Ako

Ticho, nahrávanie! Hlasové poznámky v systéme iOS 12

iOS 12 má šikovný diktafón vo forme aplikácie. Diktafón je vždy praktické po ruke a ponúka pekné možnosti.

iOS 12 obsahuje úplne novú aplikáciu na nahrávanie zvuku. Najzrejmejšou aplikáciou je samozrejme zaznamenávanie rozhovorov, stretnutí a podobne. Nová aplikácia sa volá Voice Memos a obsahuje nielen rekordér, ale aj zvukový editor. Napríklad nahrávky sa dajú ľahko skrátiť. Skôr ako začnete nahrávať, je dobré vedieť, že je možné nastaviť kvalitu záznamu. Predvolene je nastavený na komprimovaný. To je v poriadku pre hlasové nahrávky, ale ak chcete nahrávať hudbu, je možná aj nekomprimovaná kvalita. Pamätajte, že druhá možnosť zaberá viac úložného priestoru, takže ak máte zariadenie s relatívne malým (voľným) úložným priestorom, využívajte ho striedmo. Ak chcete upraviť kvalitu záznamu, najskôr spustite aplikáciu Nastavenia. Klepnite do nej Hlasový záznamník a potom ďalej Kvalita zvuku. Potom si môžete vybrať Stlačený (predvolené nastavenie) alebo Bez straty. Mimochodom: o jednu úroveň späť tiež nájdete možnosť Odstrániť odstránené časti. Rovnako ako Fotky, aj Hlasové poznámky majú odpadkový kôš. Vymazané záznamy sa tam predvolene ukladajú 30 dní. Toto časové obdobie je možné upraviť stlačením Odstrániť odstránené časti ťukanie. Môžete aj teraz Nikdy vyberte, ale potom už samozrejme odstránenie nemá veľký zmysel.

Použite

Obsluha hlasových poznámok je jednoduchá. Spustite aplikáciu a klepnutím na príjemné červené tlačidlo spustite nahrávanie. Okamžite môžete vidieť priebeh vlny záznamu bežiaci naživo, čo je vždy užitočné. Zároveň uvidíte, že súbor dostal názov pozostávajúci z miesta nahrávania (napríklad názov ulice v okolí). Klepnite na Pripravený keď skončíte s nahrávaním. Ak sa vám nepáči predvolený názov súboru, klepnite - po dokončení nahrávania - na názov a zmeňte ho na požadovaný. Ak chcete upraviť alebo skrátiť záznam, klepnite na Zmena vpravo hore na obrazovke. Teraz sa hodí väčšia obrazovka iPadu! Koniec koncov, na obrázku potom uvidíte pekného a priestranného editora. Funguje to ale dobre aj na iPhone. Ak chcete vystrihnúť časť záznamu (a odstrániť okolité nezaujímavé veci), klepnite na tlačidlo orezania vpravo hore. Pomocou žltého výberového bloku v dolnej časti obrazovky vyberte požadovanú časť a klepnite na Krátko dovnútra. Môžete tiež klepnúť Odstrániť, výber sa vymaže a okolitý obrázok sa zachová. Presne to, čo chcete. Klepnite na Uložiť po orezávaní alebo rezaní.

Zvládanie

Zaznamenanú nahrávku môžete zo zoznamu vymazať posunutím názvu doľava a potom ďalej Odstrániť ťukanie. Vymazané nahrávky nájdete pod Nedávno odstránené. Ďalším potiahnutím prstom doľava a potom Odstrániť môžete ich natrvalo odstrániť. Alebo počkáte s predtým nastaveným časom, kým sa automaticky neodstránia. Ak chcete zdieľať záznam s niekým iným, potiahnite tiež prstom doľava, teraz však klepnite na tlačidlo s tromi bodkami. Potom vyberte aplikáciu, ktorú chcete použiť napríklad na zdieľanie E-mail. Záznam je potom pripojený ako zvukový súbor k e-mailovej správe. Nakoniec, ak chcete, Hlasové poznámky môžu ukladať súbory aj na iCloud. Ak to chcete urobiť, klepnite na svoje používateľské meno úplne hore v aplikácii Nastavenia. Potom klepnite na iCloud a prepnite za sebou Hlasový záznamník On.