Preskúmanie

Aký je najlepší Chromebook súčasnosti?

Mnoho ľudí pravdepodobne trávi väčšinu času v prehliadači. Zároveň existuje veľká potreba čoraz lacnejších notebookov. Chromebook sa preto javí ako ideálne zariadenie. Chromebooky stoja málo a potom ponúkajú najobľúbenejší prehliadač. Zdá sa, že nástup Chromebooku sa už skončil. Aký je súčasný stav na trhu s Chromebookmi? Aby sme to zistili, porovnali sme niekoľko Chromebookov.

Chromebooky sú notebooky, ktoré fungujú na systéme Google Chrome OS, čo je v skutočnosti niečo viac ako distribúcia systému Linux s webovým prehliadačom Chrome ako rozhraním. Všetky úlohy vrátane spracovania textu, e-mailov a dokonca aj úprav fotografií je možné vykonať na karte Chrome. V prvých verziách systému Chrome OS bolo rozhranie skutočne obmedzené na okno prehliadača. Google teraz rovnako ako v systéme Windows pridal hlavný panel (v systéme Chrome OS nazývaný „police“) so systémovou lištou od spoločnosti Google. Prečítajte si tiež: 5 zlatých tipov pre každého vlastníka Chromebooku.

Pretože všetky úlohy vykonávate v prehľadávači, využívate webové služby, ako je napríklad Google G Suite alebo online verzia balíka Office od spoločnosti Microsoft. Skombinujte to s zvyčajne nízkou úložnou kapacitou a máte notebook, ktorý môžete používať hlavne s internetom. Je však možné používať niektoré webové služby offline, najmä vlastné služby spoločnosti Google. Dokument môžete písať aj na cestách bez internetového pripojenia, offline v aplikácii Dokumenty Google, ale nemôžete nainštalovať „skutočný“ miestny textový procesor. Môžete však hrať hudbu lokálne. Chrome OS obsahuje aj správcu súborov a vstavaný prehliadač obrázkov s jednoduchými možnosťami úprav. V režime offline je toho teda ešte stále dosť veľa, ale skôr, ako začnete uvažovať o Chromebooku, uistite sa, že môžete žiť s počítačom, ktorý sa odohráva hlavne v prehliadači. Stiahnutie populárneho freewarového nástroja nie je v Chromebooku určite možnosťou.

Odôvodnenie testu

Požiadali sme o sprístupnenie Chromebookov zákazníkom. Spoločnosť Dell sa so svojimi Chromebookmi zameriava predovšetkým na obchodný trh. Spoločnosť HP síce má spotrebiteľský model, ale nedokázala ho poskytnúť. Lenovo je podľa Lenovo zameraný aj na spotrebiteľov. Nakoniec sme dostali osem Chromebookov a otestovali sme ich. Pri tom venujeme pozornosť veciam, ako je puzdro, výdrž batérie a kvalita klávesnice a obrazovky. Samozrejme tiež kontrolujeme, či Chrome OS beží hladko. Pre Chromebooky nie sú k dispozícii žiadne skutočné porovnávacie programy. Aby sme poskytli prehľad o rozdieloch napríklad medzi použitými procesormi a interpretovali naše vlastné skúsenosti, porovnali sme Chromebooky s Octane 2.0 od spoločnosti Google. Táto referenčná hodnota sa spúšťa v prehliadači a meria, ako rýchlo zariadenie spracuje úlohy v JavaScripte.

Chromebook Acer 11

Acer je značka, ktorá je najaktívnejšia v oblasti Chromebookov. Chromebook 11 je základný model a stojí 229 eur. Za tieto peniaze získate kompaktný 11,6-palcový notebook vyrobený z bieleho plastu. Zadná strana obrazovky je zakončená bielou hliníkovou doskou. Kvalita zostavenia Chromebooku je dobrá, napríklad neexistujú žiadne body, kde by ste mohli skutočne stlačiť kryt. Klávesnica je na dotyk pevná a počas klepania nepružuje. Klávesy však majú malú hĺbku dojmu, klikanie je v poriadku. Z touchpadu s integrovaným tlačidlom máme zmiešané pocity. Dotyková oblasť funguje skvele, integrované fyzické tlačidlo je bohužiaľ menej atraktívne. Použitým procesorom je Intel Celeron N2840, energeticky efektívny dvojjadrový procesor s taktom 2,16 GHz zo staršej generácie procesora Intel Bay Trail-M. Tento čip samozrejme nie je rýchlostným monštrom, ale hlavne kvôli tesnej pamäti 2 GB narazíte na obmedzenia Chromebooku. Zarážajúci je zvolený čip Wi-Fi, verziu 802.11ac od Intelu s dvoma anténami by sme očakávali u oveľa drahšieho notebooku. Také pomerne drahé WiFi čipy vidíme aj v ostatných Chromebookoch.

Chromebook obsahuje 11,6-palcový panel, ktorý využíva technológiu IPS a má matný povrch. Vďaka tomu sú pozorovacie uhly a farby obrazovky jemné. Stručne povedané, je to hlavne množstvo pracovnej pamäte, ktoré skutočne hodí do práce kľúč, pretože výdrž batérie je v poriadku asi osem hodín.

Chromebook Acer 11

cena

Webová stránka

6 Skóre 60

 • Pros
 • Robustné puzdro
 • Dobrá obrazovka
 • Negatíva
 • 2 GB RAM
 • Kliknite na touchpad

Acer Chromebook R 11

Čo sa týka krytu, je Acer Chromebook R 11 takmer totožný s Chromebookom 11. Biele plastové puzdro sa javí ako pevné aj v prípade tohto modelu. Je zarážajúce, že vypínač je na bočnej strane R 11, čo je nevyhnutné, pretože R 11 má výklopnú obrazovku a dá sa použiť aj ako tablet. Spoločnosť Acer sa rozhodla pre IPS obrazovku s vynikajúcim pozorovacím uhlom a reprodukciou farieb. To vám tiež umožní vidieť všetko jasne v režime tabletu. R 11 je už počas nášho testu vybavený Androidom, rovnako ako ASUS Flip, takže ho môžete použiť aj ako tablet s Androidom.

Spoločnosť Acer sa tiež rozhodla pre obrazovku IPS na tomto Chromebooku. To je pri tablete mimoriadne dôležité. Spoločnosť Acer sa v tomto Chromebooku rozhodla pre Intel Celeron N3060, dvojjadrový procesor novšej generácie Braswell ako Bay Trail-M v druhom Chromebooku Acer. Benchmark z hľadiska výkonu príliš nerozlišuje, ale tento Chromebook je vďaka 4 GB RAM príjemnejší na používanie a môžete nechať otvorených viac kariet súčasne. Klávesnica a touchpad sú rovnaké ako v inom Chromebooku Acer. Klávesy majú malú hĺbku dojmu, ale rozumné klikanie. Touchpad s integrovaným tlačidlom funguje z hľadiska dotyku skvele, ale klikanie je niekedy trochu náročné. Celkový obraz je pekný, najmä preto, že R 11 môžete tiež použiť ako tablet. S výdržou batérie približne osem hodín funguje R 11 veľmi dobre. Pod typovým označením R 11 sa tento Chromebook javí ako ťažko dostupný, hľadanie na CB5-132T-C14K prináša výsledky.

Acer Chromebook R 11

cena

Webová stránka

8 Skóre 80

 • Pros
 • Dobrá obrazovka
 • Robustné puzdro
 • Dotyková obrazovka
 • 4 GB RAM
 • Negatíva
 • Kliknite na touchpad

Chromebook Lenovo ThinkPad Yoga 11e

Hoci ThinkPad je obchodná značka spoločnosti Lenovo, testovaná verzia Chromebooku ThinkPad Yoga 11e Chromebook je podľa Lenovo určená aj pre spotrebiteľov. To nie je bláznivý príbeh, testovanú verziu si môžete kúpiť za 340 eur, kde špecifikáciami pripomína Chromebook R 11 od Aceru, ktorý stojí 329 eur. Chromebook Lenovo s matným čiernym krytom veľmi pripomína typický ThinkPad. Jedným detailom je napríklad to, že dve logá ThinkPad majú osvetlenú bodku na i.

Čierne puzdro je veľmi pevné, pôsobí však trochu neslušne. ThinkPad Yoga je vybavený dotykovou obrazovkou, kde môžete obrazovku prevrátiť a použiť ju ako tablet. Táto obrazovka má uhlopriečku 11,6 palca s rozlíšením 1366 x 768 pixelov a využíva technológiu IPS. Pozorovacie uhly a reprodukcia farieb sú preto jemné. Sme veľmi nadšení z klávesnice. Klávesy majú veľa hĺbky dojmu s príjemným kliknutím. Mimoriadne pekné je, že touchpad s integrovaným tlačidlom je tiež veľmi dobrej kvality.

Lenovo vybavilo Chromebook štvorjadrovým procesorom Intel Celeron N3150, energeticky efektívnym čipom s architektúrou Intel Braswell, ktorý nevyžaduje aktívne chladenie. V benchmarku Octane Chromebook neboduje veľmi dobre, ale v praxi sa Chromebook so svojou 4 GB RAM cíti dobre. Výdrž batérie je veľmi dobrá pri viac ako desiatich hodinách. Na rozdiel od Chromebooku R 11 a ASUS Chromebook Flip nie je ThinkPad počas testu zatiaľ vybavený Androidom. Model je na zozname, aby túto možnosť získal v roku 2017.

Chromebook Lenovo ThinkPad Yoga 11e

cena

Webová stránka

9 Skóre 90

 • Pros
 • Dobrá obrazovka
 • Robustné puzdro
 • Vynikajúca klávesnica a touchpad
 • Negatíva
 • Pomerne hrubé
 • Počas testu žiadny Android

Copyright projectwriteasmile.com 2021