je neohrabaná webkamera. Až donedávna často dodatočný nápad, ale webová kamera je v súčasnosti dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Jediným „luxusom“, ktorý nám skutočne chýba, je podsvietená klávesnica, ktorá vyniká tým, že je prítomný snímač odtlačkov prstov. Celkovo možno povedať, že tento notebook je dobrým riešením za to, čo stojí.